سه هزار اصله نهال در عرصه هاي طبيعي گيلانغرب غرس مي شود

قصرشيرين- ايرنا- مدير اداره منابع طبيعي و آبخيزداري گيلانغرب از غرس سه هزار اصله نهال در هفته درختكاري با مشاركت قشرهاي مختلف مردم و مسئولان دستگاه هاي اجرايي اين شهرستان خبر داد.

جبار ولي پور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين نهال ها از گونه هاي اوكاليپتوس، كهور، خرزهره و توت است كه در راستاي احياي عرصه هاي جنگلي و ترويج فرهنگ درختكاري غرس مي شود.
وي اظهار كرد: همه ساله 15 تا 21 اسفند ماه با هدف ترويج فرهنگ حراست از منابع طبيعي بر اساس آموزه هاي ديني و نيز جلب مشاركت فعال همه اقشار در اين سنت حسنه الهي به عنوان 'هفته منابع طبيعي و آبخيزداري' نامگذاري شده است.
وي گفت: شعار هفته منابع طبيعي امسال با عنوان'منابع طبيعي با مردم ، منابع طبيعي براي مردم' در راستاي جلب مشاركت همه قشرهاي مردم در حفظ و حراست منابع طبيعي است.
مدير اداره منابع طبيعي و آبخيزداري گيلانغرب اضافه كرد: در روز 15 اسفند مصادف با روز ملي درختكاري با حضور مسئولان و قشرهاي مختلف مردم ضمن برپايي جشن درختكاري، آيين غرس نهال در انتهاي مسير جاده سلامت گيلانغرب برگزار مي شود.
ولي پور افزود: برگزاري آيين هاي مختلف با همياران طبيعت دانش آموزي و سازمان هاي مردم نهاد نيز از ديگر برنامه هاي بزرگداشت هفته منابع طبيعي در گيلانغرب است.
وي اظهار داشت: امسال طي ماه هاي اخير به منظور ترويج فرهنگ منابع طبيعي و اجراي تفاهم نامه منعقد شده با اداره آموزش و پرورش تعداد 2 هزار كارت هميار طبيعت دانش آموزي صادر شده است.
وي افزود: برهمين اساس با تحويل بذر اوكاليپتوس و آموزش نحوه ي كاشت آن، قرار است دانش آموزان ابتدايي نهال هاي توليد شده را در هفته منابع طبيعي كشت نمايند.
وي همچنين از برگزاري مسابقه نقاشي در سطح مدارس ابتدايي و متوسطه اول خبر داد و گفت: امسال با توجه به تقارن روز زن با هفته منابع طبيعي قرار است كه برنامه غرس نهال با حضور بانوان در شهرستان اجرا شود و توزيع نهال رايگان بين نمازگزاران را نيز در آيين نمازجمعه خواهيم داشت.
گيلانغرب 224 هزار و 500 هكتار مساحت دارد كه از اين ميزان 175 هزار و 369 هكتار آن منابع ملي است.
شهرستان گيلانغرب در غرب كرمانشاه بيش از 72 هزار تن جمعيت دارد.
3012/8066/7398