كليات طرح كاهش منطقه حفاظت شده شهرستان سروآباد تصويب شد

سنندج - ايرنا - نماينده مردم شهرستان هاي مريوان و سروآباد در مجلس شوراي اسلامي از تصويب كليات طرح كاهش منطقه حفاظت شده كوسالان و شاهو در محدوده شهرستان سروآباد خبر داد.

منصور مرادي روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، با بيان اينكه تقليل منطقه حفاظت شده شهرستان سروآباد يكي از مطالبات مردم منطقه بوده است، اظهار كرد: جلسه شوراي عالي حفاظت از محيط زيست به رياست دكتر روحاني رئيس جمهوري برگزار شد كه در اين جلسه طرح كاهش منطقه حفاظت شده كوسالان و شاهو در محدوده شهرستان سروآباد به بحث و بررسي گذاشته شد.
وي افزود: با بيان اينكه يكي از موارد مهم اين جلسه اصلاح منطقه حفاظت شده كوسالان و شاهو در محدوده شهرستان سروآباد بود كه 57 هزار هكتار از وسعت اين شهرستان را در بر گرفته و كليات اين طرح مورد تصويب اين شورا قرار گرفت.
وي اضافه كرد: افزايش منطقه حفاظت شده كوسالان و شاهو در سروآباد باعث اعتراض مردم به ويژه در بخش هورامان و بخش ژاورود اين شهرستان شده بود كه ساخت و ساز و فعاليت هاي كشاورزي و باغي را با محدوديت روبرو كرده بود.
وي يادآور شد: تقليل منطقه حفاظت شده كوسالان و شاهو در محدوده شهرستان سروآباد باعث توسعه پايدار و ايجاد درآمد پايدار براي مردم منطقه و ايجاد انگيزه براي كشاورزان منطقه و توسعه دادن به فعاليت هاي باغداري و كشاورزي خواهد شد.
به گزارش ايرنا از مساحت 120 هزار هكتاري شهرستان سروآباد 57 هزار هكتار آن جزو منطقه حفاظت شده كوسالان و شاهو است و محل زيست گونه هاي نادر و كمياب محيط زيستي بوده كه مهمترين آن كل و بُز كوهي است.
افزايش منطقه حفاظت شده كوسالان و شاهو در شهرستان سروآباد در سال 1389 توسط شوراي عالي حفاظت از محيط زيست به تصويب رسيده و همين امر باعث بروز مشكلاتي براي مردم منطقه در بحث افزايش محدوده و انجام فعاليتهاي باغي و كشاورزي شده است.
در اين راستا مسئولان استاني و نماينده مردم مريوان و سروآباد با ارسال نامه اي به رئيس سازمان محيط زيست كشور خواستار تقليل منطقه حفاظت شده در شهرستان سروآباد شده اند.
منطقه كوسالان و شاهو طي مصوبه شماره 303 كميسيون زير بنايي دولت، درسال 1388، به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست كردستان پيوسته است.
اين منطقه با وسعت 57 هزار و 236هكتار در استان كردستان، حدفاصل شهرستانهاي سروآباد، مريوان و كامياران واقع شده است.
در اين منطقه تاكنون 117 گونه پرنده، 23 گونه پستاندار،17 گونه خزنده و 242 گونه گياهي، شناسايي شده و مهمترين گونه هاي جانوري آن كل و بز، خرس قهوه اي، قوچ و ميش، كركس، هما و عقاب طلايي است.
شهرستان سروآباد با 2 بخش مركزي و اورامان و جمعيتي افزون بر 52 هزار نفر در فاصله 90 كيلومتري از غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده و 24 كيلومتر مرز مشترك با كشور عراق دارد.
7354/ 3020

سرخط اخبار استان‌ها