مدیر ستاد اقامه نماز: گسترش اقامه نماز جماعت صبح در مساجد قم ضروری است

قم - ایرنا - مدیر ستاد اقامه نماز قم با تاكید بر ضرورت گسترش اقامه نماز جماعت صبح در مساجد قم گفت: از یك هزار و 200 مسجد موجود در قم تعداد مساجدی كه نماز جماعت صبح در آنها اقامه می شود متناسب با ظرفیت های قم نیست.

به گزارش ایرنا، محمد خامه یار روز پنجشنبه در «گردهمایی ائمه جماعات استان قم با عنوان نماز، مسجد و اقتصاد مقاومتی»، در سالن همایش های جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: یكی از مشكل های مساجد این استان عدم اقامه نماز جماعت صبح در بیشتر مساجد است به گونه ای كه از 1200 مسجد موجود در قم، در فصل زمستان تنها 150 مسجد و در فصل تابستان نیز 120 مسجد اقدام به اقامه نماز جماعت صبح می كنند.
وی در ادامه، ائمه جماعات را سكان داران فرهنگی مساجد دانست و گفت: بدون شك بزرگترین بار فرهنگی شهر كریمه اهل بیت(ع) به دوش ائمه جماعات است و آنها نقش به سزایی در ارتقای سطح فرهنگی جامعه دارند.
مدیر ستاد اقامه نماز قم با بیان این كه باید به دنبال راهكارهایی برای جذب جوانان و نوجوانان به مساجد باشیم، افزود: حضور حداكثری در مساجد و تلاش برای جذب قشرهای مختلف به ویژه جوانان، سرلوحه همه دلسوزان باشد.
خامه یار از تشكیل مجمع خیرین مسجد ساز استان قم خبر داد و گفت: این مجمع با هدف رفع مشكل عمرانی مساجد استانی كه به یكی از دغدغه نمازگزاران تبدیل شده، تشكیل شده است.
وی با بیان این كه همه مساجد قم از نعمت ائمه جماعات فاضل و دانش آموخته بهره مند هستند گفت: در قم علما و فضلای برجسته وجود دارد كه باید از این ظرفیت ها برای جذب بیشتر جوانان استفاده بهتری شود.
مدیر ستاد اقامه نماز قم با تاكید بر رسیدگی به وضعیت مساجد و مشكلات ائمه جماعات اظهار داشت: خلاء های بسیاری در حوزه فرهنگی داریم به گونه ای كه با وجود این كه برای هر موضوع، دانشگاهی تخصصی در كشور تاسیس شده ولی متاسفانه در نظام جمهوری اسلامی و شهر مقدس قم، دانشگاه تخصصی نماز و كتابخانه تخصصی نماز وجود ندارد .
وی از برگزاری دوره ائمه جماعت اداره ها در قم خبر داد و گفت: ستاد اقامه نماز آمادگی ادامه این دوره ها را برای ائمه جماعات مساجد استان دارد كه این دوره ها می تواند كمك بسیاری به ائمه جماعات مساجد برای رفع برخی چالش های موجود كند.
خامه یار تاكید كرد: به كار گیری روحانیان جوان با توانمندی ار تباط برقرار كردن با جوانان و نوجوانان موجب جذب این قشر به مسجد می شود كه با استفاده از این فرصت می توان معنویت در جامعه گسترش داد.
7404/ 1175