رئیس جمهوری: مردم در سفرهای استانی اعتماد به خادمان خود را نشان می دهند

بندرعباس - ایرنا - رئیس جمهوری گفت: مردم همبستگی و اعتماد خود را در سفرهای استانی دولت به منتخبان و خادمان خود نشان می دهند و امید است رابطه و اعتماد بین دولت و ملت بزرگ ایران برای همیشه پاینده باشد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در پایان سفر دو روزه خود به استان هرمزگان در جمع خبرنگاران افزود: در سایه این اعتماد می توانیم همه مشكلات را از پیش رو برداریم.
وی بیان كرد: در این سفر طرح های بسیار خوبی افتتاح شد و 4 هزار میلیارد تومان اعتبار برای این طرح ها مصرف شده است.
وی ادامه داد: یكی از طرح های مهمی كه عملیات اجرایی آن دیروز آغاز شد فاز سوم اسكله جدید بندر شهید رجایی بود و این در حالیست كه با تكمیل فاز دوم این بندر، بهره برداری حداكثری را شاهد خواهیم بود.
روحانی یادآور شد: در این سفر تصمیم گرفته شد كه راه آهن را ادامه داده و از بندرعباس به كنار اسكله های بندر شهید رجایی برسانیم كه بار به صورت مستقیم از كشتی روی قطار منتقل شود.
وی ادامه داد: این كار از نظر محیط زیست مفید است و ارزان تر شدن حمل و نقل بار بسیار مهم است و می تواند در ترانزیت، بار را از بندرعباس به كشورهای مختلف شمالی ایران، قفقاز، آسیای مركزی، روسیه، اروپای شرقی و شمالی منتقل كند و آینده درخشانی تصور می شود.
رئیس جمهوری افزود: امروز مهم ترین بندر ایران و راهبردی ترین بندر، بندرعباس و بندر شهید رجایی است و مساله خلیج فارس و تنگه هرمز برای ما حیاتی است از این رو مردم هرمزگان همیشه پاسدار خلیج فارس و مرزبانان صادق مردم این سرزمین برای ایران اسلامی بوده اند.
وی با اشاره به افتتاح یك واحد تولیدی در زمینه فولاد همزمان با سفر خود به هرمزگان بیان كرد: بخش اول این واحد دیروز به بهره برداری رسید و تولید آهن اسفنجی با ظرفیت یك و نیم میلیون تن در سال قدم بسیار خوبی بود و بندرعباس می تواند مركز فولاد در كشور باشد.
روحانی با اشاره به این كه 50 درصد مصرف بنزین از استان هرمزگان تامین می شود بیان كرد: در انرژی و سوخت دو طرح مهم داریم كه شامل طرح پالایشگاه بندرعباس است كه روز گذشته بخش تكمیلی به آن اضافه شد و با افتتاح دیروز تولید بنزین ما 4 میلیون لیتر در روز اضافه و كیفیت آن به كیفیت یورو چهار افزوده شد و این طرح جزو طرح های محیط زیستی ما در كشور محسوب می شود.
وی دیگر طرح در زمینه انرژی و سوخت را تكمیل فازهای بعدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس عنوان كرد.

** تحقق 10 درصد افزایش رقم بودجه 97 توسط مجلس بعید خواهد بود
رئیس جمهوری در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در مورد مساله پرداخت سهم هرمزگان از مازاد درآمدی كه هر سال برای كشور كسب می كند ابراز داشت: بخشی از درآمدهایی كه استان ها دارند به آن استان باز می گردد و در مورد هرمزگان باید توجه داشت كه این استان در مسائل عمومی چون آموزش و پرورش، بهداشت و درمان و دانشگاه ها چه میزان مخارج دارد.
وی با تاكید بر این كه در چارچوب قانون آن چه برای استان ها لازم است را انجام می دهیم افزود: كل منابع كشور در جایی در مركز به صورت كلی جمع می شود، هزینه ها روبروی آن قرار می گیرد و برای تقسیم به پیشنهاد دولت و تصویب مجلس به صورت بودجه در می آید كه مجلس معمولا رقم ها را زیاد می كند.
روحانی ابراز كرد: افزودن 10 درصد بودجه سال 97 كشور توسط مجلس را شاهد بودیم كه معمولا در سال های گذشته چیزی كه در مجلس اضافه گردید در عمل محقق نشد.
وی ادامه داد: دولت تلاش خود را در بودجه انجام می دهد كه دقیق نوشته شود و امسال هم بعید است 10 درصدی كه برای سال 97 توسط مجلس به بودجه اضافه كرده است تحقق یابد.

