كره جنوبی برضد آمریكا به سازمان تجارت جهانی شكایت كرد

پكن - ایرنا - چند روز پس از هشدارهای كره جنوبی به آمریكا درباره اختلافات تجاری دو كشور و اقدام واشنگتن برای در نظر گرفتن تعرفه های سنگین بر روی برخی محصولات كره ای، این كشور علیه واشنگتن به سازمان تجارت جهانی شكایت كرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، كره جنوبی در شكواییه خود از اینكه آمریكا تدابیر ضد دامپینگ علیه فولاد وارداتی از این كشور در نظر گرفته انتقاد كرده و خواستار رسیدگی سازمان تجارت جهانی به دعوی طرفین شده است.
كره جنوبی در شكواییه خود از سازمان تجارت جهانی خواسته است با آمریكا رایزنی كرده و به این كشور اعلام كند كه نباید مغایر مقررات سازمان، دیگر كشورها را در زمینه تجارت مجازات كند.
این شكایت در شرایطی مطرح می شود كه دو كشور هم اكنون بر سر امضای یك توافقنامه جدید تجارت آزاد اختلاف دارند و توافقنامه قبلی آنها، برای دولت آمریكا فاقد اعتبار است.
به گزارش خبرگزاری یونهاپ كره جنوبی، وزارت بازرگانی آمریكا به دونالد ترامپ رییس جمهور این كشور توصیه كرده است كه افزایش تعرفه بر روی فولاد وارداتی از چند كشور را مد نظر قرار دهد.
در صورتی كه این پیشنهاد مورد تایید قرار گیرد 12 كشور در زمره اعمال تعرفه قرار خواهند گرفت كه یكی از آنها كره جنوبی است.
با این حساب خبرگزاری كره جنوبی اعلام كرده است میزان تعرفه بر روی فولاد صادراتی این كشور به آمریكا با بالا رفتن نرخ به 53 درصد خواهد رسید.
این در شرایطی است كه ظاهرا كانادا، ژاپن و آلمان صادر كنندگان بزرگ فولاد شامل این فهرست نیستند اما كشورهای نظیر برزیل و چین كه اتحادی با آمریكا ندارند مشمول تعرفه سنگین خواهند شد.
'كانگ سونگ چیون' معاون وزیر تجارت كره جنوبی در مصاحبه ای خاطر نشان كرده بود كه به محض اعمال تعرفه ها، ما فورا علیه آمریكا به سازمان تجارت جهانی شكایت خواه شد.
وی افزود یكی از بیشترین نگرانی های آمریكا ورود فراورده های فولادی از چین است و قصد دارد این كشور را نیز مشمول تعرفه كند و به دلیل ارتباطات كره جنوبی و چین این كشور نیز تحت تاثیرات منفی آن قرار خواهد گرفت.
وزارت بازرگانی چین با انتشار بیانیه ای اعلام كرده است كه اقدام آمریكا در بالا بردن تعرفه بر روی فولاد صادراتی این كشور را تلافی خواهد كرد.
گزارش حاكی است كره جنوبی در سال گذشته سه میلیون و 600 هزار تن فولاد به آمریكا صادر كرده و پس از كانادا و برزیل بزرگترین صادر كننده این محصول به آمریكا بوده است.
ترامپ تا روز یازدهم آوریل باید در باره افزایش تعرفه ها تصمیم بگیرد و در صورت تایید وی، دیگر نیازی به مصوبه كنگره نخواهد بود.
بر اساس ضوابط سازمان، آمریكا دو ماه فرصت دارد تا این منازعه را حل و فصل كند در غیر این صورت سازمان تجارت جهانی در یك كمیته ویژه به آن رسیدگی خواهد كرد.
آساق**231**1904**