۹ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۵:۴۹
کد خبر: 82847098
۰ نفر
طرح پرستاری در منزل منتظر تصویب در شورای عالی بیمه است

آبادان - ایرنا - معاون پرستاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی گفت: طرح پرستاری و مراقبت در منزل منتظر تصویب از سوی شورای عالی بیمه است.

مریم حضرتی روزچهارشنبه در نشست هم اندیشی بالینی مدیران خدمات پرستاری سراسر كشور در هتل كاروانسرای آبادان اظهاركرد: 75 درصد كار این طرح انجام شده و منتظر تصویب آن از سوی شورای عالی بیمه برای تعیین تعرفه پرستاری هستیم تا مردم بتوانند از این طرح استفاده كنند.
وی از طرح های مركز جامعه خدمات پرستاری و مراقبت های تسكینی، به عنوان طرح های معاونت پرستاری برای ارتقای خدمات پرستاری در كشور نام برد و گفت:85 درصد از كارهای مراقبت های تسكینی با مشاركت معاونت درمان وزرات بهداشت در حال انجام است و نخستین دوره آموزشی آن نیز برگزار شده است.
وی از برگزاری نخستین دوره آموزشی پرستاران كشور برای توانمندی آنها در مواقع بحران خبر داد و افزود: نخستین دوره آموزشی طرح ملی پرستاری بحران در بهمن امسال برگزار شد تا در زمان بحران، پرستاران توانمندی داشته باشیم.
حضرتی با اشاره به فعالیت 140هزار پرستار در سراسر كشور اظهاركرد: برنامه ششم توسعه كشور، تاكید بر پرستاری جامعه نگر دارد.
وی توضیح داد:در پرستاری جامعه نگر، سعی می شود پرستاری را از راهروهای تنگ بیمارستان خارج و آن را به سطح جامعه بكشیم تا مردم طعم مراقبت های پرستاری را لمس كنند.

** با استانداردهای پرستاری فاصله داریم
معاون پرستاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی گفت:استاندارد هر سه تخت بیمارستانی، یك پرستار، و هر سه پرستار، یك كمك پرستار است كه هم اكنون با استانداردها آن فاصله داریم.
وی اظهاركرد: هم اكنون به ازای هر تخت بیمارستانی، هفت دهم پرستار وجود دارد كه باید به یك و هشت دهم برسیم و برای برطرف كردن این مشكل درصدد هستیم با همكاری معاونت توسعه وزارات بهداشت و دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور كمبود پرستار در بیمارستان ها و مراكز درمانی را برطرف كنیم.
حضرتی گفت:برای برطرف كردن كمبود پرستار نیاز به زمان و فرصت داریم ضمن اینكه اگر وضعیت پرداخت بیمه ها به دانشگاه ها تسهیل شود دانشگاه ها می توانند نیروی بیشتری را جذب كنند.
وی افزود:برای ماندگاری پرستاران در مناطق محروم نیز پیشنهاداتی داده شده تا تسهیلاتی برای آنها در نظر گرفته شود.
معاون پرستاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی اظهار كرد:پرستاری كار شاق و سختی است و پرستاران كشور به خوبی در حال كار در مراكز درمانی و بیمارستانی هستند.
نشست هم اندیشی بالینی مدیران خدمات پرستاری سراسر كشور هر 2 ماه یك بار در یكی از شهرهای كشور برگزار می شود.
3015/ 6037