شيوع 18 درصدي بيش فشاري خون در گناباد و بجستان

گناباد- ايرنا- معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني گناباد گفت: بر اساس بررسي هاي صورت گرفته، 18 درصد مردان و زنان شهرستانهاي گناباد و بجستان دچار بيش فشاري خون هستند.

دكتر ايرج مرادي روز يكشنبه به مناسبت هفته سلامت مردان طي گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: با توجه به بررسي هاي انجام شده از مراجعين به مراكز بهداشتي و درماني گناباد و بجستان ميزان بيش فشاري خون در زنان 2 برابر مردان بوده است.
وي چاقي شكمي، بيماريهاي قلبي و عروقي و توجه ناكافي به سلامت جسمي را از عوامل مهم تهديد كننده سلامت مردان در اين شهرستانها ذكركرد و گفت: ارزيابي الگوي تغذيه اي و فعاليت بدني و چاقي شكمي براي حدود 12 هزار نفر از مردان در گروههاي سني مختلف از ابتداي امسال تاكنون در اين مناطق انجام شده است.
وي مهم ترين برنامه هاي حوزه معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي گناباد براي ارتقاي سلامت مردان را اطلاع رساني و حساس سازي جامعه براي جلب مشاركت اين قشر در برنامه هاي بهداشتي به خصوص برنامه خدمات نوين سلامت شامل ارزيابي هاي مربوط به الگوي تغذيه، فعاليت بدني، روانشناختي و زيانهاي مصرف دخانيات ذكر كرد.
مرادي با اشاره به آسيب پذيري بيشتر مردان در مقايسه با زنان در سوانح رانندگي و حوادث شغلي افزود: براي حساس نمودن، فرهنگ سازي و پيشگيري از سوانح از ابتداي امسال تاكنون جلسات متعدد برگزار شده است.
وي اظهار كرد: بازرسان بهداشت حرفه اي با بازرسي از كارگاهها و كارخانجات و ارائه آموزشهاي چهره به چهره و ارائه راهكارها و اقدامات فني مهندسي براي كاهش يا حذف عوامل زيان آور محيط كار به منظور افزايش سلامتي و ايمني و كاهش بيماريها و حوادث ناشي از كار اقدام مي كنند.
وي گفت: در اين راستا 15 دسته از صنوف با هماهنگي ادارات صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف گناباد و بجستان با عوامل زيان آور محيط كار آشنا شده اند.
مرادي با اشاره به اشتغال به كار 90 درصد مردان روستايي گناباد و بجستان به كشاورزي و دامداري افزود: با هدف معرفي عوامل زيان آور فيزيكي، شيميايي، ارگونومي و بيولوژيكي با همكاري بهورزان و كارشناسان مربوطه جلسات متعدد براي افراد مزبور برگزار شده است.
معاون دانشگاه علوم پزشكي گناباد اظهار كرد: با توجه به آسيب پذيري زنان خانه دار نسبت به حوادث مسموميت هاي شيميايي و ناراحتي هاي اسكلتي عضلاني، جلسات آموزشي عوامل زيان آور محيط كار و ايمني در منزل براي سفيران سلامت و رابطين بهداشتي برگزار شده است.
اول تا هفتم اسفند هفته سلامت مردان نامگذاري شده است.
دانشگاه علوم پزشكي گناباد با 2 بيمارستان علامه بهلول گنابادي و آيت الله مدني، 17 مركز سلامت، 46 خانه بهداشت و 15 پايگاه اورژانس به مردم شهرستانهاي گناباد و بجستان در جنوب استان خراسان رضوي خدمات مي دهد.
130 هزار نفر از مردم شهرستانهاي گناباد و بجستان زيرپوشش خدمات دانشگاه علوم پزشكي گناباد قرار دارند.
2095/ 6053