پژوهشگر سلماسي رتبه نخست جشنواره بين المللي خوارزمي را كسب كرد

اروميه-ايرنا- احيا ياوري پژوهشگر اهل سلماس با ارائه طرح 'سيستم موقعيت يابي زمين پايه' توانست به رتبه نخست پژوهش هاي كاربردي در سي و يكمين جشنواره بين المللي خوارزمي دست يابد و لوح تقدير خود را از دست دكتر حسن روحاني رئيس جمهوري دريافت كند .

به گزارش ايرنا احيا ياوري قره قشلاقي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در مورد اين طرح گفت: روند اجراي اين طرح حدود 10 سال به طول انجاميده است و در اين راه مشكلات فني زيادي وجود داشت.
وي با اشاره به اينكه موقعيت يابي، ناوبري و زمان سنجي از نيازهاي ديرين بشري و يكي از اركان جوامع اطلاعاتي آينده به شمار مي رود، افزود: امروزه از سيستم GPS استفاده‌هاي زيادي مي‌شود.
وي اضافه كرد: سيستم موقعيت‌ يابي زمين ‌‌پايه، جايگزين مناسبي براي سيستم فضا پايه بوده و به صورت كامل بومي ‌سازي شده است و با استفاده از آن مي‌توان تمامي سرويس‌هاي مرتبط با موقعيت‌يابي را در ايران ارائه كرد.
ياوري در رابطه با برتري سيستم موقعيت‌يابي زمين پايه نسبت به GPS گفت: يكي از برتري‌هاي اين سيستم بومي بودن آن بوده و كنترل اين سيستم كاملا در اختيار خودمان است در حالي كه هيچ كنترلي روي GPS نداريم.
به گفته ياوري سيستم GPS آسيب‌پذيري‌هايي دارد كه در سيستم زمين‌پايه برطرف شده و در برابر اختلالات و شرايط جوي نيز مقاوم است.
پژوهشگر برتر جشنواره بين المللي خوارزمي بيان كرد: براي ساخت سامانه‌ها زحمت زيادي براي آن كشيده مي‌شود و انتظار داريم با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده اين تحقيقات كاربردي شود و در اختيار عموم قرار گيرد.
به گزارش ايرنا سي و يكمين دوره جشنواره بين المللي خوارزمي با اعطاي لوح تقدير به 10 محقق ايراني و پنج پژوهشگر خارجي توسط رئيس جمهوري روز شنبه هفته جاري پنجم اسفندماه سال جاري به كار خود پايان داد.
7156/ 2093