شوراهای اسلامی شهرها به جایگاه واقعی خود نرسیده اند

مشهد- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: شوراهای اسلامی شهرها به رغم گذشت 20 سال از آغاز فعالیت خود نتوانسته اند به جایگاه واقعی خود دست یابند.

محسن هاشمی رفسنجانی روز پنجشنبه در نخستین نشست هیات رئیسه شوراهای اسلامی كلانشهرها در مشهد افزود: شوراهای اسلامی شهر و روستا از اصول معطل مانده قانون اساسی بود كه با پیگیری دولت سازندگی، قانون شوراها تصویب و در ابتدای دولت اصلاحات با حمایت رهبری اجرایی شد.
وی اظهار كرد: شوراها بزرگترین سازمان مردم نهاد كشور هستند و بیش از 200 هزار نفر در این مجموعه فعالیت دارند لذا باید تاثیرگذاری لازم را در جامعه داشته باشند.
وی گفت: با گذشت پنج دوره از فعالیت شوراها هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده ایم و به دلیل جزیره ای بودن تصمیم گیری در شهرها، قوانین شوراها به طور كامل اجرا نشده است.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینكه شوراهای شهر هنوز به الگوی مشترك نرسیده اند، افزود: بیش از 50 درصد نمایندگان مجلس از كلانشهرها هستند و می توان با استفاده از این ظرفیت الگوهای مشترك را ایجاد و قانونمند كرد.
وی اظهار كرد: تقویت تعامل مدیریت شهری با سایر مراجع تصمیم گیری نیز مغفول مانده است لذا شوراها باید از سیاسی بودن خارج شوند و به مشكلات مردم بپردازند.
وی گفت: مشكلات شهرها باید توسط شوراهای شهر و مدیریت شهری رفع شود، مشكلات در شهرها را نباید به نظام نسبت داد زیرا اگر كارآمدی در شهرها وجود ندارد ناشی از انتخاب مدیران ناكارآمد است و ارتباطی به نظام ندارد.
محسن هاشمی رفسنجانی افزود: وجود این نگرش كه شوراها باعث تضعیف نظام و حاكمیت می شوند، برداشت نادرستی است و باید با تعامل مناسب جایگاه واقعی خود را به دست آوریم.
وی با اشاره به فعال شدن كمیسیون كلانشهرها در دولت اظهار كرد: شوراها در كمیسیون كلانشهرهای دولت می توانند پرقدرت باشند ولی تاكنون طرحی به این كمیسیون ارسال نشده كه تبدیل به مصوبه شود همچنین شورای عالی استانها نیز كه قدرت ارائه لایحه به مجلس را دارد تاكنون از این ظرفیت استفاده نكرده است.
وی با تاكید بر تقویت خطوط مترو و ناوگان حمل و نقل عمومی در كلانشهرها گفت: گاهی در كلانشهرها اولویت برخی پروژه های غیر ضروری از توسعه خطوط مترو بیشتر است كه نمونه آن اولویت دادن به برج میلاد در تهران در مقابل پروژه های مترو است.
در این نشست اعضای هیات رئیسه شوراهای اسلامی كلانشهرهای مشهد، شیراز، قم، اصفهان، تهران، اهواز، تبریز و كرج حضور دارند.
7505 / 6053