پوتین: تروریست ها برخی روزها تا 80 خمپاره به سوی دمشق پرتاب می كنند

مسكو - ایرنا -رئیس جمهوری روسیه با بیان اینكه مشكل اصلی غوطه شرقی سوریه حضور گروه های تروریستی و افراط گرا است، اعلام كرد: بعضی روزها تا 80 گلوله خمپاره به سوی دمشق پرتاب می شود و چند بار هم سفارت روسیه هدف قرار گرفته است كه برای ما قابل تحمل نیست.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در كنفرانس مطبوعاتی مشترك در مسكو با 'سباستیان كورتس' صدراعظم اتریش با اشاره به مذاكرات خود با همتای اترشی درباره اوضاع سوریه گفت: دورنمای حل و فصل مسائل سوریه به طرف های سوری و اقدام های آنها برای حل و فصل این مسائل بستگی دارد.
پوتین در سخنان خود كه از شبكه تلویزیونی راشاتودی پخش می شد، گفت: البته در روند حل و فصل بحران سوریه، بازیگران خارجی نیز نقش دارند.
وی افزود: روسیه تلاش خواهد كرد تا روند حل و فصل سیاسی مسائل سوریه راه اندازی شود و قانون اساسی این كشور تدوین شود. تلاش می كنیم كه مناطق مناقشه در سوریه به محدوده های همكاری تبدیل شود.
رئیس جمهوری روسیه با بیان اینكه، حضور گسترده گروه های افراط گرا و تروریستی مساله اصلی منطقه غوطه شرقی است، اظهار داشت: در قطعنامه 2401 شورای امنیت تاكید شده كه مبارزه با این گروه ها پایان نیافته است.
پوتین گفت: با طرف های سوری توافق كردیم تا آتش بس برقرار شود، این اقدام برای خارج كردن غیرنظامیان از مناطق مناقشه انجام گرفت.
وی با بیان اینكه گروه بزرگی از ساكنان محلی از منطقه مناقشه (غوطه شرقی) خارج شد، اما گلوله باران اجازه انتقال افراد بیشتر را نداد، افزود: اگر تلاش كنیم می توانیم این مساله را حل كنیم، امیدواریم همكاری ها باعث بهبود وضع غوطه شرقی شود.
سباستیان كورتس صدراعظم اتریش نیز در ادامه كنفرانس مطبوعاتی گفت كه جنگ داخلی در سوریه جریان دارد و این مساله بر وضعیت زندگی ساكنان آن تاثیر زیادی گذاشته و آن را سخت كرده است.
وی با بیان اینكه می خواهیم قطعنامه 2401 موثر باشد، اظهار كرد: گذرگاه های انسانی باید وجود داشته باشد تا وضعیت مردم بهبود یابد.
صدراعظم اتریش با ابراز خرسندی ازسرگیری مذاكرات سوری گفت: امیدواریم كه روسیه كه در سوریه نفوذ دارد بر اوضاع این كشور تاثیر بگذارد و شاهد پایان یافتن جنگ در سوریه باشیم.
شبك**اروپام*391*1346**1392