۶ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۸:۳۷
کد خبر: 82842719
۰ نفر
خوزستان بر مدار اشتغال

اهواز - ایرنا - دولت تدبیر و امید طی پنج سال گذشته بیش از 108 هزار شغل پایدار در استان خوزستان ایجاد كرده كه نشان از همت این دولت برای رفع بیكاری در این استان است.

به گزارش ایرنا كارشناسان بر این باورند كه استان خوزستان دارای پتانسیلهای بالای اقتصادی و سرمایه گذاری است و در صورت توجه به این پتانسیلها به راحتی می توان مشكل بیكاری جوانان این مررز و بوم را حل كرد.
بر اساس آمار رسمی خوزستان در حال حاضر از لحاظ بیكاری رتبه سوم را در كشور به خود اختصاص داده كه در صورت توجه به سرمایه گذاری خصوصا در بخش نفت و گاز و صنایع، این استان می تواند در زمره استانهای فعال در بخش اشتغال محسوب شود.
بر پایه این گزارش طی پنج سال گذشته بیش از 108 هزار شغل پایدار در این استان ایجاد شده است كه به دلیل آمار بالای بیكاری این تعداد خیلی به چشم نیامده است اما تداوم روند اشتغالزائی در استان نوید بخش رفع بیكاری در استان است.
ساخت و احداث پالایشگاه بید بلند در سالهای اخیر، طرح توسعه میادین نفتی غرب كارون، طرح 550 هزار هكتاری مقام معظم رهبری ، توسعه شركت های فولاد استان و ایجاد فاز دوم پالایشگاه آبادان از جمله طرحهائی است كه در سالخای اخیر منجر به ایجاد 108 هزار شغل پایدار در خوزستان شده اند.
امسال برای كاهش نرخ بیكاری در خوزستان از قابلیتهای دستگاه های اجرائی استان از جمله فنی و حرفه ای ، اداره تعاون ، كار و رفاه اجتماعی، شركت شهرك های صنعتی استفاده شده است.
طبق مصوبات شورای اشتغال استان خوزستان مقرر شده است امسال 30 هزار فرصت شغلی با اجرای طرح فراگیر اشتغال در خوزستان ایجاد شود.
میزان تعهد اشتغال سال 1395 اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خوزستان 19 هزار و 127 نفر بود كه 110 درصد این تعهد (بیش از میزان تعهد) محقق شد.
بر اساس آخرین اطلاعات سرشماری نفوس و مسكن سال 1395 نرخ بیكاری خوزستان 14.3 درصد بوده است و در جال حاضر 222 هزار و 19 نفر در خوزستان بیكار هستند.

*** كاهش نرخ بیكاری در خوزستان
مدیر كل تعاون ، كار و رفاه اجتماعی استان خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: طبق سرشماری نفوس و مسكن در سال 1390آمار بیكاری در خوزستان 25.7 درصد، بالغ بر 330 هزار نفر بیكار بود كه این تعداد در سال 1395، بیش از 222 هزار نفر اعلام شد كه تعداد افراد بیكار نسبت به سال 1390 بالغ بر 108 هزار نفر كاهش یافته است.
سیدنور محمدپورگفت: نرخ بیكاری در سال 1390در مسجد سلیمان 43.3درصد ، باوی 37.7 درصد، شادگان 35.9 درصد، دشت آزادگان 36 درصد، اندیمشك 34.2 درصد و اندیكا 30.3درصد بود كه نسبت به معدل بیكاری استان (25.7) آمار بسیار بالایی است.
مدیر كل تعاون،كار و رفاه اجتماعی خوزستان ادامه داد: در سال 1395 بالاترین نرخ بیكاری مربوط به شهرستانهای مسجد سلیمان با 22.7 درصد ، هفتكل با 21.5درصد و لالی با21.4 درصد بود.
محمد پور گفت: در سال 1390 نرخ بیكاری در شادگان 35.9 درصد بود كه در سال 1395 این نرخ بیكاری به 13.1 درصد كاهش یافت.
وی افزود: حداقل سن كار در قانون كار (ماده 79) 15 سال است و به كارگیری افراد كمتر از 15 سال در مشاغل ممنوع است این در حالی است كه در سرشماری ها افراد با سن 10 سال را نیز در بخش بیكار و یا دارای كار محاسبه كرده اند كه این مهم می تواند در ارائه آمار تاثیر زیادی بگذارد.

*** تحقق 105 درصدی اشتغال توسط دستگاه های اجرایی در خوزستان
معاون اشتغال اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: تعهد ایجاد اشتغال توسط دستگاه های اجرایی از جمله طرح های ایجاد اشتغال در استان است كه امسال سهم دستگاه های اجرایی خوزستان برای ایجاد اشتغال 16 هزار و 650 نفر در سامانه رصد بوده است كه از ابتدای امسال تا كنون 17 هزار و 580 نفر در این سامانه ثبت نام و مشغول به كار شدند.
رضا میرانی افزود: از دیگر طرح های اشتغالزایی طرح فراگیر اشتغال است كه زیر مجموعه اقتصاد مقاومتی است كه در این طرح به ایجاد اشتغال در روستاها، مشاغل خانگی و مهارت ورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی توجه شده است.
وی گفت: در طرح توسعه مشاغل روستایی تسهیلاتی با سود 6 درصد در مناطق محروم و چهار درصد در مناطق مرزی پرداخت می شود.
معاون اشتغال اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان همچنین درادامه با اشاره به طرح كارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی بیان كرد: در این طرح سهم استان در این طرح هفت هزار و 560 نفر بود كه 23 هزار و 26 نفر ثبت نام كردند و از این تعداد هشت هزار و 344 نفر تایید شدند، در این طرح فارغ التحصیلان دانشگاهی به مدت 6 ماه در كارگاه های تولیدی مهارت می آموزند تا برای جذب در بازار كار آماده شوند.
میرانی افزود: در این طرح 265 بنگاه اقتصادی در استان اعلام آمادگی كرد كه از این تعداد 77 بنگاه از سوی اداره كل فنی و حرفه ای استان تاییدیه گرفتند و 77 نفر از كارورزان در این بنگاه های استخدام شدند.
وی افزود: بر اساس این طرح در صورتی كه هر بنگاه اقدام به جذب كارورز نماید بیمه سهم كارفرما از سوی دولت پرداخت می شود.
معاون اشتغال اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان درادامه با اشاره به طرح مشاغل خانگی عنوان كرد: پارسال به این طرح 50 میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شد كه این اعتبار امسال به 320 میلیارد ریال افزایش یافت و از ابتدای امسال تا كنون سه هزار و 179 پرونده به بانك های عامل در این طرح ابلاغ شده است.

