۷ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۱۷
کد خبر: 82844496
۰ نفر
رضايي: مردم سالاري ديني از ابداعات انقلاب بود

تهران -ايرنا- دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت : مردم سالاري ديني از ابداعات انقلاب بود و نوآوري و خلاقيت در تشكيل جمهوري اسلامي از جايگاه ويژه اي برخوردار است.

به گزارش ايرنا از اداره كل روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، محسن رضايي روز دوشنبه در سومين جشنواره ايده پردازي شهيد نامجو نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي با درود به روح شهدا و امام شهدا و روح سپهبد شهيد صياد شيرازي گفت: تاكنون نيروي زميني را پيشروتر از ساير نيروها در ايده پردازي مي بينم و اميدوارم اين پيشگامي را حفظ كند.
استاد دانشگاه جامع امام حسين (ع) افزود: رهبر معظم انقلاب مدت ها پيش مطرح كردند كه هر كسي علم را در اختيار داشته باشد، حاكميت و اقتدار دارد. ايشان به همه دانشگاه ها ابلاغ كردند كه كرسي هاي نظريه پردازي را برپا كنند. بعد به نيروهاي مسلح ابلاغ فرمودند و كميته فرا دستگاهي با هدف پيگيري خلاقيت و نوآوري در نيروهاي مسلح تشكيل شده است.
وي افزود: ضرورت ايده پردازي در نيروهاي مسلح گفت: اگر برگرديم به چهل سال پيش، انقلابي كه در ايران صورت گرفت، يك پديده نو در جهان بود و انقلاب اسلامي نام گرفت. در محتواي اين انقلاب بجاي تكيه بر احزاب به مردم اتكا كرد و با محتواي اسلامي پيش رفت و نهادهاي نويي را پس از پيروزي شكل داد.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: جمهوري اسلامي را برخي به غلط با ساير جمهوري هاي جهان مقايسه مي كنند. در جمهوري اسلامي بر خلاف جمهوري هاي معمول جهان دو عامليت سياسي دخيل است در جمهوري اسلامي كه يك حقيقت واحد است ، سه عامليت مجلس و دولت و امر ولايت بصورت يگانگي جمع شده اند. رهبري را مجلس خبرگان، قانون را مجلس شوراي اسلامي و دولت را مردم با انتخابات مستقيم تشكيل مي دهند.
وي ادامه داد: ركن رهبري بر فراز دو ركن ديگر قرار گرفته است. اين يك نظام بر پايه نظريه اي علمي است كه از انسجام برخوردار است. يك حقيقت واحد است و سه پاره نيست. برخي افراد با روياهاي ديگر، در درون نظام ما اختلاف و چالش ايجاد مي كنند و خلاف منطق نظام عمل مي كنند. اين نظام با ظرفيت اسلام شكل گرفته و مردم در درون اسلام و چارچوب آن، آزادي عمل دارند. مسيحيت با بعد اجتماعي ضعيف، قابليت هاي اسلام را براي تشكيل نظام سياسي ندارد.
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: در همين محل نيروي زميني بارها با برادرم صياد در مورد جنگ جلسه داشتيم. در تنگناي مهمات و قطعات يدكي بوديم. در عمليات طريق القدس مهمات توپخانه ما بسيار كمتر از نياز بود و با نوآوري و خلاقيت پيش رفتيم. آقاي معين وزيري يادشان است كه از نظر امكانات، يك نابرابري مطلق در جبهه ها بود.
رضايي با برشمردن عوامل ايجاد اقتدار نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي گفت: اولين عامل ايجاد اقتدار نيروهاي مسلح ايمان الهي است كه به ما روحيه شهادت طلبي و انگيزه كار براي خدا و توكل را مي دهد. عامل ديگر اقتدارآفريني، فكر، ايده پردازي و نوآوري است. همين دو عامل در كنار هم معجزه آفريني مي كند. مساله سوم، فناوري و موضوع چهارم، مهارت همه نيروها است. مساله فكر كه پس از ايمان و قبل از فناوري و مهارت قرار مي گيرد، بسيار تعيين كننده است. مي توان كمبود لشكر ها را با فكر و طراحي جبران كرد.
