اپليكيشن و وب سايت جديد سازمان اسناد و كتابخانه ملي رونمايي شد

تهران- ايرنا- به مناسبت هشتادمين سالگرد تاسيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران از اپليكيشن و وب سايت جديد اين سازمان رونمايي شد.

يه گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا در اين آيين كه روز يكشنبه در كتابخانه ملي برگزار شد اشرف بروجردي رييس كتابخانه ملي و گلوريا سالمرون رييس ايفلا (فدراسيون بين‌المللي انجمن ها و موسسات كتابداري) حضور داشتند.
معاون پژوهشي سازمان اسناد و كتابخانه ملي در اين آيين به نام «پنجره‌اي رو به فردا» اظهار داشت: در حوزه فناوري اطلاعات در منطقه وضعيت مطلوبي نداريم تا جايي‌كه بحرين، اردن و قطر از ما جلوتر بوده و در سطح جهاني هم رتبه 80 را دارا هستيم.
فريبرز خسروي با تاكيد بر روي آوري به نظام هاي نوين اطلاعاتي اظهار اميدواري كرد با بهره مندي از اپليكيشن و تارنماي جديد كتابخانه ملي بتوان به تعالي و رشد اطلاعات در كشور دست يافت.
وي همچنين گفت: اميدواريم با رويكرد جديد سازمان كه محتوا محوري است بتوان فرايند بهتري را براي ديجيتال كردن اسناد فراهم كرد.
مشاور سازمان اسناد و كتابخانه ملي هم در اين مراسم گفت: امروز رويكرد همه دنيا حركت به سمت محتواهاي ديجيتال و استفاده از ابزارهاي فناوري است بنابراين محتوا با زندگي روزمره همه انسانها عجين شده است.
محمد حسين واقف زاده ادامه داد: يكي از رسالت هاي كتابخانه ملي علاوه بر حفظ و نگهداري، عرضه و اشاعه اطلاعات و ميراث مستند است البته زيرساخت هاي خوبي طي سال هاي گذشته ايجاد شده و اكنون نيز به طور جدي در حال پيگيري است.
وي با بيان اينكه سال گذشته 10 ميليون برگ سند و پايان نامه اسكن شده است، درباره اپليكيشن كتابخانه ملي توضيحاتي ارائه كرد.
به گفته وي اين اپليكيشن تمام نيازهاي يك پژوهشگر ناشر مولف و مخاطب را پاسخ مي دهد و داراي چهار فاز است كه فاز اول آن امروز رونمايي ميشود.
واقف زاده ابزار اميدواري كرد فازهاي بعدي تا زمان برگزاري نمايشگاه بين المللي كتاب تهران (بهار 97) آماده شود.
وي با بيان اينكه طبق ماموريت هاي تعيين شده در ايفلا همه كتابخانه ها بايد تا سال 2020 داراي اپليكيشن موبايلي باشند، افزود: بسيار خوشحاليم كه زودتر از موعد مقرر به اين موفقيت دست يافتيم.
به گزارش خبرنگار ايرنا در اين مراسم همچنين از سامانه قفسه مجاري و تارنماي مارك ايران رونمايي شد.
مارك ايران سايتي است كه براي اولين بار آخرين دستاوردها و استانداردهاي كميته ملي مارك ايران در كتابخانه ملي را براي سهولت دسترسي كتابداران به اطلاعات در همه كشور ارائه مي كند.
اپليكيشن كتابخانه ملي ايران (نما) هم قابليت نمايش اطلاعات و جستجو در منابع ديجيتال، جستجو در مجموعه‌هاي ويژه، سوابق امانت، تازه هاي نشر و آخرين اخبار را داراست.
فراهنگ **1880**1055