** شرق و غرب هرمزگان باید توسعه یابد
روحانی در ادامه در پاسخ به سئوالی در مورد برنامه های دولت برای سواحل مكران گفت: باید برای استان هرمزگان شرایط بهتری برای توسعه پیش بینی كنیم و شرق و غرب استان هرمزگان دیشب طرح های مختلفی افتتاح شد كه خوشحال كننده بود.
وی با اشاره به این كه در شرق استان هرمزگان نیز شاهد تحول بسیار خوبی خواهیم بود گفت: جاده ساحلی كه به صورت بزرگراه است باید ادامه داده شود و این جاده 900 كیلومتر است كه نیمی از آن انجام شده و برخی از قسمت های آن در دست اجرا است و برخی باید بعدا اجرا شود.
وی تاكید كرد: وجود این جاده می تواندبه استان هرمزگان و گردشگری آن كمك كند.
رئیس جمهوری یادآور شد: در جاسك شاهد تحولات بزرگی خواهیم بود و قصد داریم لوله نفت را از گهره در شمال بندرعباس به جاسك بیاوریم هم چنین مشغول اقدام لازم برای خرید ورق هستیم كه به لوله تبدیل شود.
وی ادامه داد: اسكله ای هم باید برای صادرات نفت آماده شود و جاسك بندر مهمی مانند خارك برای صادرات نفت در آینده خواهد بود و لایجه منطقه آزاد جاسك به مجلس داده شده كه امیدواریم زودتر تصویب شود.

** ورود خودرو مناطق آزاد به استان هرمزگان به معنای واردات بیشتر خودرو است
رئیس جمهوری هم چنین در ادامه در پاسخ به سئوالی با مضمون ورود خودرو از منطقه های آزاد قشم و كیش به كل استان هرمزگان گفت: این مساله به معنای واردات است و نمی توانیم واردات خودرو را زیاد كنیم.
وی تاكید كرد: منطقه آزاد تعرفه زیادی برای واردات خودرو ندارد و اگر تصمیم بگیریم خودرو از این مناطق وارد استان هرمزگان شود به معنای این است كه واردات زیاد شود كه هم دولت، هم مجلس و رهبر معظم انقلاب در این زمینه حساس هستند.
روحانی یادآور شد: البته در یك ضرورتی دیروز استاندار مساله ای را در موضوع واردات خودرو برای شهر بندرعباس عنوان كرد كه می شود به آن فكر كرد.
وی افزود: این كه كل ماشین های منطقه های آزاد به كل استان هرمزگان تردد كند به معنای واردات بیشتر خودرو است و مشخص نیست اضافه كردن واردات به سود كشور باشد.

** ناچار به شیرین سازی آب دریاهای جنوب كشور و انتقال آن هستیم
رئیس جمهوری در ادامه در این نشست خبری با اشاره به این كه به علت كمبود آب در كشور ناچار به شیرین سازی آب دریاهای جنوب كشور (خلیج فارس و دریای عمان) و انتقال آن هستیم گفت: اصل تصمیم گیری كه آب را از این منطقه به فلات مركزی منتقل كنیم اتخاذ شده و اجرای آن توسط بخش خصوصی از خلیج فارس یا دریای عمان در حال انجام است.
وی ادامه داد: همه كشورهای جنوبی خلیج فارس از آب آن استفاده می كنند، همان ها برای محیط زیست ما مشكل ایجاد می كنند و باید تلاش شود در این گونه طرح ها مسائل محیط زیستی هم مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: آلودگی زیست محیطی برای انتقال و شیرین سازی آب دریا در دریای عمان خیلی مشكل ندارد و شرایط آن متفاوت است اما باید در مورد خلیج فارس مسائل زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد.

** مساله آب از مسائل مهم كشور است
رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود در حوزه خشكسالی و تامین منابع آبی كشاورزان ابراز كرد: مساله آب یكی از مسائل مهم كشور است زیرا كشور دچار خشكسالی است و حتی در برخی از استان های شرقی و جنوب شرایط بسیار بدتر است.
وی افزود: پیشنهاد دولت این است كه در نحوه آب كشاورزی چندكار مهم باید در استان هرمزگان صورت بگیرد از جمله كشت گلخانه ای و استفاده از از سامانه های نوین آبی كه مصرف آب را كاهش می دهند.
روحانی بیان داشت: در استان هرمزگان در بخش گلخانه ها، روز گذشته 49 هكتار گلخانه جدید افتتاح و به بهره برداری رسید و هم چنین از 170 هكتار از زمین های كشاورزی، 100هكتار آن به سامانه نوین تبدیل شدند.
وی افزود: در بخش كشاورزی به جای این كه آب را از دریا و با آب شیرین كن وارد كنیم، با تصفیه فاضلاب ها و با تشویق بخش خصوصی می توان از این فرصت به خوبی بهره برد.
رئیس جمهوری عنوان كرد: با این روش ها تحولات خوبی در زمینه تامین آب كشاورزی صورت می گیرد هرچند كه استان هرمزگان به دلیل دسترسی به آب های آزاد می تواند راحت تر نسبت به سایر استان ها مشكل آب خود را بر طرف كند.
وی تصریح كرد: در زمینه آبزیان و پرورش ماهی در دریا و میگو نیز طرح های خوبی در شهرستان لنگه آغاز شد و نشان دهنده حركت های رو به رشدی در این زمینه در استان هرمزگان است.
روحانی در این رابطه ضمن قدردانی از تلاش های امام جمعه بندرعباس، نمایندگان مجلس و استاندار هرمزگان، بیان داشت: هرچه تلاش ها بیشتر باشد استان هرمزگان در مسیر درست و اهداف دولت به پیش می رود.

