مركز نگهداری معلولان ذهنی حركتی حبیب بن مظاهر در بندرعباس به بهره برداری رسید

بندرعباس- ایرنا - مركز نگهداری معلولان ذهنی و جسمی حركتی حبیب بن مظاهر در بندرعباس امروز پنجشنبه با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، سرپرست اداره كل بهزیستی استان هرمزگان در مراسم بهره برداری از این مركز گفت: در این مركز 150 معلول ذهنی حركتی به صورت شبانه روزی نگهداری می شوند و 60 نفركارمند و خدمت كار نیز در آن مشغول به فعالیت هستند.
غلامحسین رنجبر افزود: به ازای هر نفر معلول ماهانه 5 میلیون و 100 هزار ریال یارانه از سازمان بهزیستی دریافت می كنند اما با توجه به اینكه 80 درصد از افرادی كه نگهداری می شوند، از خانواده های نیازمند بوده این اعتبارات جوابگو نیست و نیاز به مشاركت بیش از پیش تشكل های مردم نهاد و خیران دارد.
وی بیان داشت: این مركز دارای 800 متر مربع زیر بنا در 2 طبقه و با هزینه 2 میلیارد و 800 میلیون ریال توسط خیر محمد رضا صفا ساخته و تجهیز شده است و تمامی خدمات مراقبتی و توانبخشی در این مركز به معلولان ذهنی ارائه می شود.
رئیس هیات امنای مركز حبیب بن مظاهر بندرعباس نیز با اشاره به اینكه در این مركز 150 معلول ذهنی حركتی شامل زن و مرد در سنین نوزادی تا بزرگسالی نگهداری می شوند، گفت: مشكل اصلی در این مركز تامین پوشاك و داروی افراد معلول ذهنی است كه در ماه به 100 كارتن پوشاك نیاز است.
بهروز جودی نیا افزود: در ماه 130 میلیون ریال بابت داروهای اعصاب و روان و همچنین درمان افراد معلول هزینه می شود كه رقم بالایی است و امیدواریم با رایزنی دانشگاه علوم پزشكی هرمزگان با داروخانه های سطح شهر و حمایت این دانشگاه بتوانیم مشكل دارو را حل كنیم.
وی بیان داشت: همچنین این مركز با مشكل اساسی در پرداخت بیمه پرسنل به تامین اجتماعی، پرداخت سنوات بازنشستگان و پرداخت عیدی و حقوق كاركنان مواجه است كه از وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی خواستار چاره اندیشی در این زمینه هستیم.
رئیس هیات امنای مركز حبیب بن مظاهر بندرعباس اظهار كرد: 10 میلیارد ریال بابت بیمه پرسنل و جرائم آن به تامین اجتماعی بدهی داریم كه توانایی پرداخت آن را نداریم.
جودی نیا افزود: همچنین تاكنون 23 نفر در این مركز بازنشسته شده اند كه برای هر بازنشسته حدود 300 میلیون ریال هزینه در بر می گیرد كه توان ما خارج است.
مركز سابق حبیب بن مظاهر بندرعباس نیز در ابتدا از سال 69 فعالیت خود را به صورت دولتی آغاز كرد و در سال 72 به صورت هیات امنایی اداره می شد و از سه سال قبل نیز مراحل ساخت مركز جدید توسط خیر محمد رضا صفا آغاز و امسال مورد بهره برداری قرار گرفت.
به گزارش ایرنا، كاروان تدبیر و امید به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه نهم اسفند ماه وارد هرمزگان شد.
در این سفر 2 روزه 15 طرح مهم با هزینه بیش از 40 هزار میلیارد ریال از جمله فولاد صبا، مرحله جدید بندرشهید رجایی، پالایشگاه گاز گورزین قشم، طرح افزایش بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس افتتاح وعملیات اجرایی 15 طرح دیگر نیز با اعتبار بیش از 20 هزار میلیارد ریال آغاز شد.
این دومین سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به استان هرمزگان در سال جاری است و رئیس جمهوری، نهم و دهم اردیبهشت ماه امسال به بندرعباس سفر كرد كه طی آن مرحله اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صبا فولاد خلیج فارس و چند طرح عمرانی دیگر به بهره برداری رسید.
7195/ 6048

* آگاهی از آخرین اخبار استان در كانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینك جستجو كانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.com