۲ اسفند ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۰۸
کد خبر: 82839006
۰ نفر
واردات برنج به كشور در فصل ممنوعیت

تهران - ایرنا - گمرك ایران با تائید واردات برنج در فصل ممنوعیت، اعلام كرد: این واردات به‌ مقدار جزیی و با مجوز تعاونی‌های مرزنشین و ارزش افزوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت گرفته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، بر اساس اعلام گمرك، در دی ماه به ‌مقدار جزیی و كم برنج وارد كشور شده كه این مقدار در فصل ممنوعیت با مجوز انجام شده است.
براساس قوانین و مقررات، شركت‌های تعاونی مرزنشین سالانه سهمیه‌هایی برای واردات برنج دارند كه این سهمیه‌ها مشمول ثبت سفارش نبوده و بر اساس قانون ساماندهی مبادلات مرزی و در حد سهمیه تعیین شده طبق مصوبه كارگروه ماده ۱۲ و هیات­­­­ دولت در برخی نقاط مرزی طبق مقررات با هدف تقویت مبادلات و بهبود معیشت مرزنشینان صادر می‌شود.
در ایام اعمال محدودیت واردات برنج به سرزمین اصلی نیز، واحد‌های فرآوری برنج مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌توانند پس از انجام عملیات فرآوری و پردازش در منطقه و طبق مجوز كمیسیون تعیین ارزش افزوده، با درصد مجاز قابل ورود كالای تعیین ‌شده از سوی این كمیسیون، نسبت به ورود برنج از محل ارزش افزوده به سرزمین اصلی اقدام كنند.
درباره واردات برنج در فصل محدودیت از سوی شركت‌های تعاونی مرزنشین و واحد‌های تولیدی نیز، سال گذشته از وزارت جهاد كشاورزی و صنعت استعلام شد كه ورود این كالا در حد سهمیه سالیانه مرزنشینان و واحد‌های تولیدی مستقر در مناطق آزاد در حد درصد مجاز قابل ورود مستثنی اعلام شده است.
گمرك ایران تاكید كرده است: اطلاعات و مجوز‌های صادره برای ورود برنج از طریق تعاونی‌های مرزنشین و واحد‌های فرآوری برنج مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سامانه جامع گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرك موجود است.
در حالیكه واردات برنج از بهمن‌ماه مجددا آزاد شده بود، آمارهای ۱۰ ماه امسال نشان می‌دهد كه در دی‌ماه نیز واردات برنج افزوده شده است، حال آنكه به گفته معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد كشاورزی واردات این محصول استراتژیك تنها برای تنظیم بازار شب عید و سال آینده از بهمن‌ماه از سر گرفته شده بود.
به گزارش ایرنا، واردات برنج در بهمن ماه با هدف تنظیم بازار شب عید و سال آینده از سرگرفته شد اما آمارهای گمرك نشان می‌دهد كه در دی‌ماه نیز برنج خارجی به كشور وارد شده است.
بررسی آماری محصولات وارداتی نشان می‌دهد كه میزان واردات برنج در دی‌ماه نیز به صورت جزئی و كم ادامه داشته است.
این در حالی است كه «علی‌اكبر مهرفرد» معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد كشاورزی پیش از این گفته بود كه واردات برنج از ابتدای بهمن‌ماه با دستور وزارت جهاد كشاورزی آن هم تا پایان خردادماه سال آینده، آزاد شده است.
براساس آخرین آمار ۱۰ ماه نخست امسال نیز، یك میلیون و ۵۶ هزار و ۳۳۵ تن و ۹۵۰ كیلوگرم برنج به ارزش بالغ بر ۹۵۴ میلیون و ۹ هزار و ۱۶۱ دلار به كشور وارد شده است.
واردات برنج بیشتر از كشورهای پاكستان، امارات، هند، تایلند و عراق به ایران انجام می شود كه در این میان؛ برنج هندی، پاكستانی و تایلندی بیشترین سهم را در بازار ایران دارند و تقریبا حدود ۹۵ درصد سهم بازار را برنج خارجی به خود اختصاص داده اند.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام **1070**6075