فعالیت پایگاه خبری تحلیلی با محور زیارت در مشهد

مشهد- ایرنا- یك پایگاه خبری تحلیلی با محور زیارت روز یكشنبه طی مراسمی با حضور مدیران حوزه فرهنگی و زیارت در مشهد به شكل رسمی راه اندازی شد.

معاون فرهنگی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این مراسم گفت: مزیت اصلی این استان و مشهد وجود بارگاه منور رضوی می باشد و هویت جغرافیایی، فرهنگی و تاریخی مشهد بر مبنای زیارت شكل گرفته است.
یوسف امینی افزود: جهانی كه در آن زندگی می كنیم ویژگیهای خاص خود را دارد و یكی از این ویژگیها فضای مجازی و شبكه های اینترنتی خبری است كه بر زندگی همه ما اثرگذارند.
وی ادامه داد: پایگاه خبری تحلیلی زیارت نیوز از آن حیث دارای اهمیت است كه در كنار بحث رسانه، زیارت را به صورت تخصصی اطلاع رسانی و فرهنگ آن را ترویج می كند و باید قرآن كریم پشتوانه فرهنگی این پایگاه به عنوان رسانه زیارت باشد.
معاون اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: متون دینی تاكید دارند كه مطالب باید آگاهانه، روشنگرانه، منصفانه، منطقی، مستند، ساده، روان و زیبا باشد و پایگاه زیارت نیوز وقتی می تواند موفق باشد كه از همین رویكرد پیروی كند.
وی افزود: پایگاه خبری تحلیلی زیارت نیوز متعلق به بخش خصوصی است و در چارچوب برنامه های رویداد معرفی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام راه اندازی شده است.
در این آئین، مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی هم گفت: شواهد نشان می دهد كه زائران خارجی از جاذبه های گردشگری و مذهبی به ویژه حرم مطهر رضوی و ظرفیتها و امكاناتی كه برای گردشگران در این استان ایجاد شده اطلاع لازم ندارند.
ابوالفضل مكرمی فر افزود:كشورهایی چون عراق، لبنان، كویت و پاكستان شیعیان زیادی دارند كه از ظرفیتهای مشهد در بخشهای گردشگری و زیارت و به ویژه در مورد حرم مطهر رضوی اطلاع لازم ندارند و مسلم است كه در حوزه اطلاع رسانی گردشگری مذهبی كم كاری شده است و امید است رسانه ها به ویژه پایگاه خبری – تحلیلی زیارت نیوز این خلا را پر كنند.
وی گفت:هر سال جمعیت زائران در مشهد مقدس افزایش می یابد به طوری كه هم اینك سالانه بیش از 28 میلیون زائر به مشهد سفر می كنند كه از این تعداد فقط یك میلیون و 700 هزار نفر، زائر و گردشگر خارجی هستند.
مكرمی فر افزود: در دنیا 400 میلیون نفر شیعه هستند كه می توانند مشهد را به عنوان مقصد زیارتی خود انتخاب كنند اما حضور سالانه حدود دو میلیون زائر خارجی در مشهد تناسبی با جمعیت شیعیان دنیا ندارد.
سردبیر این پایگاه خبری نیز در این آئین گفت: نخستین رسالت زیارت نیوز در فضای سیاست زده بین المللی و داخلی پرداختن به موضوع زیارت بدون جناح بندیهای سیاسی و طیفی است تا اخبار با ویژگی خاص توام با معنویت به مخاطب انتقال یابد.
مرتضی كهلكی افزود: رسالت دوم این پایگاه تحلیل و پژوهش است و اینكه چگونه می توان یك زائر خارجی كه اندیشه او با اسلام هراسی و ایران هراسی پر شده را به زیارت بارگاه منور رضوی جذب كرد. تاكنون به این بخش در حوزه زیارت كم توجهی شده است.
وی ادامه داد: زیارت نیوز پاسخی است به نیازهای تحلیلی خبری مخاطبان زائر به منظور همسویی با الگوهای در حال تحول زیارت در عرصه بین الملل. امروز زیارت به عنوان یك كنش دینی ابعاد گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و رسانه ای به خود گرفته و اگر از رسانه در این عرصه به درستی استفاده شود منبعی برای قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران به منظور جذب تمایلات اجتماعی و كششهای معنوی عموم و نخبگان دیگر كشورهاست.
320 نشریه، 79 پایگاه خبری، 35 سرپرستی روزنامه، 15 خبرگزاری و پنج روزنامه در خراسان رضوی فعالیت دارند.
1922/7489/1858