وزیر خارجه فرانسه 14 اسفند به تهران می آید

تهران- ایرنا- سفارت فرانسه در تهران از ورود ژان ایو لودریان وزیر خارجه این كشور به تهران در 14اسفند ماه جاری خبر داد.

به گزارش ایرنا از سفارت فرانسه در تهران، «ژان ایو لودریان» وزیر اروپا و امور خارجه فرانسه در تاریخ 5 مارس (14 اسفند) نمایشگاه بی نظیر «موزه لوور در تهران- گنجینه مجموعه های ملی فرانسه' را در حضور «ژان لوك مارتینز» رئیس موزه لوور، در موزه ملی ایران افتتاح خواهد كرد.
بدین تریتیب ایرانیان می توانند حتی در تهران از بیش از پنجاه شاهكار جهانی بازدید كرده و از این طریق با تاریخ لوور آشنا شوند.
همچنین در این نمایشگاه آثاری چون ' مجسمه پادیمائس با لوح هروس در دست' اثری از مصر باستان قرن چهارم قبل از میلاد مسیح و یا 'مینرو'(Minerve) اثری از قرن دوم بعد از میلاد مسیح كه نمونه ای بسیار بارز از مجسمه سازی روم باستان می باشد، به نمایش درخواهند آمد.
این نمایشگاه كه نتیجه یك همكاری مثال زدنی بین موزه لوور و موزه ملی ایران می باشد، گامی دیگر در چهارچوب قراردادی است كه بین موزه لوور و سازمان میراث فرهنگی ایران در سفر ژانویه 2016 آقای روحانی به پاریس به امضا رسید.
این اقدام نمونه ای برجسته از پویایی روابط فرهنگی و علمی بین دو كشور به حساب می آید.
در همین راستا، در 27 مارس سال جاری (7 فروردین 1397)، در موزه لوور لانس، نمایشگاه مهمی از هنر دوره قاجار به نام ' امپراطوری گلهای سرخ شاهكارهایی از هنر ایرانی قرن نوزدهم' بر پا خواهد شد.
به گزارش ایرنا، محمدرضا كارگر مدیركل موزه ها و اموال منقول تاریخی كشور نیز امروز -سه شنبه- از احتمال حضور وزیران خارجه ایران و فرانسه در مراسم گشایش نمایشگاه آثار موزه لوور در موزه ملی خبر داد.
56 اثر موزه لوور به مدت چهار ماه (از 14 اسفند ماه1396 تا 18 خرداد )1397 برای اولین بار شامل بیش از 50 پیكره، نقش برجسته، ظرف، تابلو نقاشی، چاپ سنگی و دو شئ شامل یك تبر مفرغی با كتیبه شاه ایلامی «اونتاش ناپیریشا» و دیگری شئ مفرغی از لرستان مربوط به و سایر آثار مربوط به فرانسه، ایتالیا، اتریش، آلمان، هلند، مصر، تركیه، سوریه، عراق و هند در نمایشگاهی با عنوان «شكوه تمدن های جهان» در موزه ملی ایران به نمایش درآید.
سیام**3070**1449