روحانی: وحدت زیربنای اساسی برای پیشرفت هر استان است

بندرعباس - ایرنا - رئیس جمهوری وحدت را زیربنای اساسی برای پیشرفت هر استان ذكر كرد و گفت: اگر مردم متحد و منسجم باشند همه امور درست خواهد شد و خوشبختانه در استان هرمزگان امنیت، اتحاد و انسجام وجود دارد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری هرمزگان ابراز كرد: امید است همه وعده هایی كه در سفر استانی به هرمزگان داده شد به خوبی عمل شود و همه مسئولان با كمك هم باید موجب ایجاد نشاط بیشتر در استان شوند.
وی بیان كرد: خرسندم كه در هرمزگان توافق خوبی میان مسئولان، ائمه جمعه، نماینده ولی فقیه، همه اقوام و همه مذاهب شیعه و سنی وجود دارد و این موجب سرافرازی و خوشحالی همه ما است.
روحانی تاكید كرد: اگر همه اصول گراها، اصلاح طلب ها، اعتدال گراها، احزاب، گروه ها و تشكل ها به میدان آیند باز هم بار مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش ما قرار دارد و امنیت و وحدت در این زمینه مساله ای اساسی است.
رئیس جمهوری ضمن تقدیر از همه نیروهای امنیتی و انتظامی كه در حراست از مرزهای كشور فعال هستند بیان كرد: این نیروها از مرزهای آبی و زمینی ما به خوبی حراست می كنند و در روایات ما آمده است كه حراست از مرزهای آبی اجر و ثواب بیشتری دارد.
وی با اشاره به سخنان نماینده ولی فقیه در هرمزگان در شورای اداری مبنی بر اهمیت مبارزه با قاچاق كالا اظهار كرد: رهبر معظم انقلاب روی مساله مبارزه با قاچاق حساسیت ویژه ای دارند و در جلسات هفتگی كه خدمت ایشان می رسیم به مناسبت های مختلف به این مساله اشاره می فرمایند كه چرا هنوز قاچاق وجود دارد و موضوع آن حل نشده است.
وی ادامه داد: در مبارزه با قاچاق نسبت به چهار سال گذشته، تاكنون خیلی كاهش داشته ایم اما هنوز مشكل حل نشده است لذا اخیرا تصمصیمی برای دریا در خلیج فارس گرفتیم و همانطور كه نیروی انتظامی نیز در این منطقه فعال است، سپاه پاسداران نیز مسئول مبارزه با قاچاق شده است.
وی اضافه كرد: مسئولیت سپاه در این زمینه اخیرا در شورای عالی امنیت ملی تصویب و ابلاغ شده و حراست از مرزها بهتر خواهد شد.
وی ضمن توصیه به مقامات ارشد دولتی كشوری و استانی گفت: باید در استان هرمزگان وقت بگذارید كه تصمیم عادلانه ای اتخاذ شود كه ملوان ها زندگی شان تامین شود و به گونه ای برنامه ریزی شود كه به تولیدات داخلی ضربه نخورد، قانون حفظ شود و در حد معقول و منصفانه ای در زمینه كالای ملوانی كار شود.

** وزیر كشور تصمیم عادلانه درباره هرمزگان بگیرند
وی ادامه داد: البته كارهای دیگری هم باید برای حل این مساله اتخاذ شود.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود ابراز كرد: برای یكی از استان های همجوار هرمزگان تصمیم هایی گرفته شد و از وزیر كشور می خواهم وقت بگذارند و تصمیم خوب عادلانه ای هم برای هرمزگان گرفته شود.
وی اضافه كرد: این تصمیم به گونه ای نباشد كه قانون نقض شود و به تولیدهای داخلی كشور آسیب برسد.

