افشار: هنوز مستنداتی درباره تنباكوی جنسی در دست نداریم

تهران - ایرنا- سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت:ستاد از سه آزمایشگاه مرجع خواسته است تا اگر مستنداتی درباره تنباكوی محرك یا جنسی در اختیار دارند ارائه دهند اما هنوز مستندات و گزارشاتی از این تنباكو از آزمایشگاه های مورد نظر ارایه نشده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا،پرویز افشار در حاشیه نشست 110 سمن (سازمان مردم نهاد) با وزیر كشور درپاسخ به سوال ایرنا مبنی بر اینكه آیا ورود تنباكوی جنسی را تایید می كنید؟ این مطلب را بیان كرد.
وی آزمایشگاه های پلیس مواد مخدر،وزارت بهداشت و آزمایشگاه سازمان ملی استاندارد را سه آزمایشگاه مرجعی عنوان كرد كه ستاد از آنان برای تنباكوی جنسی استعلام كرده است كه تاكنون گزارش اثبات شده ای مبنی بر اینكه موادی به غیر ازآمفتامین و شیشه به تنباكو اضافه شده باشد دریافت نشده است.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاكید كرد: ما مسئول مواد اعتیادآور محرك زا هستیم و مسئولیتی درباره تنباكو نداریم. اما گزارش ها و مصاحبه ها را بطور مسقیم در فضای مجازی رصد كردیم و به كسانی كه به این امر دامن زده بودند صحبت كردیم كه اگر مستنداتی دارند در اختیار ما قرار دهند.
افشار تاكید كرد: تنباكو برای خودش متولی جداگانه دارد و وزارت بهداشت و درمان و شركت دخانیات در این زمینه كار انجام می دهند.
افشار درباره تنباكوی آغشته به شیشه هم توضیح داد: اگر به تنباكو ماده مخدر شیشه اضافه شود شیشه بر اثر حرارت مستقیم استهاله می شود و خاصیت اش را فورا از دست می دهد و تغییر می كند .
وی تاكید كرد: متاسفانه عده ای تلاش می كنند در آشفته بازار مواد مخدر در فضای مجازی چیزهایی را بطور كاذب تبلیغ كنند و با درست كردن بازار مكاره سود ببرند وعده ای هم به این اوضاع دامن می زنند.
وی درباره كانال های مجازی تبلیغ كننده مواد مخدر نیز اظهار كرد: رصد و كنترل همه كانال ها برایمان مقدور نیست چرا كه این كانال ها، گاه فعالیت خود را پر رنگ و گاه كمرنگ می كنند و گاهی هم با نام جدیدی فعال می شوند.
وی ادامه داد: سال گذشته پلیس فتا24 كانال را شناسایی و معرفی و با آنها برخورد كرد. اما باید بدانیم كه برخورد با متخلفان فوری قابل انجام نیست چرا كه پلیس فتا باید به سرشاخه های این كانال ها دست یابد.
به گزارش ایرنا ، اخیرا هادی پناهی، رئیس كانون درمانگران اعتیاد كشور از ورود مخدر جدیدی با عنوان تنباكوی جنسی خبر داده و گفته بود كه این نوع تنباكو آغشته به مخدر به صورت محدود و به شكل مسافری از كشورهای خارجی به كشور وارد شده است.
وی گفته بود كه این تنباكو ماده ای نوظهور است كه دارای تركیبات محرك و مخدر است و آسیب جدیدی به سیستم های جنسی زنان و مردان وارد می سازد.
پناهی افزوده بود كه مصرف این تنباكو تاثیری منفی جدی برسیستم باروری زنان بر جای می گذارد و منجر به ناباروری قطعی در آنان می شود.
به گفته این كارشناس، این تنباكو تحت لیسانس یكی ازكشورهای عربی است كه با قیمتی بیش از تنباكوی موجود در بازارعرضه می شود و روی بسته بندی آن عبارات و مفاهیم مشخصی درج شده است كه قابل شناسایی است.

**شناسایی خواننده های داروهای مخدر
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه اظهار كرد: اخیرا هم موجی از خوانندگانی را شناسایی كرده ایم كه این افراد برای برخی داروهای مخدر همچون ترمادول و زولپیودم ترانه هایی خوانده بودند كه با آنها برخورد شد .

**افزایش كشفیات مواد مخدر
افشار اضافه كرد: در 11 ماهه امسال، 14 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش كشفیات داشته ایم. اما نگرانی ما بیشتر برای آن است كه میزان مخدر افغانستان در سال آینده بشدت افزایش خواهد یافت بطوریكه از چهار هزار و 600 تن به 9 هزار تن خواهد رسید.
وی ادامه داد: سال 97 سال هوشیاری ملت است نه فقط برای نیروهای امنیتی و نظامی بلكه برای همه مردم و باید مداخلات پیشگیرانه همه به حداكثر برسد.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره نظارت بر قاچاق داروها در كشور هم گفت: مسئولیت نظارت بر عرضه داروهای قاچاق كه در ناصرخسرو به فروش می رسد با وزارت بهداشت است كه به بازار مكاره تبدیل شده است. البته برخوردهای ضربتی صورت می گیرد اما مستمر نیست معتقدیم این قبیل برخوردها باید ساماندهی شود.
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: عرضه دارو در بازار سیاه باید ساماندهی شود چرا كه مردم برای تهیه داروهای مورد نیازشان به این افراد مراجعه می كنند و اگر دقت لازم صورت نگیرد و تاریخ انقضاء دارو مورد توجه قرر نگیرد، مخاطرات جانی آنها را تهدید می كند.
افشار تاكید كرد: درمیان داروهای قاچاق، بعضا داروهای مخدر همچون ترامادول ومتادون هم بفروش می رسد كه البته دراین حوزه ، ستاد مبارزه با مواد مخدر فعال است و پلیس مواد مخدر اقدام و با متخلفان برخورد می كند اما چون تعداد صنوف فعال زیاد است نظارت بر كار همه آنها مقدور نیست.
وی اظهار كرد: سال گذشته با تعدادی از قاچاقچیان داروهای مخدر برخورد و بعضی از مغازه ها و ملك های آنها مسدود شد.


اجتمام**9136 ** 1776