60 درصد دانش آموختگان خراسان شمالی فعال یا آماده بازار كارهستند

بجنورد- ایرنا- مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: 60 درصد از جمعیت دانش آموخته استان فعال یا آماده ورود به بازار كار بوده و علاقه مند به فعالیت و معیشت هستند.

حسن نوری چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: هم اكنون شمار جمعیت دانش آموخته و یا در حال تحصیل دانشگاهی خراسان شمالی 95 هزار نفر است.
وی گفت: بر اساس اعلام مركز ملی آمار، اكنون 24 میلیون نفر جمعیت دانش آموخته و یا در حال تحصیل در سطح كشور وجود دارد كه 55 درصد از آنان جمعیت فعال و 45 درصد از آنان جمعیت غیرفعال هستند.
وی گفت: نرخ بیكاری در میان دانش آموختگان دانشگاهی این استان از میانگین كشوری 4 درصد پایین تر است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: 40 درصد از دانش آموختگان و یا افراد در حال تحصیل استان، غیر فعال بوده و انگیزه و اراده ای برای ورود به عرصه كار ندارند.
وی اظهار كرد: باید تلاش شود تا شمار جمعیت غیرفعال را كم كنیم و با توجه به افزایش جمعیت دانش آموخته و داوطلب ورود به بازار كار باید بتوانیم انسان كارآمد و توانمند تربیت كنیم.
نوری گفت: پرداخت تسهیلات قرض الحسنه برای متقاضیان اجرای طرح های اشتغال زایی در مناطق محروم و روستایی و مشاغل خانگی آغاز شده است كه برای اشتغال زایی در روستاها و مناطق عشایری، 2 هزار و 630 میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی اختصاص یافته است كه با نرخ 4 و 6 درصد پرداخت می شود.
وی با بیان اینكه این تسهیلات با عاملیت بانك كشاورزی، توسعه تعاون، پست بانك و صندوق كارافرینی امید پرداخت می شود افزود: بخشی از این تسهلات به صورت گلوبال و شناور است.
نوری گفت: تاكنون یكهزار و 800 نفر برای دریافت تسهیلات ثبت نام كرده اند كه بیش از 90 درصد از متقاضیان دریافت این تسهیلات در بخش كشاورزی هستند كه 80 درصد از طرح های كشاورزی مربوط به طرح های دامداری است و این آمار جای نگرانی دارد و به نظر می رسد اجرای این طرح ها مقرون به صرفه نیست.
وی تصریح كرد: ما ناچار هستیم اصلاح نژاد دام و فرآوری محصولات كشاورزی و دامی را توسعه دهیم و صنایع تكمیلی بخش كشاورزی را تقویت كنیم.
اكنون نرخ بیكاری در استان 863 هزار نفری خراسان شمالی 9.9 درصد است.
7185/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها