خیزش روستاهای فارس برای كسب عنوان روستای دوستدار كتاب

شیراز- ایرنا- سه روستای استان فارس در پی كسب عنوان روستای دوستدار كتاب به مرحله نیمه‌ نهایی چهارمین دوره این رقابت رسیدند.

به گزارش ایرنا جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب به‌منظور گسترش عدالت فرهنگی در سراسر كشور و پشتیبانی از اقدامات انجام شده و طرح‌های ابتكاری در حوزه كتاب و كتابخوانی و جلب توجه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به اهمیت كتاب در جامعه، در سطح روستاها و عشایر سراسر كشور برگزار می‌شود.
این جشنواره از سال 1393 توسط معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همكاری مجموعه‌ای از دستگاه‌های دولتی و غیردولتی بنیانگذاری شده است.
بر این اساس هر سال 10 روستا یا آبادی عشایری به عنوان روستاها و عشایر دوستدار كتاب معرفی می‌شوند. برای شركت در این جشنواره، روستاها باید ضمن معرفی ویژگی‌های خاص فرهنگی و اجتماعی روستا، مجموعه فعالیت‌ها، طرح‌ها و برنامه‌های اجرایی خود را برای تقویت زیرساخت‌های كتاب‌خوانی و ترویج عمومی كتاب در روستا معرفی كنند.
روستاهای امام‌زاده بزم بوانات، فیشوَر از توابع اوز لارستان و علویه جهرم نامزد‌های دریافت این جایزه از استان فارس هستند.
ابراهیم حیدری دبیر اجرایی جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب با اعلام نامزد‌های نهایی این جشنواره گفت: در چهارمین دوره این جشنواره بیش از 1300 پرونده به دبیرخانه روستاها و عشایر دوستدار كتاب ارسال شد كه در آن میان 40 روستا برای كسب جایگاهی درخور در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب برگزیده شده‌اند.
با توجه ‌به اینكه تعداد شركت‌كنندگان در این دوره از جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب 40درصد نسبت به دوره قبل افزایش یافته است، فارس با سه بخت كسب این عنوان، گامی بزرگ برای كسب عنوان برترین روستای دوستدار كشور برداشته است.
مدیر كل كتابخانه‌های استان فارس پیش از این بر ضرورت كار جمعی و خواسته گروهی مردم برای شركت در این جشنواره تأكید كرده بود.
روح‌الله منوچهری با برشمردن فعالیت‌های تأثیرگذار و مد نظر هیأت داوران جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب، گفت: برگزاری مراسم و برنامه‌هایی همچون نامگذاری خیابانی به نام كتاب، اختصاص مصوبه‌های شورای اسلامی روستا به ترویج كتاب‌خوانی، پیاده‌روی مردم با كتاب، برگزاری برنامه‌های كتابخوانی از طرف سازمان‌های مردم‌نهاد و اداره‌ها، رونمایی از كتاب‌ها، برگزاری نشست‌های ادبی و جلسات مكرر نقد و معرفی كتاب درزمره محور‌های بسیار مهم برای كسب عنوان روستای دوستدار كتاب است.