**پیشنهادهای گردشگری عملیاتی می شود
رئیس جمهوری هم چنین در حوزه توسعه گردشگری گفت: دستور داده ام پیشنهادهای این حوزه عملیاتی شود و در این زمینه 100 میلیارد ریال به هر كدام از جزیره های هرمزگان از سوی دولت اختصاص می یابد.
به گفته روحانی، اسكله های شناور برای برخی از این جزایر آماده شده كه می تواند سهم قابل توجهی در رونق گردشگری در داخل و خارج از كشور داشته باشد.

** مسئله اشتغال جوانان برای دولت بسیار مهم است
وی در حوزه فضاهای آموزشی، فرهنگی و ورزشی نیز بیان كرد: تصمیم های خوبی با كمك خیران گرفته شد.
رئیس جمهور هم چنین بر حمایت از سبك و هنر معماری استان هرمزگان از سوی هنرمندان این استان تاكید كرد و اظهار امیدواری كرد مردم این استان بتوانند با استفاده بیشتر از فرهنگ اسلام وایران و بافت معماری آثار و بناهای خوبی را در این استان خلق و احداث كنند.
روحانی هم چنین در حوزه فناوری های نوین، فعالیت یكی از جوانان استان هرمزگان در تولید و فروش 7 تن ماهی را مورد تشویق قرار داد و افزود: مساله اشتغال جوانان برای دولت بسیار مهم است.
وی گفت: طبق اعلام مركز آمار كشور، رونق اشتغال در فصل پاییز امسال نسبت به مشابه پاییز سال گذشته به رشد بالای 950 هزار نفر رسیده است كه این رقم خوشحال كننده و بی نظیر در تاریخ اشتغال كشور به شمار می رود.

** احداث 3 آزاد راه و تجهیز سامانه هوشمند ریلی
رئیس جمهوری در حوزه زیرساخت های راه به عملیات 3 آزاد راه اشاره كرد و بیان داشت: آزاد راه بندرعباس به كرمان با كمك بخش خصوصی انجام خواهد شد و با مشاركت 70درصدی دولت عملیات آزاد راه بندرعباس به سیرجان نیز انجام می شود.
روحانی یكی از موضوع های بسیار جدی در حوزه حمل و نقل در استان هرمزگان كه كمك زیادی به بندرشهید رجایی در حوزه ترانزیت كالا می كند را تجهیز سامانه هوشمند ریلی این استان اعلام كرد.

**ورود سرمایه گذاران در نوسازی بافت فرسوده
رئیس جمهوری با اشاره به یكی دیگر از موضوعات جدی در استان هرمزگان، به لزوم نوسازی بافت فرسوده با كمك بخش خصوصی اشاره كرد و ابراز داشت: باید برای تسهیل شرایط فروش منازل مسكونی به خانه اولی ها، وام 6 درصد سود تعلق بگیرد كه در این زمینه مسئولان استان هرمزگان می توانند از این فرصت در جهت رفاع زندگی مردم و توسعه زیربناها به خوبی استفاده كنند.
كاروان تدبیر و امید به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری كشورمان از دیروز چهارشنبه نهم اسفندماه میهمان مردم هرمزگان است.
در این سفر 2 روزه 15 طرح مهم با هزینه بیش از 40 هزار میلیارد ریال از جمله فولاد صبا، مرحله جدید بندر شهید رجایی، پالایشگاه گاز گورزین قشم، طرح افزایش بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس افتتاح و عملیات اجرایی 15 طرح دیگر نیز با اعتبار بیش از 2 هزار میلیارد تومان آغاز شد.
این دومین سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به استان هرمزگان در سال جاری است و رییس جمهوری، نهم و دهم اردیبهشت ماه امسال به بندرعباس سفر كرد كه طی آن مرحله اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صبا فولاد خلیج فارس و چند طرح عمرانی دیگر به بهره برداری رسید.
رئیس جمهوری ظهر امروز پنجشنبه بندرعباس را به مقصد تهران ترك می كند.
/7408/9188/ 1200