۲۹ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۲:۱۵
کد خبر: 82835353
۰ نفر
ظریف عازم مونیخ شد

تهران - ایرنا - وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران برای شركت در پنجاه و چهارمین كنفرانس امنیتی مونیخ، دقایقی پیش تهران را به مقصد شهر مونیخ در كشور آلمان ترك كرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، «محمدجواد ظریف» بامداد یكشنبه در صدر یك هیات دیپلماتیك، برای حضور و سخنرانی در پنجاه و چهارمین كنفرانس امنیتی مونیخ كه در شهر مونیخ مركز ایالت بایرن آلمان برگزار می شود، از طریق فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران، راهی این كشور اروپایی شد.
وزیر امور خارجه بعد از ظهر امروز (یكشنبه) به وقت تهران در این كنفرانس سخنرانی می كند و دیدگاه های جمهوری اسلامی را در خصوص مهمترین مسائل مربوط به امنیت منطقه ای و بین المللی تشریح خواهد كرد.
پنجاه و چهارمین اجلاس كنفرانس امنیتی مونیخ از روز جمعه (27 بهمن – 16 فوریه) در هتل «بایریشرهوف» در شهر مونیخ مركز ایالت بایرن آلمان آغاز به كار كرده است و تا روز یكشنبه (29 بهمن – 18 فوریه) ادامه خواهد داشت.
محمدجواد ظریف در حالی راهی مونیخ می شود كه هفته پركاری در حوزه دیپلماسی داشته است؛ وی كه به همراه حسن روحانی رئیس جمهوری به هند سفر كرده بود ساعاتی قبل، از جنوب آسیا به تهران بازگشت.
وزیر امور خارجه پیش از سفر به هند نیز اواسط هفته گذشته برای شركت در «كنفرانس بازسازی عراق» به كویت سفر كرد و با برخی از مقامات حاضر در كنفرانس از جمله «فدریكا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق، «شیخ صباح احمد جابرالصباح» امیر كویت و همچنین «شیخ صباح الخالد الصباح» وزیر امور خارجه این كشور دیدار و در خصوص مهمترین مسائل منطقه رایزنی كرد.
این مذاكرات و رایزنی ها در شهر مونیخ و حاشیه اجلاس 2018 نیز ادامه خواهد داشت و دكتر ظریف با همتایان خود و مقام های خارجی شركت كننده در این دور از كنفرانس دیدار و پیرامون موضوعات مورد علاقه دو جانبه و مهمترین مسائل و بحران های بین المللی، منطقه ای و جهانی به ویژه مسائل مرتبط با چالش های امنیتی در غرب آسیا، گفت‌وگو و رایزنی خواهد كرد.
كنفرانس امنیتی مونیخ نه تنها مهمترین رویداد سیاسی و امنیتی ماه فوریه هرسال است و دیدارهای دو جانبه و سخنرانی های انجام شده در آن مورد توجه رسانه ها جهان و تحلیلگران قرار می گیرد، بلكه هرسال پیام ویژه برای چالش ها و برون رفت از بحران های امنیتی جهان دارد.
«پیام كنفرانس مونیخ نه تنها دیپلماسی و تنش زدایی است، بلكه باید برای دور كردن جهان از پرتگاه مناقشه تلاش كنیم»، این جملاتی است كه «ولفگانگ ایشینگر» سفیر سابق آلمان در انگلیس و آمریكا و رئیس كنفرانس امنیتی مونیخ در مراسم گشایش این كنفرانس روز جمعه بیان كرد.
ایشینگر تصریح كرد: حقیقت این است كه در جهان امروز پیشرفت ها و ریسك ها در كنار هم هستند و خطر گسترش همزمان آنها وجود دارد و اكنون جهان به مناقشه بین دولت ها نزدیكتر شده است.
شبد**سیام**3070**1379
خبرنگار: داود نخ كوب نیاسر** انتشاردهنده: هادی افتخاری