۱۰ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۵۶
کد خبر: 82847858
۰ نفر
رونق طلاي سبز ملاير در گرو توسعه صنايع تبديلي

همدان- ايرنا- طلاي سبز ملاير كه برند بهترين كشمش دنيا را از نظر ارزش غذايي يدك مي كشد، اكنون به دليل نبود صنايع تبديلي و متناسب نبودن بسته بندي با نياز روز، در حال از دست دادن بازار رقابتي اروپا است.

به گزارش ايرنا شهرستان ملاير به تنهايي بيش از 44 هزار تن معادل 20 درصد از كشمش توليدي كشور را به خود اختصاص داده و 28 درصد كشمش كشور از ملاير است كه اين خود مزيت بسيار عمده و مهمي است.
اين در حاليست كه ملاير تنها شهرستاني است كه داراي پژوهشكده انگور و كشمش كشور، تشكل انگور و كشمش، تمركز بيش از 60 واحد فرآوري كشمش و وجود گمرك است و فرآوري محصولات مناطق ديگر نيز در اين شهرستان انجام مي شود كه اين مزيت ها، جايگاه ويژه اي براي صنعت كشمش ملاير به شمار مي رود، اما هنوز نتوانسته به دليل وجود برخي نواقص در اين صنعت و محصول استراتژيك با رقباي خود در نقاط مختلف جهان رقابت كند.
عواملي همچون متغير بودن نرخ ارز، اعطا نشدن مشوق و جواز صادراتي به توليد و صادركنندگان اين محصول، توزيع محلول تيزاب با كيفيتي نامناسب و پايين آوردن كيفيت كشمش خشك شده و از دست دادن آب زيادي از اين محصول، معضل آب و نبود تصفيه خانه و معضلات زيست محيطي، فعالان اين صنعت در ملاير را با مشكلات عديده اي مواجه كرده است و در حال حاضر اين افراد خواستار حمايت ويژه دولت از اين صنعت و جهش آن در حوزه صادرات غيرنقتي هستند.
در اين راستا دولتمردان و نمايندگان مجلس در اين شهرستان بارها حمايت و پشتيباني خود را از فعالان صنعت كشمش و انگور ملاير اعلام كردند و اقداماتي نيز در اين زمينه انجام دادند، اما هنوز مشكلات اين صنعت به ويژه صادرات آن در بازارهاي جهاني همچنان با مشكل مواجه است و نيازمند نگاه جدي دست اندركاران اين حوزه است.
به همين منظور در نشست هم انديشي بررسي مشكلات واحدهاي فرآوري كشمش ملاير كه روز پنجشنبه با حضور فعالان اين صنعت برگزار شد، نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي گفت: در حال حاضر رونق طلاي سبز اين شهرستان به عنوان يك قطب توسعه صادرات غيرنفتي، در گرو ايجاد و توسعه صنايع تبديلي انگور و كشمش است.
حجت الاسلام احد آزاديخواه افزود: براي توسعه اين محصول استراتژيك بايد علاوه بر صادرات كشمش، محصولات ديگر نيز فرآوري و صادر شود.
وي با تاكيد بر اينكه فعالان اين صنعت بايد در حوزه فرآوري انگور نيز ورود پيدا كنند اظهار كرد: با وجود پتانسيل هاي ويژه بايد در توسعه محصولات باغي به طور جدي وارد شويم در حالي كه دولت نيز به ايجاد اينگونه مشاغل اهتمام جدي دارد.
وي افزود: طي 11 ماهه امسال 610 ميليارد ريال تسهيلات بانكي در اين شهرستان پرداخت شد كه اگر در بخش صنعت همچون ايجاد صنايع تبديلي و محصولات باغي جذب شود، به طور قطع اشتغالزايي بالايي را به همراه خواهد داشت.
حجت الاسلام آزاديخواه با بيان اينكه بسته بندي كنوني كشمش ملاير متناسب با نياز روز بازارهاي جهاني نيست، بيان كرد: بسته هاي 10 كيلويي ديگر مطابق با نياز بازار نيست و بايد در اين حوزه نيز به طور جد وارد شويم.
وي اختصاص بيش از 50 درصد از صادرات استان همدان به ملاير را يك مزيت و فرصت برشمرد و گفت: به رغم تمامي اقدامات مثبت انجام شده همانند استقرار گمرك، هنوز نتوانسته ايم از اين واحد كمي به خوبي استفاده كنيم.
سخنگوي كميسيون فرهنگي مجلس دهم با بيان اينكه اعطاي مشوق ها و جايزه هاي صادراتي نيز بايد بر اساس ظرفيت بالاي صادراتي ملاير انجام شود، در عين حال مشكل محيط زيست واحدهاي كشمش پاك كني ملاير را قابل حل دانست و افزود: در حوزه توسعه صادرات اين شهرستان بايد همه با هم به طور منسجم پيش برويم.
حجت الاسلام آزاديخواه همچنين شرايط براي توسعه توليد و صادرات را در استان بسيار مهيا دانست و گفت: در حال حاضر وجود تعامل و همدلي بسيار خوبي بين نمايندگان ملاير و مجموعه شهرستان و نگاه اقتصادي و تعامل مثبت محمدناصر نيكبخت استاندار همدان به اين حوزه، يك مزيت و فرصت مغتنم براي حركت در مسير رشد توليد و صادرات است.