***افزایش 6 برابری اعتبار ایجاد مشاغل خانگی در خوزستان
مشاغل خانگی از جمله طرح هایی است كه در سال های اخیر برای كاهش نرخ بیكاری بسیار مورد توجه مسئولان مربوطه قرار گرفته است.
مدیر كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: امسال 320 میلیارد ریال برای ایجاد مشاغل خانگی در خوزستان در نظر گرفته شده كه نسبت به پارسال این اعتبار 6 برابر شده است.
سید نور محمد پور گفت : پارسال مبلغی كه برای ایجاد مشاغل خانگی در خوزستان در نظر گرفته شد بالغ بر 50 میلیارد ریال بود.
وی بیان كرد: مشاغل خانگی شامل 2 بخش مشاغل پشتیبان و مشاغل مستقل است كه پارسال بیشترین استقبال از مشاغل مستقل شد و از مشاغل پشتیبان چندان استقبال نشد.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خوزستان افزود: مشاغل مستقل شامل مشاغلی است كه متقاضی با گرفتن تسهیلات به صورت فردی اشتغال ایجاد می كند و در مشاغل پشتیبان افراد به صورت گروهی شغلی را ایجاد می كنند.
وی گفت: پارسال 85 درصد اعتبار بخش مشاغل خانگی كه توسط بانك های عامل ملی و ملت و صادرات پرداخت شد جذب شد.
محمد پور بیان كرد: امسال مقرر شده كه مزیت ها و ظرفیت های هر منطقه در خوزستان برای ایجاد اشتغال شناسایی شود و بر اساس نیاز هر منطقه اشتغال ایجاد شود.
وی در ادامه با اشاره به طرح اشتغالزایی كه برای امسال از سوی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی تدوین شده اظهار كرد: این وزارت خانه طرحی با عنوان كاج برای ایجاد اشتغال تهیه و به ادارات تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان ها ابلاغ كرده است؛ در این طرح مهارت آموزی كارجویان و جوانان محور برنامه است.
وی افزود: در این طرح نیروی كار باید توانمند شوند و دانش آموختگان دانشگاه ها، جوانان و افراد جویای كار با همكاری اداره آموزش فنی و حرفه ای مهارت لازم را برای ایجاد اشتغال فرا می گیرند.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی خوزستان افزود: یكی دیگر از راه های ایجاد اشتغال و تقویت چرخه اقتصاد در خوزستان برای امسال استفاده از اعتبار صندوق امید است كه مقرر شده از اعتبار این صندوق برای گردش مالی واحدهای صنعتی مشكل دار و واحدهای صنعتی كه بالای 70 درصد پیشرفت فیزیكی دارند كمك شود.
محمد پور بیان كرد: طرح فراگیر اشتغال نیز از دیگر طرح های ایجاد فرصت های شغلی برای امسال است كه در این طرح برنامه هایی برای تشویق كارفرمایان برای گرفتن نیروی كار و مهارت آموزی نیروی كار و تقویت مراكز كاریابی تدوین شده است.
وی افزود: وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای طرح فراگیر 200 هزار میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده است .
وی با بیان اینكه باید نیروی انسانی با مهارت تربیت كرد تا بیكاری را در خوزستان كاهش داد ادامه داد: متاسفانه تفكر شغل دولتی و استخدام در شركت های دولتی در خوزستان حاكم است و این موضوع از مهم ترین عوامل بیكاری است.
محمد پور گفت: سهمیه ای كه امسال برای ایجاد اشتغال در خوزستان در نظر گرفته شده هفت هزار و 500 فرصت شغلی است و بیشترین میزان ایجاد اشتغال به سازمان صنعت، معدن وتجارت اختصاص دارد.

*** مهارت آموزی ،اولویت طرح های كاهش نرخ بیكاری در خوزستان
2 طرح كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی و مهارت آموزی در محیط كار واقعی امسال به اداره كل فنی و حرفه ای ارائه شده است تا در قالب این طرح جوانان را برای وارد شدن به بازار كار و یا كارآفرینی آماده كنند.
مدیركل آموزش فنی و حرفه ای خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: از ابتدای امسال تاكنون 22 هزار و 33 نفر در طرح كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در خوزستان ثبت نام كردند.
عبدالنبی سواعدی افزود: از این تعداد كارورز ثبت نامی، هفت هزار و 975 نفر واجد شرایط بودند و تعداد واحدهای تولیدی پذیرنده كارورزان 209 واحد است.
وی گفت: در طرح كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی برای تبادل دانش، كسب تجربه و ارتقای مهارت در واحدهای تولیدی پذیرنده طبق استانداردهای آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور فعالیت می كنند؛ این روش باعث می شود كه دانشجویان در كنار تحصیل مهارت فنی را نیز فرا گیرند.
سواعدی افزود: از جمله اهداف این طرح افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط كار برای ورود به بازار كار، فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به بنگاه اقتصادی، ایجاد انگیزه كارآفرینی و كسب و كار در دانش آموختگان، ارتقای اخلاق و صلاحیت حرفه ای دانش آموختگان است.
وی همچنین با اشاره به طرح ' مهارت آموزی در محیط كار واقعی' اظهار كرد: این طرح با رویكرد ایجاد بستر لازم برای اشتغال مولد و پایدار و نیز استمرار و تثبیت اشتغال فرصت های موجود و مورد نیاز جامعه به ویژه در مشاغل خرد و خانگی با استفاده از ظرفیت بخش های غیر دولتی در توسعه آموزش های مهارتی و نیز برای استفاده از ظرفیت های آموزشی موجود در محیط های كارگاهی و در راستای توسعه و تنوع الگوهای آموزشی تدوین شده است.
وی گفت: در این طرح برش استانی 2 هزار و 220 نفر است كه تا كنون 418 نفر كارورز در محیط كار برای مهارت آموزی قرار گرفته اند و 87 واحد تولیدی و صنعتی برای مهارت آموزی كارورزان مشخص شده اند.
سواعدی از عمده مشكلات این طرح را تامین نشدن اعتبار، تاخیر در ابلاغ دستور العمل تامین اجتماعی، محدوده سنی كارآموزان طرح بین 15 تا 23سال و نبود مشوق برای بنگاه ها عنوان كرد.
مدیركل آموزش فنی و حرفه ای خوزستان بیان كرد: 2 طرح كارورزی دانش آموختگان دانشگاهی و مهارت آموزی در محیط كار واقعی به منظور افزایش نیروهای با مهارت در خوزستان برای جذب در بازار كار و یا تقویت كارآفرینی است.

