۲۹ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۱۷:۰۷
کد خبر: 82836347
۰ نفر
ارتباط مصرف آنتی بیوتیك ها و افزایش آلرژی ها

تهران- ایرنا- محققان از دهها سال قبل درباره پیامد مصرف بیش از حد آنتی بیوتیك ها كه می تواند باكتری ها را در برابر دارو مقاوم كند، هشدار می دهند اما تازه ترین مطالعات از ارتباط احتمالی مصرف انتی بیوتیك ها و افزایش انواع آلرژی در جهان نشان دارند.

به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس الرت، مركز كنترل و پیشگیری از بیماری آمریكا ارزیابی می كند كه باكتری های مقاوم به دارو عامل مرگ 23هزار نفر و دو میلیون مورد ابتلا به بیماری در سال هستند.
معمولا زمانی كه به مصرف بیش از حد آنتی بیوتیك ها فكر می كنیم توجهی به آلرژی ها نداریم اما تحقیقات نشان می دهند كه ممكن است ارتباطی میان مصرف بیش از حد آنتی بیوتیك ها و افزایش ابتلا به آلرژی ها وجود داشته باشد.

***آلرژی ها شایع تر می شوند
متخصصان آلرژی در دو سه دهه اخیر به افزایش شدید شیوع آلرژی ها اشاره دارند.
آكادمی آسم، آلرژی و ایمونولوژی آمریكا گزارش می دهد كه حدود 40 تا 50 درصد دانش آموزان در سراسر جهان به یك یا چند آلرژن حساس هستند.
شایعترین این موارد، آلرژی های پوستی مانند اگزما (10 تا 17 درصد)، آلرژی های تنفسی مانند آسم و رینیت (حدود 10 درصد) و آلرژی های غذایی مانند آلرژی به بادام زمینی (~ 8 درصد) است.
این افزایش تنها مربوط به آمریكا نمی شود بلكه در سایر كشورهای صنعتی نیز افزایش هایی در زمینه ابتلا به آلرژی ها مشاهده شده است.
این وضعیت، مصرف زیاد آنتی بیوتیك به ویژه در میان كودكان را به دلیل ابتلا به عفونت های شایع ویروسی مانند سرماخوردگی ها و گلودردها بازتاب می دهد. به واقع، نتایج مطالعات اخیر احتمال ارتباط میان افزایش ابتلا به آلرژی ها و مصرف زیاد انتی بیوتیك ها را نشان می دهند.

***آنتی بیوتیك ها میكروبیوم روده را مختل می كنند
چرا آنتی بیوتیك هایی كه برای مبارزه با باكتری های مضر مصرف می كنیم، برخی افراد را نسبت به یك آلرژی آسیب پذیرتر می سازد؟ آنتی بیوتیك ها حین مبارزه با عفونت ها، باكتری های طبیعی در سیستم گوارش را كه به اصطلاح میكروبیوم روده نامیده می شوند، كاهش می دهند.
به دلیل تعامل و ارتباط میان باكتری روده و ثبات سلول های سیستم ایمنی، میكروبیوم روده نقش مهمی در بلوغ واكنش ایمنی ایفا می كند.
زمانی كه این تعامل میان باكتری ها و سلول های ایمنی ایجاد نمی شود، سیستم ایمنی بدن به طور نامناسبی به مواد بی ضرر مانند مواد غذایی و یا اجزای گرد و غبار واكنش نشان می دهد كه می تواند به آلرژی های بالقوه كشنده منجر شود.
قرار گرفتن در معرض میكرب ها در سنین اولیه زندگی برای تكمیل فرآیند بلوغ سیستم ایمنی بدن انسان مهم است. كاهش این میكرب ها ممكن است باعث شود كه انسان احساس پاكیزگی بیشتری كند اما به سیستم ایمنی بدن آسیب می زند.

***آیا میكرب های بیشتر به معنی ابتلای كمتر به آلرژی هاست؟
نتایج یك مطالعه در اروپا نشان داده است كودكانی كه در مزارع بزرگ می شوند، تنوع میكربی بیشتری در روده خود دارند و شیوع آلرژی ها و آسم در این كودكان در قیاس با كودكانی كه در مزارع بزرگ نمی شوند، 70 درصد كمتر است.
این موضوع به این دلیل است كه قرار گرفتن در معرض طیف وسیعی از میكرب ها به سیستم ایمنی بدن انسان اجازه می دهد تا دستخوش بلوغ متوازن شود و به این ترتیب از واكنش های نامتناسب سیستم ایمنی پیشگیری می كند.
اما انسان ها در تلاش برای پیشگیری از ابتلا به عفونت ها ممكن است مرحله ای را برای كودكان خود ایجاد كنند كه آنها را در معرض ابتلا به آلرژی های تهدیدكننده حیات و همچنین آسم قرار می دهد.
برای مثال، یك مطالعه در سال 2005 نشان داد كودكانی كه در چهار تا شش ماه اول زندگی خود در معرض آنتی بیوتیك ها قرار می گیرند، خطر ابتلا به آلرژی در آنها 1.3 تا 5برابر افزایش می یابد و كودكانی كه تنوع باكتری در بدن آنها كاهش یافته است--كه این موضوع می تواند بر اثر مصرف آنتی بیوتیك ایجاد شود-- با افزایش خطر ابتلا به اگزما روبرو هستند.
از سوی دیگر، این موضوع تنها مربوط به كودكانی نیست كه آنتی بیوتیك مصرف می كنند، بلكه در كودكانی هم كه مادران آنها آنتی بیوتیك مصرف می كردند، صادق است.
مطالعه محققان كپنهاگ در مورد آسم در دوران كودكی نشان داد احتمال ابتلا به آسم در كودكانی كه مادران آنها در دوران بارداری آنتی بیوتیك مصرف می كردند، تقریبا دو برابر كودكانی بود كه مادران آنها در دوران بارداری آنتی بیوتیك مصرف نكرده بودند.
بالاخره مطالعه انجام شده بر موش ها و بچه موش های درمان شده با آنتی بیوتیك ها، افزایشی را در احتمال ابتلای این موجودات به آلرژی ها و آسم نشان داد.
این مقاله در نشریه Conversation منتشر شده است.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان* انتشار: محتشمی پور