۱۰ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۱۴
کد خبر: 82847794
۰ نفر
جهانگیری: با تهدید همبستگی ملی مواجه هستیم

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری گفت:‌ در حوزه مسائل اجتماعی با بحث های جدی از جمله تهدید همبستگی ملی كشور رو به‌روست و مساله واگرایی كه بین نیروهای استان های مختلف، قومیت ها و مذاهب به وجود می آید و همچنین بحث فقر و فساد قابل توجه است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری روز پنجشنبه در همایش روز جهانی آینده با عنوان ضرورت های آینده نگری در مواجهه با چالش ها كه در فرهنگستان علوم برگزار شد، با اشاره به ابرچالش های موجود كشور گفت: باید آینده پژوهی و آینده نگری را به پشتوانه جدی در سیاست گذاری كشور تبدیل كنیم.
وی اضافه كرد: امروز در حوزه های مختلف از جمله آب، محیط زیست، صندوق های بازنشستگی و تحولات جمعیتی با مشكلاتی رو به رو هستیم كه نیازمند توجه به آینده نگری است.
معاون اول رییس جمهوری خاطر نشان كرد: وقتی به مشكلات نگاه می كنیم اغلب آنها ناشی از بی توجهی به آینده نگری در فرایند تصمیم گیری است و گویای این نكته است كه به پیامدهای تصمیات خیلی توجه نشده است.
جهانگیری گفت: برخی مشكلات ممكن است كوتاه مدت و برخی بلندمدت باشد كه نیازمندیم همواره تصویر كنترل كننده ای از آینده پیش رو داشته باشیم.

جهانگیری افزود: در دهه های گذشته آینده نگری در تصمیم گیری، جایگاه ویژه ای نداشته و مسائل روزمره، اصلی ترین مسائل مدیران بوده است.
وی گفت: باید به وضع فعلی و آینده مسائل نسبت به چالش های امروز و از طرف دیگر آینده مطلوب برای كشور و اقدامات مورد نیاز را در زمینه های علوم و فنون پیشرفته و های تك مورد توجه قرار دهیم.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: آب، خاك، هوا و جنگل از منابع طبیعی كشورها هستند و حیات كشورها به آن ها بستگی دارد و اگر امروز گفته شود شاخص آب به سمت نابودی می رود كسی نیست كه بگوید مانند شاخص تورم نگران كننده نیست چرا كه اگر آب نباشد، حیاتی نخواهد بود.
جهانگیری با بیان اینكه مسائل مربوط به حیات جامعه آینده آن تعیین كننده است، گفت: هیچ گاه به منابع و ذخایر آبی نگاه نكردیم و میزان برداشت و جایگزین چقدر متفاوت است و اكنون به حدی از منابع حیاتی زیاد استفاده كردیم كه خیلی از مناطق كشور حیاتشان تهدید می شود.
وی گفت: در موضوع هوا نیز این وضعیت وجود دارد و منابع انرژی را به وفور مصرف، به انرژی تبدیل و دود كردیم و امروز برای ایجاد اشتغال با مشكل منابع مواجه هستیم.
جهانگیری گفت: بحث دیگر تحولات جمعیتی است كه در آینده كشور تعیین كننده است و نرخ رشد و جنسیت و توزیع جغرافیایی جمعیت آثار بلند مدت در آینده كشور دارد.
وی افزود: متولدین دهه 60 در هر مقطعی وارد شدند با مشكل مواجه شدیم از زمان ورود به دبستان تا دبیرستان و دانشگاه و الان هم بحث اشتغال و در آینده موضوع سالمندی كه باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
جهانگیری با اشاره به كیفیت نهادهای مالی و بانك ها و صندوق های بازنشستگی گفت: تصمیمات لحظه ای باعث شده كه در برخی موارد منابع بانك ها برگشت داده نشود و تراز مالی بانك ها نشان می دهد كه كمتر به سرنوشت سپرده های افراد توجه شده است.
وی با اشاره به وضعیت صندوق های بازنشستگی افزود: دولت هر سال 160 هزار میلیارد تومان به این صندوق ها كمك می كند تا حقوق بازنشستگانشان را بدهند.
معاون اول رییس جمهوری گفت: مساله دیگر كیفیت ارائه خدمات دولت است، دولت تنها نهاد سیاستگذاری بوده و جایگزین ندارد و اگر كیفیت سیاست گذاری خوب نباشد كشور با سیاست بد اداره می شود.
جهانگیری افزود: اگر بخواهیم همان مسیر را ادامه دهیم معلوم نیست به كجا می رسیم و به سرعت باید تغییر سیاست و جهت دهیم تا آینده را بهتر كنیم.
وی ادامه داد این طور نیست كه هر كدام از مسائل را در یك دوره 5 یا 10 ساله درست كنیم.
جهانگیری با اشاره به موضوع علم و فناوری گفت: فاصله امروز با دنیایی كه در ارتباط با فناوری جدید كار می كند فاصله زیادی نداریم و وزارت علوم و تحقیقات می تواند با آینده نگری تحولات این علوم را پیش ببرد.
وی گفت: رسالتی كه بر دوش همه صاحبنظران و نخبگان و دلسوزان ایران است در ارتباط با آینده كشور و تهدیدات موجود است كه باید بنشینند و به دولت كمك كنند.
معاون اول رییس جمهوری اضافه كرد: البته فرصت های بی نظیری ایران دارد و هنوز ذخائر نفت و گاز را در اختیار داریم و شرایطی وجود دارد كه با نیروی انسانی جوان از مشكلات عبور كنیم و در كنار هم آینده بهتری را ترسیم كنیم.
سیام** 1053**1751**1021