گزارش نشنال اينترست از نفوذ و گسترش داعش در بخش هاي وسيع تر آسيا

تهران - ايرنا - نشريه نشنال اينترست در گزارشي با عنوان 'گسترش آوازه داعش' نوشت كه با وجود فروپاشي خلافت (خودخوانده) داعش، اين گروه تروريستي همچنان در تلاش است در مكان هاي ديگر مانند شبه جزيره سينا، ليبي، يمن، افغانستان، نيجريه، عربستان سعودي و روسيه، ماهيت وجودي خود را گسترش دهد.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا به نقل از تارنماي آمريكايي نشنال اينترست؛ 'كالين كلارك' محقق علوم سياسي در بنياد 'رند' نوشت: خلافت داعش سقوط كرده است، گرچه ابوبكر البغدادي بيكار ننشسته و اين گروه همچنان ادعا مي كند ده ها هزار عنصر وفادار در عراق و سوريه دارد. با اين حال، اگرچه داعش در سوريه و عراق به عقب رانده شده، اما اين گروه در تلاش است در نقاط ديگر از جمله شبه جزيره سينا، ليبي، يمن، افغانستان، نيجريه، عربستان سعودي و روسيه، ماهيت وجودي خود را گسترش دهد. گزارش ها نشان مي دهد كه داعش حتي به فيليپين و سرزمين هاي دورتر نيز رسيده است.
از سوي ديگر، در حالي كه آتش نبرد با داعش در عراق و سوريه فروكش كرده است، ايالات متحده و متحدان آن تلاش مي كنند تا تهديدات مربوط به پيشروي داعش را در مناطق ديگر، پيش بيني كنند.
گروه هاي تروريستي به دلايل مختلف مانند گسترش در مقياس و دامنه جديد، استفاده و بهره برداري از تخصص محلي؛ تاكتيك ها، تكنيك ها و رويه هاي نوآورانه و افزايش مشروعيت آنها در جايي كه ممكن است به عنوان مهاجم خارجي نگريسته شوند، به دنبال به كارگيري نيروهاي جديد و عضوگيري هستند. هرچند عضوگيري هاي جديد، هميشه پيامدهاي مثبت به همراه نداشته و موانع بزرگ و خطرناك به طور معمول از نتايج غيرقابل اجتناب آنها بوده است. از ديگر مشكلات عضوگيري هاي جديد گروه هاي تروريستي، مي توان به نافرماني اعضا جديد و سرپيچي از فرامين سازماني اشاره كرد.
اما از مهم ترين هزينه هاي عضوگيري و گسترش گروه، مساله مديريت آوازه و شهرت اين گروه مي باشد و گروه هاي وابسته مي توانند بدون توجه به راهبرد كلي سازمان، اهداف خود را دنبال كنند. واضح ترين مثال اين امر مربوط است به فعاليت القاعده در عراق (AQI)، به گونه اي كه 'ابومصعب الزرقاوي' رئيس خونخوار اين گروه، كارزاري فرقه گرايانه عليه شيعيان عراق به راه انداخت و هرچند فرماندهان القاعده در موارد متعددي تلاش كردند تا در كار زرقاوي دخالت كنند، اما به نتيجه نرسيدند.
از سوي ديگر، داعش در حال تغيير منابع خود در خارج از عراق و استفاده از روش هاي انتحاري در افغانستان و 'بزن دررو' در صحراي سيناست. اين روند به احتمال زياد ادامه خواهد يافت تا زماني كه گروه ديگري تحت نام داعش، خواسته هاي اين گروه را برآورده كند. اما اين امر تا كجا ممكن است پيش رود و اينكه آيا احتمال دارد كه گروه هاي ديگر در مناطق مختلف، بدون پيوستن به داعش و با استفاده از نام آن، حملات مرگباري اجرا كنند؟
بخشي از پاسخ ممكن است در منطقه اي باشد كه فرماندهي باقيمانده داعش ممكن است احساس كند اين گروه بايد گسترش يابد تا بتواند باقي بماند. چنين وضع مشابهي براي القاعده پس از حمله نظامي ايالات متحده به عراق در سال 2003 به وجود آمد. استراتژيست هاي القاعده در آن زمان احساس مي كردند اگر اين گروه موفق به ايجاد گروه بنيادگراي ديگري در يك كشور مسلمان نشود، از جامعه جهادي (تروريست هاي تكفيري) به حاشيه رانده خواهد شد.
به همين شيوه، بحران روهينگيا در ميانمار كه اقليت مسلمان در آن به وسيله اكثريت بودايي تحت ظلم قرار گرفته است، مي تواند عامل انگيزشي براي گسترش داعش در سراسر منطقه آسياي جنوب و جنوب شرقي باشد. مقامات مالزي در ماه ژانويه، دو شهروند اندونزيايي مرتبط با داعش را دستگير كردند كه ادعا مي كردند قصد دارند براي مقابله با بحران روهينگيا در ميانمار، راهبان بودايي را به قتل برسانند. به همين ترتيب، عقايد الله، مهاجر بنگلادشي كه در ماه دسامبر، مترو شهر نيويورك را منفجر كرد، گفته بود كه پيش از آمدن به ايالات متحده و اقدام به اين كار، با يكي از پناهندگان روهينگيايي در اردوگاه ملاقات كرده بود.
همانطور كه داعش و القاعده همچنان براي نيروهاي جديد و قلمرو رقابت مي كنند، جامعه بين الملل بايد آگاه باشد كه داعش در سرزمين هاي مورد نظر خود مترصد نشسته است. با اين حال، با توجه به اين نظريه، سرزمين مناسب براي گسترش چنين گروه بنيادگرايي، مي تواند كشوري آسيب پذير باشد كه در معرض جنگ داخلي مداوم و تنش هاي فرقه اي و جمعيتي و آماده پذيرفتن تبليغات داعش است. ميانمار يكي از اين كشورهاست، اگر چه پيش از اين نيز اثبات شده است كه القاعده در شبه قاره هند با گروه هاي تكفيري - تروريستي محلي آن منطقه به خوبي فعاليت و همكاري مي كند.
هرچند در حال حاضر در ميانمار چندين مانع مهم براي تبديل شدن اين كشور به مركز بعدي تروريسم تكفيري وجود دارد كه از ميان آنها مي توان به فقدان زيرساخت هاي تداركاتي شامل سلاح، خانه هاي امن و شبكه قوي از تسهيلات مسافرتي اشاره كرد. هرچند اين موانع مي تواند در سال آينده با تلاش و پشتيباني مداوم تروريست هاي خارجي و عناصر داعش در منطقه از جمله بنگلادش كه سرزميني مناسب براي اهداف توسعه طلبانه داعش است، برطرف شود.
به گزارش ايرنا؛ نشريه نشنال اينترست كه در سال 1985 توسط 'ايروينگ كريستول' و 'اوون هريس' تأسيس شد و با متفكران و دولتمرداني همچون 'ديسرائيلي'، 'بيسمارك' و 'هنري كيسينجر' ارتباط دارد، كار خود را در طول حدود سه دهه فعاليت، با تمركز بر سياست خارجي آغاز كرد. با وجود تغيير قابل توجه سياست هاي بين المللي در طول چند دهه گذشته، اساسنامه اين نشريه همچنان بدون تغيير باقي مانده و تمركز خود را بر روي سياست خارجي در راستاي منافع ملي ايالات متحده قرار داده است.
اروپام***7276**1486**مترجم: مرضيه جلال الديني**انتشاردهنده: محسن شريفي**

سرخط اخبار جهان