استاندار يزد : سياست اصلي استان ايجاد اشتغال و رفع بيكاري است

يزد - ايرنا - استاندار يزد گفت: سياست اصلي استان ايجاد اشتغال، رفع بيكاري و انتقال آب از خارج حوزه به استان است و بر فعاليت مديران و بويژه تيم اقتصادي در اين خصوص نظارت مي شود.

محمود زماني قمي، روز شنبه در كارگروه تخصصي اشتغال استان كه با حضور سيد حميد كلانتري معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي برگزار شد، افزود: اعضاي كارگروه هاي استان بويژه در ارتباط با اشتغال و سرمايه گذاري و رونق توليد بايد متفاوت تر و فعال تر از گذشته عمل كنند.
وي افزود: جلسات كارگروه بايد به صورت هفتگي و در زمان مناسب برگزار شود و مديران دستگاه ها نيز با آمادگي در جلسات شركت كنند.
استاندار يزد با بيان اينكه طرح‌هاي ارائه شده در كار گروه‌هاي اشتغال بيانگر جايگاه استان در عرصه اشتغال است ، اضافه كرد: تكيه دولت و مديران استان بر كاهش بيكاري و ايجاد اشتغال است و دستگاه‌هاي اقتصادي هم بايد جدي تر وارد ميدان شوند.
زماني قمي تصريح كرد: با تأكيد رئيس جمهوري، تمام بودجه اشتغال روستايي حداكثر تا تيرماه سال 97 جذب شود و در اين خصوص همه دستگاه ها مسئول هستند هر دستگاهي نتواند دستور رئيس جمهوري را درست انجام دهد، بايد كار را واگذار كند.
رئيس كارگروه اشتغال استان يزد ادامه داد: كارها تقسيم شده است ، نظارت و رصد دقيق روي فعاليت همه بخش ها بويژه تيم اقتصادي انجام مي شود .
وي با اشاره به افزايش اختيارات استانداران با دستور رئيس جمهوري در جلسه اخير تهران تأكيد كرد: دستور دكتر روحاني تا حدي است ، اگر در استاني زمين دولتي باشد، براي سرمايه گذاري اختصاص يابد.
استاندار يزد با بيان لزوم ارائه برنامه از سوي تيم اقتصادي براي كاهش بيكاري و ايجاد اشتغال در سال 97 تاكيد كرد: از مديران بانك ها مي خواهيم همراه با مديران دستگاه ها براي ايجاد اشتغال جدي تر باشند چون اشتغال ايجاد شده در مناطق روستايي ناچيز است.
زماني قمي در عين حال تأكيد كرد: دستگاه ها بايد از ارائه گزارش كليشه اي پرهيز كنند و بدانند كه هدف در استان در مرحله اول ايجاد اشتغال و كاهش آمار بيكاران است.

** ايجاد اشتغال براي اتباع غيرايراني با وام اشتغال روستايي درست نيست
معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري يزد هم در اين جلسه با بيان اينكه طرح هاي اشتغالزايي فرصت بزرگي براي ايجاد اشتغال و بانك اطلاعاتي از افراد جوياي كار است، گفت: ايجاد اشتغال براي اتباع غيرايراني با وام اشتغال روستايي درست نيست.
علي زيني وند، اظهار داشت: دستگاه‌هاي اجرايي براي اعطاي تسهيلات اشتغال روستايي حتما بايد تعهد كتبي از متقاضيان دريافت كنند كه حق استفاده از اتباع خارجي در محل كار ندارند و به ‌نوعي برنامه ريزي كرد كه جوانان از اين فرصت بسيار خوب استفاده كنند.
وي در باره علت تأخير در جذب اعتبار اشتغال فراگير و روستايي هم گفت: علت اصلي ، آماده نبودن زير ساخت‌ها بود و در مدت كوتاه عملكردها مطلوب بوده است.
معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري يزد افزود: شهرستان‌ها بايد هر چه سريع‌تر براي جذب تمام اعتبار اختصاص داده شده تلاش كنند، اگر در اين مسير شهرستاني توانست سريع‌تر به سقف اعلام شده برسد با توجه به اختياراتي كه به استانداري واگذار شد، امكان جابه جايي اعتبارات ساير شهرستانها وجود دارد.
زيني وند تأكيد كرد: اشتغال فراگير و روستايي اولويت دولت است اما در رسيدگي به طرح‌هاي ديگر همچون طرحهاي مستقيم بانك ها و طرح رونق توليد نبايد سهل انگاري صورت گيرد .
وي وجود كميته فني را بهترين فرصت براي ايجاد بانك اطلاعاتي منسجم از متقاضيان جوياي كار عنوان كرد و افزود: اين كار علاوه بر كمك به اشتغال استان ، تكميل كننده بانك اطلاعات نيز خواهد بود.
اين مسئول اظهار اميدواري كرد تا 100 درصد اعتبار اشتغال روستايي و ساير طرح ها تا ماه ارديبشهت 97 جذب و طرح هاي ثبت شده در بانك اطلاعاتي نيز سال آينده پيگيري شود.

