۷ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۹:۵۷
کد خبر: 82844912
۰ نفر
سامانه «نيما» براي ساماندهي معاملات ارزي عملياتي شد

تهران- ايرنا- سامانه نظام يكپارچه معاملات ارزي (نيما) كه از بيست و هشتم بهمن ماه به طور آزمايشي كار خود را آغاز كرده بود، از پنجم اسفندماه در دسترس بازرگانان و صرافان قرار گرفت.

به گزارش دوشنبه شبكه پيام رسان وزارت اموراقتصادي و دارايي، اكنون صرافي‌ها مي توانند درخواست‌هاي متقاضيان ارز را در سامانه نيما مشاهده كنند.
به گزارش ايرنا، سامانه ارزي جديد بانك مركزي با عنوان نيما (نظام يكپارچه معاملات ارزي) با هدف تسهيل تامين ارز، ايجاد فضاي امن براي خريداران و فروشندگان ارز و امكان ايجاد فضاي رقابت صرافان براي تامين ارز متقاضيان كار خود را آغاز كرده است.
با استفاده از اين سامانه، خريداران و فروشندگان ارز متناسب با نيازهاي خود نسبت به انجام عمليات ارزي در محيط الكترونيك اقدام مي كنند.
در مرحله نخست، واردكنندگان براي تامين ارز كالاي وارداتي به عنوان متقاضي خريد ارز و همه صرافي ها به عنوان فروشنده ارز ايفاي نقش مي كنند.
براي تسهيل در تامين ارز ثبت سفارشات غيربانكي، با هماهنگي بانك مركزي و وزارت صنعت، معدن و تجارت، بازرگانان مي توانند با مراجعه به سامانه جامع تجارت، درخواست خود را براي تامين ارز ثبت سفارشات غيربانكي ارايه كنند.
اين اطلاعات به صورت سيستمي و برخط به سامانه نيما منتقل مي شود.
سپس بازرگانان پيشنهادهاي (پاسخ هاي) ارائه شده از سوي صرافي ها را مشاهده و در نهايت نسبت به خريد ارز اقدام مي كنند.
در مرحله نخست، ثبت درخواست ها براي ارزهاي يورو و يوآن ميسر است و در گام هاي بعدي امكان درخواست براي ساير ارزها نيز فراهم مي شود.
صرافي ها نيز مي توانند با انتخاب گزينه «نيما» در پايگاه اطلاع رساني سنا (سامانه نظارت ارز) درخواست هاي خريد را ببينند، پيشنهادها را ارائه و در نهايت ارز متقاضيان را تامين كنند.
راهنماي استفاده و كار با سامانه در بخش راهنماي كاربران اين پايگاه در دسترس قرار گرفته است.

اخبار اقتصادي ايرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*9186*1961