ولايتي: ما مي‌توانيم مرجعيت علمي در حوزه آموزش پزشكي را به ايران برگردانيم

تهران - ايرنا - رييس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: مرجعيت علمي موضوع تازه‌اي براي ما نيست و ما مي‌توانيم به اين مرجعيت برسيم همانطور كه گذشتگان ما به آن رسيدند.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، علي ‌اكبر ولايتي صبح امروز - پنجشنبه - در چهارمين همايش مرجعيت علمي كه با موضوع اهميت آموزش پزشكي در تعالي نظام سلامت به همت معاونت علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد، گفت: دانشگاه جندي‌شاپور اولين دانشگاهي است كه در تاريخ جهان در حوزه علوم پزشكي شكل گرفت. اين دانشگاه حدود 1700 سال سابقه دارد و قدمت آن به سال 1271 ميلادي برمي‌گردد.
وي ادامه داد: فعاليت‌هاي دانشگاه جندي‌شاپور در ابتدا محدود بود، ولي به تدريج توسعه پيدا كرد و علوم پزشكي در اين دانشگاه به سه زبان پهلوي، سرياني و سانسكريت تدريس مي‌شد و استادان مختلفي از كشورهاي جهان در اين دانشگاه حضور داشتند.
ولايتي افزود: مسيحيان نسطوري نيز به دليل اعتقاد به توحيد، به دستور انوشيروان در اين دانشگاه تدريس مي‌كردند و مجموعه پزشكاني كه در اين دانشگاه حضور داشتند، توانسته بودند علم پزشكي در ايران را رونق بخشند.
ولايتي با بيان اين كه پس از ورود اسلام به ايران، يكي از اولين شهرهايي كه بدون جنگ تسليم شد و اسلام را پذيرفت، جندي‌شاپور بود، گفت: با توجه به اهميتي كه اسلام براي علم قائل است، مسلمانان از اين دانشگاه بهره زيادي بردند و اساس پزشكي بيت‌الحكمه در بغداد توسط پزشكان جندي‌شاپور بنا نهاده شد.
رييس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي با تاكيد بر اينكه در هيچ تمدني به اندازه ايران كتاب پزشكي وجود ندارد، گفت: حدود 14هزار كتاب با متن پزشكي در ايران نوشته شده است و پزشكي ايراني از گذشته تاكنون اين گونه نبوده است كه فقط از كشورهاي ديگر تقليد كند، بلكه ايرانيان و مسلمانان بر علم پزشكي افزودند.
وي ادامه داد: قديمي‌ترين كتاب پزشكي كه به زبان فارسي باقي مانده است، كتاب «هدايه المتعالمين في‌الطب» نوشته ابوبكر ربيع بن احمد اخويني بخاري ملقب به اخويني بخاري است كه اين كتاب را براي فرزند خود به نگارش درآورد. در اين كتاب درخصوص تعريف علم پزشكي آمده است كه «پزشكي پيشه‌اي بود كه تندرستي آدميان را نگه دارد و جون رفته باشد باز آرد از روي علم و عمل».
رييس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه ابومنصور موفق هروي كهن‌ترين كتاب فارسي موجود در داروشناسي را به رشته تحرير درآورده است، گفت: نخستين كسي كه كتاب جامعي در حوزه حوزه علوم پزشكي باليني تدوين كرده است، محمد بن زكرياي رازي با كتاب «الحاوي» است كه اخيراً در 23 جلد به زبان فارسي ترجمه شده است.
وي با اشاره به كتاب «قانون» ابوعلي سينا، گفت: علت ماندگاري «قانون» در تاريخ طب، اين است كه ابن سينا براي اولين بار پزشكي را به صورت منطقي بيان كرد. نجم‌الدين محمد بن الياس شيرازي هم نخستين كسي است كه در تاريخ طب كتاب مصور دقيق آناتومي نگاشته است.
ولايتي با بيان اين كه طبابت ايران اسلامي در گذشته به هند منتقل شد، گفت: اكنون در هند دو نوع پزشكي يوناني و پزشكي جديد وجود دارد كه مرجع پزشكي يوناني آنها كتاب‌هاي ايراني است، اما به دليل استعمار هندوستان توسط انگليس، اين پزشكي به پزشكي يوناني معروف شده است.
رييس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه مسلمانان و در راس آن ايرانيان هزار سال پرچمدار پزشكي در جهان بودند، گفت: مرجعيت علمي موضوع تازه‌اي براي ما نيست و ما مي‌توانيم به اين مرجعيت برسيم، همانطور كه گذشتگان ما به آن رسيدند و اميدوارم دكتر نفر معاون علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي و همكاران ايشان كاري كنند كه مرجعيت علمي در حوزه آموزش پزشكي دوباره بازگردد.
سيام**1751**1584