دانشگاه با ابزار هنري به بررسي مسائل جامعه مي پردازد

تهران- ايرنا- معاون فرهنگي اجتماعي وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: امروز دانشگاه به مسائل جامعه بي تفاوت نيست و هنر در بررسي محيط پيرامون، ابزاري مهم تلقي مي شود.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از هفتمين جشنواره سراسري فيلم و عكس دانشجويي، مراسم اختتاميه هفتمين جشنواره سراسري فيلم و عكس دانشجويي با حضور غلامرضا غفاري معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم، تحقيقات و فناوري، عليرضا بنداني رييس دانشگاه سيستان و بلوچستان، مرعشي معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار سيستان و بلوچستان، جمعي از مديران فرهنگي و هنري و فيلمسازان و هنرمندان چهارشنبه شب در سالن ملاصدراي دانشگاه سيستان و بلوچستان برگزار شد.
غفاري در اين مراسم اظهار كرد: وقتي از آينه عكس و فيلم و هنر صحبت مي كنيم نسبت به جهان هاي اجتماعي پيش رو، وارد عرصه اي مي شويم كه هنري و دانشي و به تعبيري عرصه اي سياستي است.
وي ادامه داد: اينجا ديگر هنر براي هنر و علم براي علم نيست، بلكه همه اين ها گوهر هستند و انسانيت، بشريت، بالندگي و جايگاه جوامع انساني با اين گوهرها تعريف مي شود ، هنر و علم با تعهد همراه مي شوند و به اين پرسش پاسخ مي دهند كه هنر و فرهنگ قرار است به كدام پرسش هاي اجتماع پاسخ دهند.
معاون فرهنگي اجتماعي وزير علوم، تحقيقات و فناوري تاكيد كرد: امروز ديگر با نگاه كلاسيك و سنتي نمي توان سراغ مسائل و موضوعات مطرح در عرصه هاي مختلف برويم. ما امروز بايد صحبت از يك دانشگاه ديگر كنيم.
غفاري ادامه داد: وقتي ما سخن از دانشگاه موثر مي گوييم، يعني دانشگاهي كه تجربه دارد و بي اعتنا به مسائل محيط خود نيست و اين امر ابزار و مكانيزم مي خواهد كه مهمترين ابزار در اين زمينه هنر است.
وي توضيح داد: گاهي عنوان مي شود كه يك كلام و شعر و عبارت، كار هزاران عكس و فيلم را مي كند، اما خلاف اين موضوع نيز صادق است و يك عكس و فيلم مي تواند كار هزاران كتاب را انجام دهد.
معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري از دغدغه دانشجويان هنرمند حاضر در جشنواره سراسري فيلم و عكس دانشجويي تقدير كرد و گفت: خوشحالم امروز در مراسم اختتاميه جشنواره سراسري فيلم و عكس دانشجويي شاهد محصول اين دغدغه هستيم.
غفاري با اشاره به مصائب اهالي هنر و دانشجويان هنر در خلق آثار هنري تاكيد كرد: كدام كار اثرگذار است كه بي مسئله و مشكل و بي هزينه نباشد؟ اگر هنرمندان ما با مسائل بيشتر و دغدغه هاي بيشتري سر و كار دارند به دليل كار اثرگذار آنها است، به ويژه با توجه به مواجه شدن ما با مسائل و مشكلات متعدد، ورود به اين مسائل از پنجره هنر مي تواند كارگشا باشد و اثر اين مهم در زمينه هاي مختلف نمايان مي شود.
وي با ذكر حكايتي از سعدي سخنان خود را به پايان رساند و گفت: هنر هركجا رود قدر بيند و در صدر نشيند.