** مناطق آزاد مشكلات مردم را حل كنند
رئیس جمهوری اشاره كرد: در این استان استعدادهای خوبی وجود دارد و دارای 14 جزیره است كه چندی پیش وزیر كشور از آنها بازدید كرد و گزارش خوبی در تهران از بازدید خود دادند.
حجت الاسلام روحانی گفت: همه این جزیره ها مسكونی نیستند، یكی دو جزیره بسیار كوچك است و برخی مانند كیش و قشم شرایط خوبی دارند، برخی از آن ها مانند سیری و لاوان نفتی اند كه اگر مشكلی دارند وزارت نفت باید آنها را حل كند.
وی اظهار داشت: مناطق آزاد تجاری كیش و قشم هم باید مشكل های مردم را در منطقه ای كه حضور دارند حل كنند.
رئیس جمهوری افزود: از این چهار، پنج جزیره كه بگذریم، 8 تا 9 جزیره باقی می ماند كه همین جا به رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور می دهم برای هر كدام از آنها 100 میلیارد ریال در نظر گرفته شود.
وی اشاره كرد: جزیره ها برای ما بسیار مهم است و بواسطه جزیره ها به عنوان پیشانی مرز كشور، آب های داخلی ما جلو رفته است.
حجت الاسلام روحانی خاطر نشان كرد: این جزایر ضمن اینكه نعمت بزرگی هستند از لحاظ امنیت و اقتصادی هم بسیار مهم هستند.
وی گفت: دیروز كه با استاندار هرمزگان صحبت می كردیم پیشنهاد می كرد برای آبادانی برخی جزیره های دور افتاده از استان های دیگر كمك بگیریم و هر استان به عمران و آبادانی یك جزیره كمك كند.
رئیس جمهوری افزود: هر ایرانی می تواند برای عمران و آبادانی جزیره ها كار كند، اگر در یك جزیره اسكله خوب و باند فرودگاهی وجود داشته باشد بقیه امور درست می شود و مردم و سرمایه گذاران برای فعالیت هایی نظیر ساخت هتل و محل مسكونی به جزایر می آیند.
وی ادامه داد: ایرانی ها و هرمزگانی های خارج از كشور را تشویق به سرمایه گذاری كنید، همچنین استان های دیگر، سرمایه گذار خارجی و داخلی برای سرمایه گذاری در این جزیره ها تشویق شوند، باید كشور را آباد كنیم كه برای این كار نیاز به سرمایه عظیمی داریم.
وی بیان داشت: وزیر نفت در صحبت هایی كه در افتتاح پالایشگاه كه 4 میلیون لیتر بر ظرفیت تولید بنزین در فاز جدید می افزاید می گفت به پول عظیمی در این بخش نیاز است، نمایندگان مجلس می دانند امكانات داخلی ما محدود است.
رئیس جمهوری خاطر نشان كرد: ایرانی های زیادی در دنیا هستند و پول زیادی دارند كه باید سعه صدر داشته باشیم و همه آن هایی كه جنایت بزرگی نداشته اند به صورتی برای سرمایه گذاری در كشور دعوت شوند.
وی ادامه داد: ایرانی هایی هستند كه در آمریكای لاتین یك جزیره غیر مسكونی را تبدیبل به شهر كرده اند، خداوند تواب و رحیم است و باید این صفت تواب و رحیم را از خداوند اخذ كنیم.
حجت الاسلام روحانی بیان داشت: به بیش از200 میلیارد دلار ظرفیت سرمایه گذاری در نفت و گاز و پتروشیمی نیاز داریم كه طرح آن آماده است، مگر در داخل چه اندازه پول داریم.
وی ابراز داشت: نیاز به حركت بزرگ داریم كه برای آن به سرمایه گذاری های بزرگ نیاز داریم، بعد از برجام ظرفیت های خوب سرمایه گذاری ایجاد شد، الان افزون بر 30 میلیارد دلار ظرفیت سرمایه گذاری و فایناس پیش روی ماست و بانك های بزرگ دنیا اعلام آمادگی كرده اند.
وی ابراز داشت: باید از این ها درست استفاده و بهره برداری كنیم و حركت خوبی در كشور داشته باشیم، هرمزگان استان مهمی است.
رئیس جمهوری خاطر نشان كرد: فاز 2 پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس مشكل هایی داشت و در مسیری بود كه به این زودی ها حل نمی شد.
وی ادامه داد: 2 جا در هفته های اخیر برای رفع مشكل های آن كمك كردم تا طرح راه بیافتد چون صندوق مشكل هایی داشت و این ها هم پول گرفته اند ولی طرح تكمیل نشده است.
رئیس جمهوری بیان داشت: اشكال دیگر بود و در ستاد تدابیر باید تصمیم بگیرد و این مصوبه را سه شنبه هفته جاری امضا كردم.

