ورود تانك هاي جديد روسي به بغداد/ رويدادها و تحولات عراق در يك نگاه - 28بهمن

تهران - ايرنا - ورود نخستين محموله تانك هاي T-90 روسي به بغداد؛ تأسيس مجمع عراقي وحدت اسلامي در بغداد؛ تقدير عمار حكيم از ايستادگي ايران در كنار عراق براي جنگ با تروريسم؛ واكنش كميسيون امنيت مجلس به طرح تحريمي آمريكا عليه جنبش نُجَباء؛ كشف فساد مالي در دوره استانداري قبلي كركوك و ديدار نيچروان بارزاني با هيات آلماني در اجلاس امنيتي مونيخ از خبرهاي مهم روز شنبه كشور عراق است.

** منابع خبري وزارت دفاع عراق، از ورود نخستين محموله تانك هاي T-90 روسيه به عراق خبر دادند.
اين منابع، به تعداد تانك هاي T-90 روسي انتقالي به عراق اشاره اي نكرده اند، اما به استناد قرارداد منعقده ميان مسكو و بغداد در گذشته، روسيه قرار است 73 دستگاه تانك T-90 به عراق تحويل دهد.

** بدر الدين حسون مفتي اعظم سوريه در مراسم تاسيس مجمع عراق براي وحدت اسلامي، با اشاره به سرنوشت مشترك سوريه و عراق در زمينه مبارزه با تروريسم، گفت: بغداد و دمشق سرنوشت واحدي دارند و به ارتش، الحشد الشعبي، نيروهاي امنيتي و نظامي و دولتمردان عراق مي گويم كه ما و شما در خط مقدم مبارزه با تروريسم هستيم و به سوي يك هدف مشترك گام بر مي داريم.

** آيت الله محسن اراكي دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در مراسم اعلام تاسيس مجمع عراقي وحدت اسلامي در بغداد، گفت: دشمنان مي خواستند عراق را محلي براي تفرقه بين مسلمانان تبديل كنند، اما اكنون بغداد پايتخت عراق به محل وحدت اسلامي تبديل شده است.
مجمع عراقي وحدت اسلامي با حضور علماي اهل سنت و شيعه عراق و ديگر كشورهاي اسلامي و با حضور علي اكبر ولايتي مشاور بين الملل مقام معظم رهبري در بغداد گشايش يافت.
به گفته علي العلاق رييس مجمع عراقي وحدت اسلامي در بغداد با اشاره به اهميت نقش علماي دين در ايجاد وحدت بين مسلمانان و مقابله با چالش هاي ديني، سياسي و اجتماعي، اين مجمع را يك نهاد مردمي دانست كه با كمك جمعي از علماي اهل سنت و شيعه در عراق تاسيس شده است.

** سيد عمار حكيم رئيس جريان حكمت ملي عراق با علي اكبر ولايتي مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري ديدار و با اشاره به اصرار بغداد بر بهبود روابط با همسايگان خود، بر ايستادگي تهران در مبارزه با تروريسم به معناي واقعي كلمه در كنار عراق تاكيد كرد.
در اين ديدار آخرين تحولات سياسي منطقه، روابط دو كشور و راه‌هاي تحكيم آن مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

** هيأت رييسه و اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي به طور جداگانه به طرح لايحه تحريمي در كنگره آمريكا عليه جنبش مقاومت اسلامي نُجَباء واكنش نشان دادند.
دفتر جنبش مقاومت اسلامي نجبا در ايران و اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي كشورمان ضمن محكوم كردن طرح لايحه تحريمي عليه جنبش مقاومت اسلامي نُجَباء در كنگره آمريكا، اين اقدام خصمانه را نشانه شكست و انفعال واشنگتن ارزيابي كردند.

** به گفته شوان داودي عضو كرد پارلمان عراق از استان كركوك، قبل از برگزاري همه پرسي دولت اقليم كردستان عراق ماهانه در مقابل فروش نفت ميدان هاي نفتي در استان كركوك 10 ميليون دلار به عنوان پول پترودلار به استان كركوك پرداخت و در يكي از حساب هاي بانكي در استان كردستان نگه داري مي شد كه بعد از برگزاري همه پرسي مبلغ 46 ميليون دلار از حساب بانكي مورد نظر با امضاي دكتر نجم الدين كريم استاندار وقت كركوك خارج شده است.
همزمان با اين سخنان علي محمد صالح رييس كميته دارايي در پارلمان اقليم كردستان عراق نيز از واريزي ماهانه مبلغ 10 ميليون دلار به حساب نجم الدين كريم استاندار وقت كركوك به عنوان سهم كركوك از محل فروش نفت معروف به پترودلار خبر داد.

** تحليل گر سياسي مسائل عراق با اشاره به افزايش بدهي هاي عراق در كنفرانس سه روزه بازسازي عراق در كشور كويت، مدعي افزايش بدهي هاي عراق به 140 ميليار دلار در اين كنفرانس شد.
به نوشته هاشم الهاشمي در صفحه شخصي خود در توئيتر، مجموع بدهي هاي عراق 120 ميليارد دلار است كه سهم دولت فعلي (دولت حيدر العبادي) از بدهي ها 60 ميليارد دلار و اگر وام هاي كنفرانس بين المللي كويت نيز محاسبه شود، حجم بدهي ها به 140 ميليارد دلار مي رسد.
كنفرانس كويت به تخصيص 30 ميليارد دلار براي بازسازي عراق وعده داده كه اغلب اين مبالغ به صورت وام يا سرمايه گذاري هستند.

** نيچروان بارزاني نخست وزير اقليم كردستان عراق در اولين روز اجلاس امنيتي مونيخ در آلمان با هيات وزارت خارجه آلمان به سرپرستي فايترليندر دبير دولت در وزارت خارجه آلمان تشكيل جلسه داد.
هيات اقليم كردستان عراق در تلاش براي ادامه حمايت هاي آلمان و كشورهاي غربي از اقليم كردستان عراق در حوزه سياسي و نظامي است.
در اجلاس امنيتي مونيخ كه با مشاركت 600 شخصيت سياسي و امنيتي به مدت سه روز در آلمان برگزار مي شود، هيات اقليم كردستان عراق نيز ضمن حضور در اجلاس قرار است با شماري از مقامات كشورهاي غربي ديدار و گفت وگو كند.
شبد**خاورم**7074**1379

سرخط اخبار جهان