شناسایی 600 اثر تاریخی و فرهنگی در مهریز/ مردم حفاری های غیر مجاز را گزارش كنند

یزد - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهریز گفت: تاكنون 600 اثر تاریخی و فرهنگی در این شهرستان شناسایی شد كه از این تعداد 95 اثر برای حفاظت و مراقبت در فهرست آثار ملی ثبت شد.

علی ‌اصغر صمدیانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آثار ثبت شده شامل حسینیه ، تكیه ، مسجد ، قلعه ، آب انبار، كاروانسرا ، خانه باغ ، رباط ، حمام ، بافت تاریخی و فرهنگی شهر است.
وی ادامه داد: 2 اثر تاریخی و طبیعی شامل باغ پهلوانپور و قنات حسن آباد مشیر در فهرست آثار جهانی ثبت است كه گردشگران داخلی و خارجی از آن بازدید می كنند.
این مسوول تصریح كرد: از ابتدای سال 96 تا پایان بهمن ماه افزون بر 50 هزار گردشگر از آثار و بناهای تاریخی مهریز بازدید كردند كه از این تعداد 45 هزار نفر گردشگران داخلی و بقیه گردشگران خارجی از جمله كشورهای اروپایی بودند.
صمدیانی با اشاره به اینكه در مهریز صنایع دستی بومی و محلی زیادی وجود دارد، اظهار كرد: سه رشته صنایع ‌دستی شامل سنگ‌ تراشی، چاقوسازی و تركه ‌بافی ثبت آثار ملی شد و علم برداری و « جوش دوره » نیز سال آینده در فهرست آثار معنوی ناملموس كشور ثبت خواهد شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مهریز تاكید كرد: در سالجاری برای مرمت و بازپیرایی 40 اثر تاریخی و فرهنگی افزون بر 10 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی هزینه شده است.
صمدیانی روستاهای هدف گردشگری را هرفته، بنادك سادات، منشاد، مدوار و روستاهای نمونه گردشگری را ارنان و سریزد ذكر كرد.
وی توجه به راه اندازی و فعالیت خانه های بوم گردی برای جذب گردشگر داخلی و خارجی را از برنامه های مهم این اداره ذكر كرد و افزود: هم اكنون 2 ببا خانه بوم گردی در شهرستان فعال است و تا پایان سال به 6 باب خواهد رسید .
این مسوول بدون اشاره به تعداد حفاری های غیر مجاز در محدوده آثار تاریخی مهریز به فعالیت های یگان حفاظت این اداره در برخورد با متخلفان خبر داد و از عموم شهروندان برای همكاری در مبارزه و پیشگیری از این عمل تاكید كرد و گفت: مردم حفاری های غیر مجاز را گزارش كنند.
مركز شهرستان 50 هزار نفری مهریز در 30 كیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.
7536/ 2047/