**بهره برداری از فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس
وی یادآور شد: فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان سال جاری و در سال آینده به بهره برداری می رسد و امیدواریم فاز سه آن هم تا پایان سال آینده عملیاتی شود.
وی بیان داشت: كمكی كه برای این پالایشگاه انجام شد رقم بسیار بالایی است و ستاره خلیج فارس با پالایشگاه بندرعباس كه ضمیمه شود حدود نیمی از بنزین مصرفی كشور در این استان را تامین می شود و این بسیار مهم است.
رئیس جمهوری بیان داشت: استانی كه حدود نیمی از مصرف بنزین كشور را در آینده نزدیك می تواند تامین كند استان بسیار توانمندی است.
وی ادامه داد: مردم حق دارند و باید از مزایای صنایع بهره مند شوند و نباید دود آن را بخورند و این حرف درست است كه نیروهای بومی را باید در همه طرح ها اولویت بدهیم.
حجت الاسلام روحانی بیان داشت: از همه كسانی كه بنگاه های اقتصادی دارند می خواهم اگر نیروهای بومی استان تخصص لازم را ندارند آموزش های تخصصی لازم را به آنها بدهند، دانشگاه های استان و وزارت كار آموزش لازم را این جا ایجاد كند.
وی اشاره كرد: در پایان سال 96 و سال 97 اعلام شد در اصناف و بنگاه های كوچكی كه نیاز دارند فردی عین كار آموزش داده شود از پرداخت بیمه معاف است.
رئیس جمهوری ادامه داد: این گشایش خوبی است و سال آینده با اشتغال خوبی رو به رو می شویم، در همه استان ها توصیه می كنم از نیروهای بومی استفاده شود و طرح هایی كه در استان ها می آیند باید برای آبادانی منطقه ای كه حاضر می شوند تلاش كنند.
وی بیان كرد: زمانی كه وزیر راه و شهرسازی گفت 9 اسكله در این استان ایجاد و در جزیره هرمز سرمایه گذاری می كنیم و اثر تاریخی را بازسازی می شود، بسیار خوشحال شدم.
حجت الاسلام روحانی گفت: یكی از بهترین راه ها برای اشتغال جوانان گردشگری و اقتصاد دانش بنیان است، هیچ چیزی بدتر از بیكاری نیست.
وی با بیان اینكه اینكه رهبر فرزانه انقلاب در صحبت هایشان بر عدالت تاكید دارند، افزود: به نظر بنده اشتغال مهم ترین مساله است و جوانان بتوانند شاغل شوند.

** سال 97، سال نشاط و شادمانی
وی ادامه داد: بیكاری موجب اعتیاد، طلاق، مشكلات روحی و روانی است و سال آینده باید سال نشاط و شادمانی باشد، از خدای رحمان و رحیم، رحمت خود را طلب می كنیم تا ما را یاری دهد.
رئیس جمهوری خاطر نشان كرد: ما هم با هم دیگر به رحمت و مهربانی برخورد و عمل كنیم، كینه ها را برداریم و دل ها را پاك كنیم، فلسفه عید نوروز پاك كردن دل ها است.
وی بیان كرد: اگر مساله ای حزبی، جناحی، قومی و مذهبی است باید آن را كنار بگذاریم و فردی كه كینه ای دارد بار بزرگی را بر دوش دارد، این بار كه برای دل سنگین است باید برداشته شود.
حجت الاسلام روحانی افزود: افتخار ما این است كه مسلمان و پیرو پیامبر عظیم الشان هستیم كه همه وجوداش رحمت و عفو بود، نمی دانم این انتقام و كینه توزی را چه كسی یاد ما داده و چه كسی صادر كرده است.
وی بیان داشت: ایرانی ها ملت با مروت و رحمت هستند، این ها را از جای دیگر برای ما صادر كرده و ما را گرفتار كرده اند.
وی اشاره كرد: اگر یك بنگاه اقتصادی درست كنید و 2 نفر را مشغول به كار كنید و زندگی آنها را احیا كنید اجر و ثواب و ارزش معنوی دارد.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی بیان كرد: با این كار خود توانسته اید آرامش را به جامعه دهید این كار بزرگی است و شما استعداد خوبی دارید و بیاییم از همه این ها بهره برداری كنیم.

** برگزاری نشست پیش از سفر برای حل مشكلات هرمزگان
وی بیان كرد: در تهران در جلسه ای كه برای استان هرمزگان برگزار و بحث های زیادی شد یكی از مشكل های این استان آب است و وزیر كشاورزی گفت هرمزگان در مساله آب كارهای زیادی كرده و از این استان راضی بود.
وی اشاره كرد: این استان در این بخش بسیار پرتلاش بوده كه از سامانه های نوین آبیاری استفاده می كند، هرچه بخش گلخانه ای توسعه یابد خوشحال كننده و ارزشمند است.
رئیس جمهوری ابراز داشت: اگر چرخش آب را درست كنیم بخش بزرگی از مشكل آب حل می شود و مردم در تصفیه فاضلاب سرمایه گذاری كنند.
وی ادامه داد: كشاورز می تواند آب تصفیه شده را خریداری كند كه این از آبشرین كن ارزان تر است و دولت كمك می كند بانك ها هم كمك كنند مشكل استان حل شود.

