۲۸ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۲۰:۱۳
کد خبر: 82835245
۰ نفر
بیماری نیوكاسل علت تلفات كبوتران اسلام آباد غرب

كرمانشاه- ایرنا- مدیركل دامپزشكی استان كرمانشاه، علت مرگ كبوتران وحشی اسلام آباد غرب را ابتلا به بیماری نیوكاسل فرم كبوتری اعلام كرد.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی اداره كل دامپزشكی استان كرمانشاه شنبه شب به نقل از دكتر نادر پرور اعلام كرد: با پیگیری های به عمل آمده، سازمان دامپزشكی كشور طی انجام آزمایش های تكمیلی علت مرگ و میر در كبوتران وحشی را ابتلا به بیماری نیوكاسل اعلام كرد.
وی عامل تلفات را 'پارامیكسو ویروس تیپ یك' با واگیری بالا خواند و افزود: بیماری ویروسی نیوكاسل فرم كبوتری 70 درصد گله های وحشی كبوتر را درگیر كرده و باعث تلفات 40 تا 50 درصدی می شود و تا حدود سه هفته در گله های وحشی كبوتر موجب تلفات می شود.
مدیركل دامپزشكی استان كرمانشاه، با اشاره به حساسیت بالای كبوتر به این نوع ویروس ادامه داد و گفت: امكان ابتلای سایر پرندگان به این ویروس به شكل خفیف و با حدت كم وجود دارد.
این مقام مسئول، علائم بیماری نیوكاسل فرم كبوتری را اسهال سبز رنگ، مشكلات تنفسی و اختلالات عصبی اعلام و خاطرنشان كرد: این بیماری تنها مختص پرندگان به ویژه كبوتر است و به هیچ وجه قابل سرایت به انسان نیست و مردم نگران نباشند.
وی در ادامه گفت: منطقه به شكل كامل و به طور مستمر توسط اكیپ های دامپزشكی پایش و هرگونه تلفات احتمالی با همكاری اداره محیط زیست به صورت بهداشتی دفن می شود.
پرور در پایان به پرورش دهندگان طیور بومی توصیه كرد: به منظور جلوگیری از ابتلای طیور بومی به این ویروس حتی المقدور آنها در مكانهای بسته نگه داشته و از تماس آنها با پرنگان وحشی خودداری شود و هرگونه تلفات پرندگان را از طریق پل ارتباطی تلفنی 1512 و یا سامانه پیامكی 100010001512 به كارشناسان اداره كل دامپزشكی اطلاع دهند‌‌.
طی روزهای اخیر بیش از پنج هزار قطعه كبوتر وحشی در شهرستان اسلام آبادغرب تلف شدند.
شهرستان اسلام آبادغرب با 150 هزار نفر جمعیت در 60 كیلومتری غرب كرمانشاه واقع شده است
8066 انتشاردهنده:علی مولوی