۱۰ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۹:۰۵
کد خبر: 82847715
۰ نفر
گرانی سوخت در پاكستان برای هفتمین بار

اسلام آباد - ایرنا - قیمت فرآورده های نفتی و سوخت در پاكستان 9 درصد افزایش یافت و این هفتمین بار است كه دولت این كشور طی ماه های اخیر نسبت به افزایش قیمت سوخت اقدام می كند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا و به نقل از منابع رسمی پاكستان، وزارت امور اقتصاد این كشور پس از موافقت نخست وزیر، افزایش 9 درصدی قیمت سوخت و اعمال فوری آن را در سراسر پاكستان اعلام كرد.
براین اساس نرخ روز سوخت در پاكستان از اكتبر سال 2014 تا امروز به بالاترین سطح خود رسیده است.
رسانه های پاكستانی امروز (پنجشنبه) نوشتند: افزایش نرخ گازوئیل مستقیما بر گران شدن هزینه های حمل و نقل در كشور تاثیر دارد.
رسانه های پاكستان با نگاه كنایه آمیز به افزایش قیمت سوخت برای هفتمین بار در ماه های اخیر، از آن به عنوان پرتاب بمب بنزینی از سوی دولت بر مردم یاد كردند.
هم اكنون قیمت بنزین با افزایش 3.56 روپیه ای در هر لیتراز 84.51 به 88.7 روپیه و قیمت گازوئیل با افزایش 2.62 روپیه ای از 95.83 به 98.45 روپیه افزایش یافت.
به گواه كارشناسان، افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی قیمت سوخت در پاكستان را نیز افزایش داده است.
كارشناسان اقتصادی بر این باورند كه افزایش قیمت دلار و سوخت، قیمت تمامی اجناس و افزایش كالا را در پاكستان افزایش داده است.
به گفته كارشناسان اقتصادی پاكستان دلایل مختلفی را می‌توان برای افزایش دلار در پاكستان ذكر كرد و مشكلاتی از قبیل بازپرداخت وام به صندوق بین‌المللی پول و كاهش سرمایه‌گذاری خارجی در پاكستان باعث افزایش قیمت دلار و كاهش ارزش روپیه در این كشور شده است.
كاهش ذخیره ارزی بانك مركزی پاكستان یكی از مهم ترین دلایل كاهش ارزش روپیه است، زیرا از فوریه سال 2012 كه پاكستان باز پرداخت وام خود به صندوق بین‌المللی پول را آغاز كرده است با كمبود ذخیره ارزی مواجه شد.
در‌آمد پاكستان از صادرات كاهش یافته و با اینكه پاكستانی‌های مقیم خارج كشور بخشی از این كمبود را جبران می‌كنند، اما هیچ چیز نمی‌تواند جای صادرات كالاهای پاكستانی به آمریكا را بگیرد.
كمبود برق و گاز نیز تأثیر منفی بر اقتصاد پاكستان خواهد گذاشت.
«شاهد حسن صدیقی» كارشناس برجسته امور اقتصادی پاكستان در این زمینه گفت: ذخیره ارزی بانك مركزی پاكستان چندان زیاد نیست، اما موضوع مهم این است كه تقریبا 70 درصد از این مبلغ متعلق به مردم است، به عبارتی می‌توان گفت كه مردم پاكستان بیشتر از دولت این كشور ثروتمند هستند و دولت نمی‌تواند با انحصار بر صادرات سطح مالی خود را با مردم برابر كند.
بانك جهانی اواخر آبانماه سال جاری با انتشار گزارشی نسبت به گسترش ركود اقتصادی و افزایش تورم در سال 2018 میلادی هشدار داد.
در بیانیه بانك جهانی ضمن اشاره به ناكامی های دولت پاكستان برای پرداخت بدهی های خارجی و تاثیر منفی آن بر اقتصاد این كشور، پیش بینی شده است كه میزان تورم و گرانی در پاكستان در سال 2018 به 6 درصد افزایش یابد.
میزان تورم در پاكستان در ماه اكتبر 2017 ( مهرماه گذشته ) 3.9 درصد و معدل تورم در این كشور پنج درصد است.
در آمار بانك جهانی آمده است: بر اساس شاخص های آماری، میزان نرخ رشد اقتصادی پاكستان در سال میلادی 2018 تغییری نكرده و 5.5 درصد خواهد بود.
آساق274*6125*شبس*1613*