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: در عمليات بيت المقدس، ايده اي بود كه عمليات نصر را دنبال كنيم و ايده ديگر اين بود كه از كارون نزديك خرمشهر وارد شويم. هر دو طرح، محاسن و معايبي داشت. در طرح اول، لجستيك به راحتي تامين مي شد اما در عبور از كارون در لجستيك اشكال پيش مي آمد. در ستاد فرماندهي، در مورد نوع پل، پياده كردن امكانات و پيمودن راه بين كارون تا جاده تصميم گيري هايي شد.
استاد دانشگاه جامع امام حسين (ع) گفت: نوآوردي در طراحي و لجستيك محدوديتي ندارد.در همه ابعاد جنگ راه گشا است. در عمليات خيبر، به درون باتلاق ها رفتيم چون به اين نتيجه رسيده بوديم كه در جنوب جبهه ها، امكان عمليات بزرگ وجود ندارد. به دنبال راهي ابتكاري بوديم و به حور و باتلاق ها برخورد كرديم كه پس از طي چهل كيلومتر در نيزارها با دو سه كيلومتر جنگ، مي توانيم به جاده بصره برسيم. دشمن در آنسوي حور، پاسگاه هايي ايجاد كرده بود. ما بايد با لشكرهاي خود، عمليات پارتيزاني را اجرا مي كرديم. از تجربه اين عمليات در والفجر 8 و كربلاي 5 استفاده كرديم.
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: بدون ايمان و نوآوري نمي توانستيم سرزمين هامان را آزاد كنيم. ارتش انقلابي ما در دو حادثه سر بر آورد. يكي واقعه انقلاب اسلامي بود كه نيروهاي وفادار پاي اين سرزمين ماندند. تحول دوم در جنگ روي داد، يادم است برادرم صيادشيرازي پس از برخورد بني صدر، به سپاه آمدند و همراه با برادرم دانايي فر غريبانه مي نشستند و طرح عمليات ها را پيشنهاد مي كردند.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به پيشرفت هاي صنايع دفاعي ايران و تغييرات فناورانه در نيروهاي نظامي گفت: سير تكنولوژيك در دنيا آنقدر سريع است كه ناتو نيروي چهارم خود را در موضوع سايبري تشكيل داده است. ما با فكر و ايمان مي توانيم برتري دفاعي مان را حفظ كنيم. يكي از پيشرفت هاي ما، فناوري موشكي است كه از 1700كيلومتر آنسوتر مقرهاي داعش را بدون تلفات غير نظامي هدف قرار مي دهيم. آن زماني كه موشك ها را از ليبي گرفتيم، مستشاران قذافي به سفارتخانه رفتند و شهيد طهراني مقدم در ظرف 20 روز موشك ها را به سوي عراق شليك كرد.
استاد دانشگاه جامع امام حسين (ع) گفت: از همه فرماندهان تقاضا مي كنم كه به نيروهاي جوان اهميت بدهيد. حتي اگر افسر جواني ايده اي را طرح كرد، به او توجه كنيد. بستر لازم را براي پذيرش ايده هاي نوين فراهم كنيد و چنين جشنواره هايي را با تشويق نيروهاي مبتكر، ادامه بدهيد. جايزه هاي خوبي را براي فرماندهان و افسراني كه ايده هاي خوبي را طرح مي كنند، در نظر بگيريد.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: به عنوان يك برادر عرض مي كنم كه وحدت نيروهاي مسلح را حفظ كنيد. از تمايزات و تفاوت ها براي وحدت پيشرونده استفاده كنيد. وحدت انسجام ملي ما را تقويت مي كند. نيروهاي مسلح مهمترين سنگر ثبات و امنيت كشور است.
استاد دانشگاه جامع امام حسين(ع) گفت: اطمينان دارم كه ارتش جمهوري اسلامي، در سال هاي ديگر پيشرفت هاي بسياري خواهد كرد و من وساير پاسداران در خدمت همه ي شما هستيم.
در ابتداي اين برنامه سرلشكر محسن رضايي با امير سرتيپ كيومرث حيدري، فرمانده نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي، از نمايشگاه دستاوردهاي يگان ها و گروه هاي تحقيقاتي ارتش بازديد كردند.
همچنين دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با اهداي لوح تقدير و تابلو مزين به نام مبارك حضرت صديقه طاهره (س) به فرمانده نيروي زميني ارتش، از زحمات ارتش جمهوري اسلامي در ياري رساني به زلزله زدگان در استان كرمانشاه تقدير كرد.
سيام**9103**1449

سرخط اخبار سیاست