** برای انتقال آب از هرمزگان چاره ای نداریم
وی بیان كرد: در باره انتقادی كه از انتقال آب از این استان شد باید بگویم هیچ چاره ای نداریم، خلیج فارس حوضچه ای در اختیار ماست.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی بیان داشت: تمام كشورهای حاشیه جنوبی از آب خلیج فارس استفاده می كنند و آب شور ناشی از شیرین سازی آب را وارد خلیج فارس می كنند.
وی بیان داشت: نمی شود یك طرف خلیج فارس از این آب استفاده كند و طرف دیگر استفاده نكنند، باید مشكلات اش را حل كنیم.
رئیس جمهوری بیان داشت: داخل ایران تفتیده و تشنه است، باید این مشكل را حل كنیم، باید از راه های صحیح و درست استفاده كنیم.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی بیان كرد: هرمزگان، بوشهر و خوزستان، فارس، یزد و تهران تا خراسان رضوی و تبریز یك كشوریم و هم مسلمان باید غمخوار یكدیگر باشیم و مشكلات یكدیگر را حل كینم.
وی گفت: در كشاورزی و آبزیان حركت خوبی شده و در گذشته صید میگو در استان هرمزگان انجام می شد و شاهد بودیم كه دستفروش ها میگو می فروختند اما الان به سطح وسیعی میگوی پرورشی نیاز داریم كه می تواند صادراتی و فروش داخلی داشته باشد، باید از سبك جدید پرورش ماهی در دریا كه در بندرلنگه دیدیم استفاده و بهره برداری كنیم.
وی اشاره كرد: ظرفیت های مختلف در بخش كشاورزی و حمل و نقل استفاده كنیم، اگر ریل به اسكله برسد و در آن جا بار روی آن قرار گیرد.
وی اشاره كرد: با آخوندی وزیر راه و شهرسازی صحبت كردم كه ریل را به اسكله برسانیم كه گفتند نیاز به 55 كیلومتر ریل گذاری وجود دارد.
رئیس جمهوری خاطر نشان كرد: ریل باید در اولویت قرار گیرد، ریل قزوین به رشت را باید سریع تر افتتاح كنیم، از رشت به آستارا جزو طرح های اولویت دار است.
وی اشاره كرد: 50 درصد هزینه یك میلیارد دلاری احداث آن را كشور آذربایجان می پردازد كه با تكمیل مسیر ریلی می توان تمام باری كه از هند به روسیه می رود از مسیر بندرعباس و در آینده از چابهار جا به جا شود.
وی اشاره كرد: ریل از بندرعباس به سمت قزوین - رشت و از رشت به آستارا و آذربایجان و روسیه و اروپا برده شود كه با این ارزان تر و سریع تر انجام می شود و هم به نفع ماست و یك تحول بزرگی ایجاد می شود.
رئیس جمهوری بیان كرد: مدتی پیش رئیس جمهور روسیه كه در تهران بودند در این باره صحبت كردیم.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی اضافه كرد: بنابراین این جا از لحاظ انرژی، حمل و نقل، كشاورزی، آبزیان، گردشگری و فولاد دارای ظرفیت های فراوانی است.
وی ادامه داد: در سفر قبلی خود به بندرعباس گفتم بر مبنای ظرفیت 10 میلیون تن فولاد برای بندرعباس برنامه ریزی كنیم كه روز گذشته یك طرح فولادی با ظرفیت یك و نیم میلیون تن در این شهر به بهره برداری رسید و این كار بزرگی است كه آغاز شده و همچنان ادامه می یابد.
رئیس جمهوری افزود: استان هرمزگان می تواند با این مردم خوب و با ظرفیت گردشگری مسیر پیشرفت را با سرعت بپیماید، كه امیدواریم به لطف خداوند این كار با موفقیت صورت گیرد.
وی با بیان اینكه موضوع تاسیس دانشگاه علوم دریایی در استان هرمزگان مطرح شد را در تهران دنبال می كنیم، بیان كرد: مسائل را برای رونق یافتن صنعت كشتی سازی دنبال می كنیم.
روحانی اضافه كرد: از ظرفیت مسئولان، نمایندگان مجلس، ائمه جمعه و جماعات و نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان استفاده كنید و نمایندگان مجلس این موضوع را به جد دنبال كنید.
وی یادآور شد: از سال 1340 با نماینده ولی فقیه در هرمزگان رفیق هستم و در آن سال از ایشان سور گرفتیم و اگر شما نتوانستید بگیرید تقصیر خودتان است.
كاروان تدبیر و امید به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری كشورمان از دیروز چهارشنبه نهم اسفندماه میهمان مردم هرمزگان است.
در این سفر 2 روزه 15 طرح مهم با هزینه بیش از 40 هزار میلیارد ریال از جمله فولاد صبا، مرحله جدید بندر شهید رجایی، پالایشگاه گاز گورزین قشم، طرح افزایش بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس افتتاح و عملیات اجرایی 15 طرح دیگر نیز با اعتبار بیش از 2 هزار میلیارد تومان آغاز شد.
این دومین سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به استان هرمزگان در سال جاری است و رییس جمهوری، نهم و دهم اردیبهشت ماه امسال به بندرعباس سفر كرد كه طی آن مرحله اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صبا فولاد خلیج فارس و چند طرح عمرانی دیگر به بهره برداری رسید.
رئیس جمهوری ظهر امروز پنجشنبه بندرعباس را به مقصد تهران ترك می كند.
7408/3219