*** ایجاد اشتغال با فعال سازی واحدهای صنعتی راكد در خوزستان
معاون صنایع كوچك شركت شهرك های صنعتی خوزستان گفت: از ابتدای امسال تا كنون 58 واحد صنعتی و تولیدی راكد به چرخه تولید برگشتند و برای 805 نفر نیز فرصت شغلی ایجاد شد، این واحدهای صنعتی در بخش های مختلفی از جمله صنایع غذایی و شیمیایی فعال شدند.
علی خسروی عنوان كرد: فعال كردن واحدهای صنعتی راكد كمك بزرگی به ایجاد اشتغال در استان داشته است، برای فعال سازی واحدهای صنعتی راكد در استان 16 كمیته تخصصی جهت عارضه یابی و ارائه راهكار های علمی و عملی تشكیل شده است.
وی از دیگر راه های ایجاد اشتغال در شهرك های صنعتی را رونق سرمایه گذاری عنوان كرد و افزود: از ابتدای امسال تا كنون 147 مورد سرمایه گذاری در شهرك های صنعتی استان انجام گرفته است كه پیش بینی می شود این تعداد تا 160 مورد نیز افزایش یابد.
معاون صنایع كوچك شركت شهرك های صنعتی خوزستان سرمایه گذاری در شهرك های صنعتی را راهی برای ایجاد اشتغال عنوان كرد.
خسروی افزود: همچنین امسال به 38 واحد صنعتی تسهیلاتی به مبلغ 800 میلیارد ریال پرداخت شده است ، این تسهیلات به واحدهای صنعتی پرداخت شده است كه میزان تولید آن ها از ظرفیتی كه داشتند كمتر بود.
وی عنوان كرد: پرداخت این تسهیلات باعث شده است كه برای یك هزار و 300 نفر شغل ایجاد شود و برای افرادی كه شاغل در این واحد ها بودند تثبیت شغلی ایجاد شد.
معاون صنایع كوچك شركت شهرك های صنعتی خوزستان بیان كرد: نظامی به نام مبادلات فرعی در شركت شهرك های صنعتی استان تشكیل شده است كه یكی از راه های مدرن و موثر سازمانی برای ساماندهی صنایع كوچك و متوسط است.
خسروی عنوان كرد: این نظام در حوزه نفت و گاز فعالیت دارد و در این نظام بین پیمانكار اصلی كه كار تهیه قطعات اصلی در این بخش را انجام می دهد با پیمانكار كوچك ارتباط برقرار می شود تا از خرید كالای خارج از استان جلوگیری شود و باعث ایجاد اشتغال و رونق مالی در درون استان شود.
وی با بیان اینكه امسال برای تقویت واحد های صنعتی 500 دوره آموزشی برگزار شد بیان كرد: در این دوره ها هشت هزار نفر از كاركنان واحدهای صنعتی آموزش دیدند.
خسروی گفت: 71 شهرك و ناحیه صنعتی در استان وجود دارد كه بالغ بر 12 هزار نفر در این مراكز مشغول به كار هستند.
7158/6064