حل آسیب های اجتماعی نیازمند مداخله تمام دستگاههای مرتبط است

زاهدان - ایرنا - معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: حل آسیب های اجتماعی مانند مساله تكدی گری و كودكان كار نیازمند مداخله همگرایانه تمام دستگاههای مرتبط است.

به گزارش ایرنا محمد علی حمیدیان روز دوشنبه در كارگروه رسانه و كودكان كار و تكدی ‌گری در محل دادگستری زاهدان اظهار داشت: تكدی گری در سطح استان افزایش پیدا كرده و مسئولان باید آمار درست ارائه دهند.
وی افزود: شهرداری، كمیته امداد و یا بهزیستی به تنهایی نمی توانند در مساله كودكان كار و تكدی گری ورود كنند و نیاز است سایر دستگاهها در این رابطه همكاری لازم را داشته باشند.
وی تاكید كرد: 11 دستگاه متولی در خصوص تكدی گری داریم كه باید مطالبه گری از آنها داشته باشیم.
معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: تكدی گری آبستن بسیاری از آسیب های اجتماعی است و باید مسئولان امر به این مساله توجه ویژه داشته باشند.
حمیدیان افزود: آسیب های اجتمایی یك مقوله پیچیده و درهمی است كه گذر از آن كار راحتی نیست، رهبر معظم انقلاب در این زمینه فرموده اند كه ما 20 سال از آسیب های اجتمایی عقبیم.
وی اظهار داشت: دستگاههای مرتبط برای فعالیت در حوزه آسیب های اجتماعی سردرگم هستند در صورتی كه باید كار در این حوزه عالمانه انجام شود.
وی گفت: بهبود كار در حوزه آسیب های اجتماعی نیازمند انتقاد سازنده دستگاههای متولی به یكدیگر است.
معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری زاهدان نیز در این نشست اظهار داشت: یك سری از متكدیان در این شهر به صورت تشكیلاتی كار می كنند و یك عده از آن نیز كودكان فاقد شناسنامه هستند.
احمد گمركی زاده افزود: فاقدان شناسنامه بزرگترین معضل شهر زاهدان به حساب می آیند.
وی تصریح كرد: بر اساس آمار مركز بهداشت 50 هزار نفر از افراد دریافت كننده خدمات بهداشتی در زاهدان فاقد شناسنامه هستند.
وی افزود: اقدامات خوبی در مجتمع نگهداری متكدیان در زاهدان ارائه می شود.
وی ادامه داد: این افراد بعد از جمع آوری در این مركز با حضور نمایندگان دستگاههای متولی غربالگری می شوند.
به گفته همت محمدزهی نماینده شهرداری زاهدان در این نشست، از ابتدای امسال تا 30 بهمن 619 متكدی مرد، 294 متكدی زن و 135 متكدی كودك در سطح شهر جمع آوری و بعد از غربالگری 133 نفر از آنان به بهزیستی، 62 نفر به كمیته امداد و 50 نفر به دادسرا ارجاع شدند.
وی افزود: همچنین 92 نفر از این متكدیان تحویل خانواده هایشان شدند و 65 نفر دیگر هم اتباع خارجی بودند.
وی تغذیه و تامین دارو را از مهمترین مشكلات شهرداری در بحث متكدیان دانست و گفت: تجهیزات سامانه بانك اطلاعاتی برای ثبت اطلاعات متكدیان خریداری شده و این سامانه به زودی راه اندازی می شود.
به گزارش ایرنا نمایندگان سایر دستگاههای مرتبط با بحث متكدیان و كودكان كار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست به ارائه نظرات خود پرداختند.
3042**6081