كاهش 40 درصدی تعرفه واردات تخم مرغ و پودر آن برای قنادیها

تهران - ایرنا - مدیركل دفتر طیور معاونت امور دام وزارت جهاد كشاورزی اعلام كرد: برای حمایت از مصرف كنندگان و متعادل نگه داشتن قیمت تخم مرغ مصرفی مردم در ایام نوروز، تعرفه واردات تخم مرغ و پودر تخم مرغ از 45 درصد به پنج درصد كاهش یافت.

'حبیب امینی ' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان این كه از سال 95 تاكنون 45 درصد گله های مرغ تخم گذار كشور در اثر شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از بین رفته است، افزود: با نزدیك شدن به ایام نوروز و افزایش مصرف شیرینی و شكلات در كشور جهت متعادل نگه داشتن قیمت تخم مرغ مصرفی در بازار تصمیم گرفتیم تخم مرغ مصرفی صنایع تبدیلی و شیرینی پزی ها را از تخم مرغ مصرفی مردم جدا كنیم.
وی اظهارداشت: با توجه به این كه پیك مصرف تخم مرغ در شیرینی پزی ها در بهمن ماه هر سال افزایش می یابد، به همین منظور با كاهش تعرفه واردات تخم مرغ و پودر تخم مرغ توسط صنف قنادان تلاش كردیم لطمه ای به بازار این محصول
وارد نشود.
وی اضافه كرد: در ابتدای امر قرار بود واردات تخم مرغ و پودر آن توسط اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار كشور انجام شود كه برای تسریع در كارها این امر به طور مستقیم به صنف قنادان واگذار شد كه البته كاهش تعرفه برای واردات پودر تخم مرغ مربوط به قبل از افزایش قیمت این محصول در بازار بود.
مدیركل دفتر طیور وزارت جهاد كشاورزی تصریح كرد: آنچه مشخص است تخم مرغ مصرفی مردم مورد مصرف شیرینی پزی ها و صنایع تبدیلی نیست تا افزایش مصرف انها تاثیر مستقیم در بازار این محصول داشته باشد.
وی افزود: به طور معمول صنایع تبدیلی و شیرینی پزی ها از تخم مرغ های درجه دو، درجه سه، لمبه و منجمد استفاده می كنند، بنابراین افزایش مصرف شیرینی پزی ها تاثیری روی تخم مرغ مصرفی مردم نخواهد داشت.
وی ادامه داد: حتی تخم مرغ های درجه دو و سه كه در مرغداری های صنعتی به فروش نمی روند، با جداسازی زرده از سفیده و ایجاد فرایند انجماد بین 24 ساعت تا یك هفته در اختیار شیرینی پزی ها قرار می گیرد.
امینی گفت: تاكنون نزدیك دو هزار و 400 تن تخم مرغ وارد شده است كه بیش از نیمی از آن برای مصارف صنعتی و شیرینی پزی ها است.
وی اظهارداشت: برای متعادل نگه داشتن قیمت تخم مرغ در بازار و مصارف صنعتی همچنان واردات مستمر تخم مرغ توسط شركت پشتیبانی امور دام انجام خواهد شد و مردم نگرانی بابت افزایش قیمت این محصول نداشته باشند.
به گزارش ایرنا، در حال حاضر صنعت مرغ تخم گذار كشور ظرفیت اسمی تولید نزدیك یك میلیون و 300 هزار تن تخم مرغ را دارد كه سال گذشته نزدیك 940 هزارتن تخم مرغ در كشور تولید شد.
به طور معمول مصرف سالیانه تخم مرغ كشور ۹۰۰ هزار تن است كه طی سالهای اخیر بخشی از تولید این محصول به كشورهای عراق و افغانستان به طور عمده صادر می شد.
با شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در كشور، از ابتدای سال تاكنون نزدیك 26 میلیون قطعه مرغ مادر، تخمگذار و گوشتی معدوم شده كه عمده معدوم سازی با طیور مرغ تخمگذار بوده است.
این درحالیست كه سال 95 نیز میزان تلفات طیور صنعتی و بومی بیش از 11 میلیون قطعه بوده است.
به طوری كه در ابتدای سال 96 قیمت هر شانه تخم مرغ بین 90 تا 120 هزارریال متغیر بوده كه از مردادماه امسال با توجه به كاهش تولید داخلی قیمت ها روند افزایشی یافت به طوری كه قیمت هر شانه تخم مرغ اواخر دی ماه به 210 هزار ریال نیز رسید.
براساس سیاست اخیر دولت برای تنظیم بازار تخم مرغ و حمایت از مصرف كنندگان مجوز واردات و ثبت سفارش تخم مرغ آزاد شد، به طوری كه هر شانه دو كیلوگرمی تخم مرغ وارداتی با مبلغ 126 هزارریال در میادین میوه و تره بار عرضه می شود.
درحالی كه طی سالهای اخیر ایران نه تنها در تولید این محصول خودكفا بوده بلكه یكی از صادر كنندگان این محصول به شمار می رود.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام : @IRNAeco
اقتصام**9186* 6075