90 ایده دانشجویان پیام نور به مرحله تجاری سازی رسیده است

اراك - ایرنا - مدیركل فرهنگی، اجتماعی دانشگاه پیام نور كشور گفت: 90 ایده دانشجویان پیام نور در 2 سال اخیر به مرحله تجاری سازی رسیده است.

قربان شهریاری روز سه شنبه در حاشیه اختتامیه چهارمین جشنواره كشوری حركت دانشگاه پیام نور در اراك در گفت و گو با ایرنا، افزود: این ایده ها حاصل تلاش 2 هزار و 400 انجمن علمی دانشگاه پیام نور كشور است كه با راهبری موثر عملیاتی شده و به مرحله تولید رسیده است.
وی اظهار كرد: این ایده ها در بخش های انجمن علمی برتر، نشریه، خلاقانه، مسابقه علمی، پژوهش، كتاب، فضای مجازی، نوآوری و كارآفرینی، آموزش ترویجی، اختراع و ابتكار بوده است.
مدیركل فرهنگی، اجتماعی دانشگاه پیام نور كشور با تاكید بر لزوم حمایت ویژه از شركت های دانش بنیان و كارآفرین گفت: دانشجویان و محققان از این حمایت ها انگیره می گیرند و ایده های خلاقانه ارائه می دهند كه منجر به تولید ثروت و تجاری سازی می شود.
شهریاری اظهار كرد: سرمایه و داشته هر كشور مبتنی بر ایده های خلاقانه و فناوری نوین است كه نباید از آن غافل بود و دانشگاه ها باید با برنامه اصولی در رقابت این حوزه حضور فعالانه داشته باشند.
وی گفت:دولت تدابیر لازم برای تبدیل ایده به فناوری را با تامین منابع مالی در قالب تسهیلات مناسب فراهم كرده است.
مدیركل فرهنگی، اجتماعی دانشگاه پیام نور كشور افزود: استان مركزی با بنیه قوی صنعتی باید در حوزه ایده پردازی مقتدر و اثرگذار ظاهر شود.
وی اظهار كرد: دانشگاه نسل سوم، دانشگاه كارآفرین است كه دانش آموختگان آن بتوانند بعد از فراغت از تحصیل زمینه شغلی برای خود و دیگران ایجاد كنند.
نماینده مردم اراك، كمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین گفت: حوزه آموزش عالی باید از مدرك گرایی و رشته های غیركاربردی فاصله گرفته و ایده پرور و مولد علم و فناوری باشد.
سیدمهدی مقدسی افزود: كلید اقتدار و رشد در پژوهش های كاربردی و ایده های خلاقانه است و این حوزه باید روز به روز با سرعت و كیفیت بیشتری در كشور شكوفا شود.
وی اظهار كرد: بخش تحقیقات واحدهای صنعتی نیازمند تقویت است و دانشگاه ها و شركت های دانش بنیان با ارتباط هدفمند و پیوند كاربردی با صنعت می توانند در این زمینه نقش آفرینی كنند.
نماینده مردم اراك، كمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: تجاری سازی ایده ها با تحقیقات دانشگاهی امكان پذیر است و این راه مطمئنی برای دانشجویان است تا با فارغ التحصیل شدن وارد فضای كسب و كار شوند.
مقدسی افزود: دانشگاه ها با مجهز شدن به پژوهش های علمی و كاربردی می توانند آهنگ حركت كشور به سمت توسعه را شتاب دهند.
در این نشست با حضور استاندار مركزی از غرفه ها، تحقیقات دانشجویی و انجمن های علمی برتر چهارمین جشنواره كشوری حركت پیام نور تقدیر شد.
جشنواره حركت هر چهار سال یك بار در مراكز علمی پیام نور برگزار می شود كه در دوره گذشته دانشگاه پیام نور گیلان میزبان این جشنواره بود.
15 هزار دانشجو در 13 مركز دانشگاهی پیام نور استان مركزی به تحصیل اشتغال دارند.
6991/6013/

سرخط اخبار استان‌ها