**تشكيل انجمن ملي كشمش با محوريت ملاير، ضرورت جهش اقتصادي
رئيس انجمن توليد و صادركنندگان كشمش ملاير نيز به روز شدن ماشين آلات واحدهاي فرآوري كشمش اين شهرستان را يك ضرورت برشمرد و افزود: اين ماشين آلات براي به روز شدن به تسهيلات ارزي نياز دارند كه در اين زمينه دولت بايد به طور جدي ورود كند.
منوچهر رضايي قيمت تمام شده اين محصول را يك معضل جدي عنوان و بيان كرد: براي احياي توليد و ورود توليدكنندگان در عرصه بازارهاي جهاني و رقابت با رقباي خود، دولت بايد به صورت عملياتي وارد عمل شود.
وي خواستار تشكيل انجمن ملي كشمش با محوريت ملاير شد و افزود: با وجود مزيت هايي همچون داشتن تشكل، پژوهشكده انگور و كشمش، تمركز واحدهاي فرآوري كشمش، فرآوري برخي محصولات ساير مناطق در ملاير و برند كشمش، نياز است اين تشكل با كمك نمايندگان مجلس قالب ملي پيدا كند.
نائب رئيس اتاق بازگاني، صنايع، معادن و كشاورزي استان همدان با اشاره به تاكيدات رهبر معظم انقلاب در تحقق اقتصادي مقاومتي، برنامه توسعه و چشم انداز توسعه كشور براي توليد و صادرات غيرنفتي اظهار كرد: بايد ابزار و زيرساخت هاي اين امر مهيا باشد و در اين راستا نياز به همراهي و كمك دولت و مجلس داريم.
رضايي با بيان اينكه پروسه توليد و صادرات زمانبر است و تا سود به دست توليدكننده برسد، ارزش پول كاهش مي يابد افزود: در اين مسير افزايش نرخ ارز و حتي اخذ يك تصميم اشتباه به توليد و صادرات ضربه مي زند و اين امر منجر به زمين گير شدن بخش عمده اي از توليدكنندگان مي شود.
وي ادامه داد: در راستاي نرخ بهره خاص صادرات 2 دستگاه بانك توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات در دهه 70 شكل گرفت كه عملا اين 2 دستگاه تعطيل اند و بايد براي جهش صادراتي احيا شوند.
رضايي با تاكيد بر اينكه مجلس بايد يك تصميم جدي در اين زمينه بگيرد، بيان كرد: مشوق ها و جايزه هاي صادراتي تجربه خوبي بود كه در مقطعي كه اين جوايز داده شد، به طور واقع جهش صادراتي شكل گرفت اما اين اقدام در مرحله اي كه بايد شرايط صادركنندگان تثبيت مي شد ادامه پيدا نكرد.
وي يادآور شد: اين مشكل تنها مختص كشمش نيست و صادرات غيرنفتي را نيز شامل مي شود و چنانچه در مجلس طرح موضوع شود، همراهي دستگاه هاي متخصصي همچون سازمان تجارت را نياز دارد.
رضايي با اشاره به اينكه در گذشته تهيه محلول كربنات پتاسيم و روغن سبزه براي تيزاب كشمش از كشور ايتاليا توليد و توسط دولت و اتحاديه تعاون هاي روستايي بين باغداران توزيع مي شد گفت: در راستاي خصوصي سازي دولت، اين زنجيره به بخش خصوصي سپرده شد و محلول تيزاب با كربنات سديم مخلوط مي شود كه طي پنج سال گذشته خسارت جدي به محصول كشمش ما وارد كرده است.
وي معضل آب واحدهاي فرآوري كشمش ملاير را از ديگر مشكلات عمده برشمرد و بيان كرد: نياز است انشعابي از آب سد كلان ملاير براي شهرك صنعتي و 20 واحد مستقر در اين مسير در نظر گرفته شود كه بخش خصوصي نيز براي ساخت منبع و پرداخت هزينه هاي ثابت و سيار مشاركت مي كند.
وي همچنين ايجاد تصفيه خانه در شهرك هاي صنعتي براي واحدهاي فرآوري كشمش توسط شركت شهرك ها، حل معضل زيست محيطي، تعريف چارت سازماني و تعيين مكاني مجزا براي اداره گمرك ملاير را از ديگر درخواست ها و نيازهاي اين شهرستان برشمرد.
به گزارش ايرنا، ملاير با بيش از 11 هزار هكتار باغ هاي انگور با توليد بيش از 250 هزار تن انگور و 45 هزار تن كشمش در اين شهرستان توليد مي شود.
28 درصد صادرات كشمش ايران متعلق به ملاير است و كشمش اين شهرستان به حدود 34 كشور دنيا صادر مي شود.
در حال حاضر بيش از 60 واحد فرآوري كشمش در ملاير فعال است.
ملاير در 75 كيلومتري جنوب شهر همدان مركز استان در غرب كشور واقع شده است.
7528/1181
گزارش از معصومه موسوي**انتشار:الهام تدين