ايجاد اشتغال براي جوانان مهمترين دغدغه دولت تدبير و اميد است

اروميه- ايرنا- استاندار آذربايجان غربي گفت: با توجه به رشد جمعيت بيكار و تحصيل كرده در كشور، اشتغال زايي از برنامه هاي مهم و اولويت دار دولت است و همين رويكرد نيز در اين استان دنبال مي شود.

به گزارش ايرنا محمدمهدي شهرياري شامگاه شنبه در جلسه شوراي اشتغال روستاييان آذربايجان غربي افزود: به دليل برنامه هاي غيركارشناسانه اقتصادي در دولت هاي نهم و دهم، لشكري از بيكاران در كشور درست شده كه ايجاد زمينه هاي اشتغال براي آنان، بخش قابل توجهي از برنامه هاي دولت را به خود اختصاص داده است.
وي اضافه كرد: طبق مصوبات دولت و مجلس، امسال بيشترين توجه به حوزه اشتغال به ويژه اشتغال فراگير صورت گرفته و قرار است با صرف هزاران ميليارد ريال اعتبار، بخش قابل توجهي از بيكاران شهري و روستايي مشغول به كار شوند.
وي اظهار كرد: توجه به توسعه اشتغال مولد از جمله مهمترين موارد در اعطاي تسهيلات اشتغالزايي براي جوانان است و در اين راستا، كميته ويژه اي در آذربايجان غربي تشكيل شده كه بايد همه مديران مرتبط در اين راستا كمك كنند.
استاندار آذربايجان غربي از مسئولان خواست كه تسهيلات اشتغال زايي را به افراد نيازمند اعطا كنند تا حق كسي در اين امر ضايع نشود و تا افراد مستعد بتوانند اشتغال پايدار داشته باشند.
مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي آذربايجان غربي نيز در اين جلسه گفت: امسال براي دريافت تسهيلات اشتغال فراگير جهت اجراي طرح هاي توليدي، كشاورزي و خدماتي 22 هزار و 874 نفر در سامانه كارا ثبت نام كرده اند.
رضا نقي زاده افزود: هفت هزار ميليارد ريال اعتبار به بخش اشتغالزايي در سال جاري در استان اختصاص يافته كه تاكنون 2 هزار و 960 ميليارد ريال براي وصول در اختيار بانك هاي عامل قرار گرفته است.
وي اظهار كرد: از اين اعتبار، چهار هزار و 800 ميليارد ريال براي ايجاد اشتغال پايدار روستايي و عشايري در آذربايجان غربي در نظر گرفته شده است كه بخش قابل توجهي از آن در كميته هاي استاني و بخش كمي نيز به صورت متمركز توزيع مي شود.
مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي آذربايجان غربي ادامه داد: 45 مركز كاريابي و 11 مركز مشاوره در استان فعاليت دارند و بايد براي تسهيل در رسيدگي به وضعيت اشتغال استان تمام بيكاران از طريق اين مراكز اقدام به جستجوي شغل كنند.
به گزارش ايرنا، آذربايجان غربي 3 ميليون و 324 هزار نفر جمعيت دارد و بيش از 120 هزار نفر بيكار در اين استان وجود دارد.
بيش از يك ميليون و 129 هزار نفر جمعيت روستايي و عشايري در آذربايجان غربي ساكن است؛ اين استان 2 هزار و 800 روستا دارد كه از اين تعداد 2 هزار و 100 روستا بالاي 20 خانوار است و آمار دقيقي از ميزان بيكاري روستايي و عشايري در آذربايجان غربي وجود ندارد.
8135 / 2093
خبر: شهين بيدادرس ** انتشار: صابر چهرقاني

سرخط اخبار استان‌ها