فیلیپین و اندونزی خشمگین از رفتار كارفرمایان خارجی با كارگران آنها

كوالالامپور- ایرنا – اتحادیه جنوب شرق آسیا موسوم به «آ.سه.آن» سه ماه پیش در مصوبه تاریخی، كشورهای عضو این اتحادیه را ملزم به رعایت حقوق كارگران كرد اما اخبار آزار كارگران اندونزی و فیلیپین در خارج از كشور، خشم و نگرانی مردم آنها را برانگیخته و در فیلیپین حتی موجب بازگرداندن كارگران نیز شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، یك خدمتكار زن اهل استان «سوندای شرقی» اندونزی پس از آن كه یك ماه تمام مجبور به خوابیدن در حیاط و در كنار سگ صاحب خانه شده بود چند روز قبل در بیمارستانی در شهر «پینانگ» مالزی درگذشت و در كویت نیز، جنازه یك كارگر فیلیپینی در یخچال خانه پیدا شده بود كه هر 2 مورد باعث برانگیخته شدن واكنش‌هایی شده است.
در فیلیپین، «رودریگو دوترته» رئیس جمهوری این كشور، رفتن فیلیپینی‌ها به كویت را برای استخدام، ممنوع اعلام كرد و دولت كویت را مسئول رسیدگی به مرگ كارگر فیلیپینی دانست.
وی همچنین خواستار آن شده بود كه دولت كویت به صورت قانونی حق درخواست غرامت را برای قربانیان فیلیپینی در اختیار آن‌ها بگذارد.
«دوترته» در سخنرانی دیگری از اخبار رسیده از كشته شدن كارگران فیلیپینی در كویت ابراز خشم كرد و خطاب به كارفرمایان این كارگران در كویت گفته بود: با هموطنان من چه كار می‌كنید؟
وی همچنین اعلام كرد: با مسئولان ارشد كویت در اینباره صحبت خواهد كرد چرا كه این مسئله یك «شرم ملی» است.
از سوی دیگر كنسولگری اندونزی در شهر «پینانگ» مالزی از پلیس مالزی خواسته تا دستور بررسی قتل زن 21 ساله اندونزیایی صادر شود. كارگر خانگی‌‌ای كه نیمه جان و با جراحات بسیار در خانه صاحب كار خود پیدا شد و پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.
«اوسرینیكیتا زوبانا» معاون كنسولگری اندونزی در این خصوص گفت: ما با جدیت این مسئله را پیگیری می‌كنیم چرا كه یكی از هموطنان ما قربانی آن شده است.
وی در ادامه با ذكر این‌كه هیچ شكایتی از كارگر جان باخته دریافت نشده بود، ابراز امیدواری كرد كه این مسئله با كمك مقامات محلی رفع شود.
اطلاعاتی كه توسط نهاد دولتی كارگران اندونزی منتشر شده نشان می‌دهد كه كارگر زن اندونزیایی در اثر كم خونی، نبود هموگلوبین، سوء تغذیه و همچنین از كارافتادن اعضای بدن جان باخته است.
در اطلاعاتی كه این نهاد وابسته به مجلس اندونزی منتشر كرده، نشانه‌ای از مرگ بر اثر ضربه و یا خون ریزی داخلی گزارش نشده است. با این حال سه تن از اعضای خانواده‌ صاحب خانه، به ظن شركت در قتل احتمالی این كارگر، دستگیر شده اند.
هر 2 كشور جنوب شرق آسیایی اندونزی و فیلیپین، میلیون‌ها نفر كارگر در خارج از كشور دارند كه بسیاری از آن‌ها زنانی هستند كه به عنوان مستخدم در خانه ها كار می‌كنند.
در همین حال، با آن‌كه 2 كشور میزبان این كارگران، كویت و مالزی اظهار داشته اند كه قصد اصلاح قوانین برای رعایت حقوق كارگران را دارند، گزارش‌ها درباره آزار و اذیت كارگران كه بعضا منجر به مرگ شده است، ادامه دارد.
شبكه خبر آسیا كارسپوند دراین زمینه نوشت : به گفته سازمان دیده بان حقوق بشر، كارگران خارجی در كویت از نبود قوانین محافظت از كارگران رنج می‌برند و هر از گاه با آزار، كار اجباری و استرداد ناگهانی مواجه می‌شوند.
این رسانه نوشت :در مالزی نیز، در سال‌های اخیر تعداد زیادی پرونده‌ قضایی‌ در مورد آزار و اذیت و مرگ كارگران خارجی ثبت شده است. با این كه در مالزی قوانینی برای حقوق كارگران وجود دارد اما برخی نهادهای مدنی عقیده دارند كه اجرای قانون در این موارد، به ندرت صورت می‌گیرد.
گروه مدنی غیر دولتی «تناگانیتا» كه در كوالالامپور مستقر است، پرونده كارگر اندونزیایی را تنها نمونه‌ای از آزار و اذیت‌های گسترده توصیف كرده است.
«گلورن داسداس» مدیر اجرایی این نهاد مدنی در این خصوص اظهار داشت: این پرونده یك قتل است. هر قتل و هر آزار كارگران خانگی، بیش از اندازه است و ما قویا خواستار تغییرات مؤثر هستیم.
بر اساس این گزارش، حقوق مستخدمان خانگی كمتر از كارگران است كه فعالان حقوق كارگری خواستار تغییر آن هستند.
طبق گفته رئیس نهاد دولتی كارگران اندونزی، حدود 2.5 میلیون نفر كارگر اندونزیایی در مالزی حضور دارند كه حدود نیمی از آن‌ها كارگر مهاجر غیرقانونی محسوب می‌شوند.
آساق****241**1599