** روستای امام‌زاده بزم بوانات
این روستا از توابع بخش مزایجان شهرستان بوانات است كه در شمال شرقی استان فارس و در فاصله 240 كیلومتری شهر شیراز قرار دارد. روستای امامزاده بزم بوانات برای دومین سال پیاپی به جمع منتخبان مرحله نیمه‌نهایی راه می‌یابد. این روستا در سال گذشته در جمع 20روستای منتخب قرار گرفت؛ اما به فهرست نهایی ده ‌تایی برگزیدگان نرسید.
فعالیت فرهنگی روستای امام‌زاده بزم از طریق پویش مردمی روستاییان فرزانه برگزار می‌شود؛ همچنین دو كوچه این روستا با نام كتاب و كتابخانه نامگذاری شده است. دیگر كوچه‌های این روستا نیز با نام مشاهیر شهرستان بوانات نامیده شده‌اند.
برنامه‌های كتابخوانی با عنوان سه‌شنبه‌های مهربان و سیزده دانا و نیز غنی سازی كتابخانه در گردش نگین فیروزه واقع در حرم حضرت میر حمزه(ع)، برگزاری همایش كتابخوانی روستاییان فرزانه، برپایی موكب كتابخوانی در مسیر پیاده روی سوگواران شهادت امام رضا(ع)، حضور در نمایشگاه كتاب شیراز و نگارش كتاب تاریخ و فرهنگ مردم بوانات به قلم یكی از اهالی روستا در كنار برگزاری مسابقه تصویرگری و نقاشی كتاب، مسابقه كتابخوانی خونه به خونه و ماهك و پرنده ها پرونده مفصلی برای این روستا تشكیل داده است.
همچنین امضای میثاق‌نامه ترویج كتابخوانی در روستای امامزاده بزم برای سال ١٣٩٧ توسط مسئولین اجرایی شهرستان بوانات و روستای امامزاده بزم و انعقاد تفاهم‌نامه واگذاری بخشی از قلعه تاریخی و ثبت ملیِ روستا برای ایجاد كتابخانه از دیگر برنامه‌های كتابخوانی روستا به‌شمار می‌رود و نیز نوید راه‌اندازی كتابخانه كودك روستای امامزاده بزم در بخشی از بنای این امامزاده تا پایان سال، این روستا را جزو بخت‌های اول كسب عنوان روستاهای دوستدار كتاب قرار می‌دهد.

**روستای فیشور از توابع اوز لارستان
این روستا در فاصلهٔ 360 كیلومتری جنوب فارس و در 72 كیلومتری شمال غرب شهر لار واقع شده‌است. فیشور با الگو‌گیری از اوز كه در سال 1395 باعنوان شهر برگزیده خلاق در عرصه كتابخوانی معرفی شد، برای كسب عنوان روستای دوستدار كتاب نامزد شده است.
این نخستین حضور روستای فیشور در این جشنواره است. كتابخانه این روستا از سال 1385 ساخته شده است و چند قرآن خطی، نسخه خطی كتاب بحرالسعادة از گنجینه‌های آن است. فیشور در جام باشگاه‌های كتابخوانی نیز حضوری ویژه و چشم‌گیر داشته است و ارسال نامه به نویسندگان داخلی و خارجی به قلم كودكان این روستا از فعالیت‌های برجسته اهالی روستا برای معرفی خود به عنوان روستای دوستدار كتاب بوده است.
برپایی میز كتابخوانی در پارك این روستا و برگزاری جلسات شاهنامه‌خوانی و گلستان‌خوانی در اطراف این میز نیز درزمره برنامه‌های خلاقانه در پرونده این روستا ثبت شده است.

**روستای علویه جهرم
روستای علویه جهرم از توابع بخش كردیان جهرم است كه در جنوب شرقی شیراز واقع شده است.
در بخش كردیان علویه جهرم سه كتابخانه با جمعیتی 1500 نفره وجود دارد و یكی از آن‌ها به روستای علویه تعلق دارد و همه اهالی روستا عضو آن هستند. این روستا با برگزاری نشست كتابخوان مدرسه‌ای، حضور در بین عشایر و قصه‌گویی برای كودكان، برگزاری نمایشگاه‌های كتاب، مراسم رونمایی و معرفی كتاب توسط نویسندگان، پیاده‌روی خانوادگی با كتاب و برگزاری نشست‌های كتابخوان در كتابخانه شهدای روستای علویه و همچنین برگزاری جشنواره‌های خلاقانه برای كودكان توانسته است در این دوره به مرحله نیمه‌نهایی راه یابد.

**روستاهای فارس پیشگام در كتابخوانی
در دوره اول جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب روستای لایزنگان از شهرستان داراب در گروه روستاهای برگزیده كتابخوان بود؛ همچنین در دوره گذشته روستای فهلیان شهرستان ممسنی و روستای خواجه‌جمالی شهرستان نی‌ریز عنوان روستای برگزیده را كسب كردند و روستای امام‌زاده بزم شهرستان بوانات نیز در جمع فینالیست‌های روستا‌های دوستدار كتاب ایران قرار گرفت.

برگزیدگان چهارمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار كتاب همزمان با انتخاب چهارمین پایتخت كتاب ایران، هشتم اسفندماه جاری در سالن اجلاس سران تهران معرفی می‌شوند.
7375 / 1876
گزارش از سیده سمیرا متین نژاد