نماينده مردم خميني شهر: اين شهرستان با استاندارد تخت بيمارستاني فاصله دارد

اصفهان- ايرنا- نماينده مردم خميني شهر در مجلس شوراي اسلامي گفت: اين شهرستان با استانداردهاي تخت بيمارستاني كشور فاصله دارد كه اين اختلاف بايد در كوتاهترين زمان جبران شود.

به گزارش ايرنا، « سيد محمد جواد ابطحي » روز پنجشنبه در مراسم افتتاح بيمارستان 9 دي منظريه خميني شهر كه با حضور وزير بهداشت برگزار شد، افزود: به دليل مهاجرت، جمعيت اين شهرستان در آينده نزديك به 800 هزار نفر افزايش مي يابد.
جمعيت شهرستان خميني شهر اصفهان هم اكنون حدود 350 هزار نفر است.
نماينده خميني شهر با اشاره به اينكه در بيمارستان 9 دي منظريه اين شهرستان از تجهيزات پيشرفته استفاده شده است، گفت: بايد براي جذب كادر درماني مجرب و متخصص اين بيمارستان اقدام شود.
وي افزود: بيمارستان 96 تخت خوابي شهيد اشرفي اصفهاني خميني شهر فرسوده است اما با هزينه يك ميليارد و 200 ميليون تومان مقاوم سازي شد و بايد اين بيمارستان را براي خدمت رساني به مردم مرمت و حفظ كنيم.
ابطحي همچنين خواستار فراهم نمودن زمينه ارائه خدمات ' ايراپن 'در مراكز درماني شهرستان خميني شهر شد.
برنامه ' ايراپن' توسط وزارت بهداشت طراحي و اجرا شده كه ابزار لازم را براي تشخيص زودهنگام و كنترل بيماري هاي غير واگير در اختيار اين وزارتخانه قرار مي دهد و ادامه آن به افزايش طول عمر ايرانيان منجر مي شود.
هدف از اجراي اين برنامه كنترل چهار بيماري شامل بيماري هاي قلبي-عروقي و سكته ها، سرطان، ديابت و بيماري هاي تنفسي است و قرار است از اين پس اين برنامه در سراسر كشور ايران و براي تمام گروه هاي سني اجرا شود.
بر اساس اين برنامه ارزيابي خطر در زمينه پيشگيري از چهار بيماري ديابت، سرطان، آسم و بيماري‌هاي تنفسي و همچنين بيماري‌هاي قلبي براي جمعيت 30 تا 70 سال در شهرستان‌هاي نقده، شهرضا و مراغه هم اكنون به ‌صورت پايلوت اجرا شده. همچنين غربالگري سرطان روده بزرگ، دهانه رحم و پستان توسط بهورزان در اين برنامه در نظر گرفته شده است.
ابطحي همچنين پايگاه هاي بهداشت و درمان شهرستان خميني شهر را كافي ندانست و افزود: در حال حاضر 6 پايگاه بهداشت و درمان در اين شهرستان فعال است درحاليكه بايد به ازاي هر 20 هزار نفر جمعيت يك پايگاه وجود داشته باشد.
وي بيان كرد: انتظار داريم فضاي فيزيكي، كادر درماني و آمبولانس پايگاه هاي بهداشت و درمان شهدستان خميني شهر تامين شود.
امام جمعه خميني شهر نيز در اين مراسم گفت: مردم خميني شهر پس از افتتاح بيمارستان 9 دي‌ منظريه، دغدعه فرسودگي و تعطيلي بيمارستان شهيد اشرفي اصفهاني اين شهرستان را دارند.
حجت الاسلام و المسلمين ' عباس رحيمي' افزود: بايد در همه مسائل پزشكي نظارت دقيق وجود داشته باشد و براي پيشگيري از بيماري، فرهنگ سازي شود تا آمار بيماران كاهش يابد.
در حاشيه اين مراسم سهيلا جوركش از قربانيان اسيد پاشي در اصفهان با قدرداني از وزير بهداشت، توسط دكتر قاضي زاده هاشمي مورد معاينه سرپايي قرار گرفت.
بيمارستان 9 دي منظريه خميني شهر با 10 ميليارد تومان هزينه و 174 تحت بيمارستاني صبح امروز با حضور وزير بهداشت افتتاح شد.
شهرستان خميني شهر اصفهان با 350 هزار جمعيت داراي هم اكنون داراي 224 تخت بيمارستاني است كه به نسبت جمعيت براي رسيدن به حد مطلوب و استاندارد به 500 تخت ديگر نياز دارد.
به گزارش ايرنا، قاضي زاده هاشمي وزير بهداشت شب گذشته ( چهارشنبه شب ) به منظور افتتاح چند طرح درماني و بهداشتي وارد اصفهان شد.
ت/ 7150 / 7153 / 2093