** بيشتر ثبت نام كنندگان طرح كارورزي ، دانش آموختگان علوم انساني هستند
هچپنين دبير كارگروه اشتغال استان يزد در ادامه نشست يادشده با بيان اينكه تاكنون 2 هزار و 245 نفر در سامانه كارورزي استان ثبت نام كرده اند، گفت: بر اساس آمار بيشترين فراواني مربوط به مقطع كارشناسي و بيشترين فراواني رشته تحصيلي به علوم انساني اختصاص دارد.
محمدحسين رياحي افزود: از مجموع ثبت نامي ها در سامانه ،686 نفر واجد شرايط هستند و شركت‌ها و واحدهاي پذيرنده ثبت نامي هم 309 واحد است در حالي كه اين تعداد مي‌توانند در استان به بيش از 36 هزار واحد افزايش يابد.
وي به طرح اشتغال فراگير اشاره كرد و يادآور شد: 276 ميليارد تومان براي طرح اشتغال فراگير به استان يزد اختصاص يافت كه سهميه ابلاغ شده 167 ميليارد تومان است.
مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي يزد با بيان اينكه تا جلسه گذشته 14 طرح با اشتغالزايي 286 نفر در كارگروه اشتغال استان بررسي شد، اظهار كرد: تاكنون اقدامات انجام شده در طرح‌ هاي اشتغال فراگير در شهرستان‌ها به گونه‌اي بود كه 196 طرح به كارگروه شهرستان ها ارائه داده شد كه در نهايت 46 طرح مورد تائيد قرار گرفت.
رياحي افزود: طبق نتايج بررسي شده بيشترين فراواني به تفت و ميبد و در ميان دستگاه ها به ادراه كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تعلق دارد و در ارتباط با طرح‌هاي اشتغال‌زا براي اين دوره تا 26 بهمن ماه و در فرصت 10 روز اخير 32 طرح به تائيد كميته فني رسيده است.
وي تاكيد كرد: 246 طرح اشتغال روستايي به كارگروه ارجاع كه 71 طرح مصوب شد و بيشترين فراواني متعلق به جهاد كشاورزي و ميراث فرهنگي است.
اين مسئول با بيان اينكه در غالب طرح‌هاي مصوب از جلسه قبل تاكنون 130 طرح از سوي دستگاه‌ها ارائه شد كه 25طرح به تصويب كارگروه رسيد، گفت: تنها 10درصد سهميه استان جذب شد و برگشت طرح‌هاي مصوب كارگروه اشتغال در حوزه بوم گردي توسط صندوق كارآفريني اميد و ضعف كارشناسي طرح‌ها توسط دستگاه‌هاي اجرايي شهرستان قابل پذيرش نيست.
در استان يزد نرخ بيكاري از 10.9 درصد در سال 92 به 18.2 درصد در پايان سال 95 افزايش يافت .
عمده بيكاران استان را قشر دانش آموخته دانشگاهي و بانوان تشكيل مي دهد .
هم اكنون 44 هزار نفر در استان بيكار هستند كه بيش از 18 هزار نفر دانش آموخته دانشگاهي اند كه از اين تعداد 10 هزار نفر بانوان دانش آموخته هستند.
1968 / 2047/ خبرنگار : محمودرضا رحماني ** انتشار: عباسقلي اشكورجيري
@irnayazdd