هنرمندان در پيشگيري از مصرف مواد مخدر به كمك مسئولان بيايند
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار سيستان و بلوچستان در مراسم اختتاميه هفتمين جشنواره سراسري فيلم و عكس دانشجويي اظهار كرد: صحبت كردن از مواد مخدر و آسيب هاي آن بسيار دشوار است، از گذشته هاي دور مواد مخدر در كشور ما حضور داشته و در سال هاي اخير شاهد گسترس مواد مخدر صنعتي بوديم.
محمد هادي مرعشي ادامه داد: تلاش هاي بسياري شده كه درصد بسياري از بيماران معتاد را درمان كنيم و بايد تلاش هاي بيشتري انجام دهيم تا 98 درصد جامعه سالم كه در معرض خطر هستند در دام اين بليه خطرناك اسير نشوند.
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار سيستان و بلوچستان يادآور شد: همه مي دانيم مواد مخدر چه خطرات عظيمي را به جامعه وارد مي كند. امسال سازمان ملل اعلام كرده كه در افغانستان 9 هزار تن مواد مخدر توليد مي شود و اخيرا هم توليد مواد به داخل كشور رسيده است.
مرعشي توضيح داد: با فرمول هايي در پشت وانت هم اقدام به توليد مواد مخدر مي كنند و اين مواد در دسترس و در حال شيوع است در حالي كه دولت تلاش كرده با كمك سازمان هاي مردم نهاد بتواند با اين پديده مقابله كند.
وي تاكيد كرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر با ايجاد فضا براي فعاليت سازمان هاي مردم نهاد، در اين زمينه گام هاي بزرگي برداشته اما نيازمنديم دانشگاه ها و هنرمندان با ايجاد آگاهي براي مردم درباره مضرات اعتياد، به كمك ما بيايند.
مرعشي گفت: اميدوارم به سمتي برويم كه استان به درستي معرفي شود و با تلاش و زحمت مبارزه با مواد مخدر را در فضاي اجتماعي با كمك هنرمندان، اساتيد و دانشجويان ادامه دهيم.

* فرصت شكوفايي استعدادها را بدهيم
رييس دانشگاه سيستان و بلوچستان نيز در مراسم اختتاميه هفتمين جشنواره سراسري فيلم و عكس دانشجويي اظهار كرد: هدف از برگزاري اين جشنواره و سمينارها اين است كه دانشگاه بتواند بستري را براي دانشجويان فراهم كند تا علاوه بر تحصيل و درس و اخذ مدرك، استعدادهاي خود را در محيط هاي دانشگاهي شكوفا كنند.
عليرضا بنداني يادآور شد: دانشجويان بايد بتوانند كار گروهي را تجربه كرده و با يكديگر تعامل كنند و اختلاف نظرها را به رسميت بشناسند و با تعامل و گفت وگو حل كنند.
رييس دانشگاه سيستان و بلوچستان تاكيد كرد: از ديدگاه دانشگاه مهم نيست دانشجو اشتباه كند، بلكه مهم است از اشتباهات درس بگيرد و آن را تصحيح كند.
بنداني ادامه داد: هدف ما اين است دانشجو تفكر نقادانه و پرسشگري را ياد بگيرد و بتواند مسائل را تحليل كرده و اجزاي جديد را به وجود آورد و بدين ترتيب بعد از فارغ التحصيلي با ايده هاي جديد وارد جامعه شود.
وي عنوان كرد: دانشگاه هاي ما فرصت ها و ظرفيت هاي فراواني دارد،بايد به دانشجويان اين فرصت را بدهيم تا از اين فرصت ها براي شكوفايي استعدادهاي خود استفاده كنند.
رييس دانشگاه سيستان و بلوچستان گفت: مهمترين معضل كشور بيكاري و بخصوص بيكاري دانش آموختگان دانشگاه ها است. نگاه سنتي و كلاسيك به دانشگاه ها اين بود كه دانشجو درس بخواند و مدرك بگيرد اما اين نگاه امروز در دانشگاه ها تغيير كرده است.
بنداني ادامه داد: هدف امروز دانشگاه ها مهمتر از درس خواندن، آموختن مهارت است. وجود دانشگاه هاي نسل چهارم، واژه هاي ذهني نيست بلكه اين امر به عبارتي تجربه هايي است كه دانشگاه هاي پيشرو در دنيا انجام داده و موفق بوده اند و ما نيز بايد از اين تجربيات استفاده كنيم.
وي توضيح داد: ماموريت دانشگاه ها بايد دوباره بازخواني شود و بايد به دانشجو كارآفريني ياد بدهيم و دانش آموخته دانشجو بايد كاربردي باشد.
رييس دانشگاه سيستان و بلوچستان اظهار كرد: اين مهم امروز نه تنها نياز بلكه ضرورت است، هيچ فرد و سازمان و مجموعه اي نمي تواند با يك سري سياست ها و راهبردها طي مسير كند، زيرا شرايط محيطي و نيازها تغيير مي كند از اين رو بايد فرهنگ كارآفريني و مهارت آموزي در دانشگاه ها حاكم شود و دانشجو بايد به نيازهاي اطراف خود پاسخ دهد.
بنداني افزود: دانشگاه هاي ما نياز دارند رويكرد جديدي را انتخاب كنند و دانشگاه ها بايد هويت جديدي را تجربه كنند. نقطه آغاز تحول، تغيير در باور و انديشه است.
در ادامه اين مراسم برگزيدگان بخش هاي مختلف با حضور هيات هاي انتخاب و داوري معرفي و تقدير شدند.
فراهنگ**1880**1584