سنددارشدن يك هزار و 433 موقوفه در آذربايجان غربي

اروميه- ايرنا- مديركل اوقاف و امور خيريه آذربايجان غربي با بيان اينكه سند دار كردن موقوفات استان از مهمترين برنامه‌هاي اين اداره كل است گفت: امسال يك هزار و 443 موقوفه در استان سنددار شده اند.

حجت الاسلام ناصر جوانبخت روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: هم اكنون 12 هزار و 557 موقوفه بدون سند در استان وجود دارد كه اميدواريم به زودي اين موقوفات نيز سنددار شود.
وي اظهار كرد: 6 هزار و 300 موقوفه در آذربايجان غربي وجود دارد و با توجه به آمار 190 هزار موردي موقوفات كشور، سهم استان از موقوفات كشور حدود 3.5 درصد است.
وي اضافه كرد: آذربايجان غربي رتبه دوازدهم را در تعداد موقوفات كشور به خود اختصاص داده است.
مديركل اوقاف و امور خيريه آذربايجان غربي گفت: در 2.5 سال گذشته 500 وقف جديد در استان ثبت شده كه بيش از 50 درصد اين موقوفات به صورت انتفاعي و بدون درآمد بوده كه اميدواريم اين روند در سال‌هاي آينده به افزايش سهم موقوفات منفعتي تغيير يابد.
وي اضافه كرد: نزديك به دو سوم موقوفات در آذربايجان غربي مربوط به عزاداري سيدالشهدا (ع) است، ولي عزم ما اين است كه موقوفات جديد را در راستاي حل مشكلات مردم از جمله مشكلات آموزشي، بهداشتي و بيكاري افراد به ثبت برسانيم.
وي بيان كرد: يكي از اقدامات مهم اداره كل اوقاف و امور خيريه در استان، ثبت اجاره نامه موقوفات است كه در سال جاري 266 سند اجاره جديد ثبت، حدود 2 هزار و 600 سند اجاره تمديد و 2 هزار و 700 موقوفه نيز تعيين تكليف شده است.
وي تاكيد كرد: از جمله مهمترين نياز‌هاي حوزه اوقاف آذربايجان غربي، فرهنگسازي براي توسعه موقوفات به ويژه در حوزه منفعتي و وقف‌هاي نوين است كه در اين خصوص همراهي رسانه‌ها بسيار ضروري به نظر مي‌رسد.
حجت الاسلام جوانبخت افزود: سند مالكيت 2 دانگ مشاع از 6 دانگ عرصه روستاي قلعه اسماعيل آقا شهرستان اروميه اخذ شد كه اين سند مالكيت، به پلاك ثبتي 18 اصلي بخش 6 از رقبات موقوفه حاج عبدالكريم به مساحت 780 هكتار و نيز به صورت محاط در قالب 23 سند تك برگي اخذ و در سامانه بارگذاري شد.
مديركل اوقاف و امور خيريه آذربايجان غربي بيان كرد: در اين رابطه بيش از 700 رقبه متعلق آن تا پايان هفته جاري اتصال يافته و ارزش اسناد اخذ شده 500 ميليارد ريال است.
به گزارش ايرنا، در حال حاضر بيش از 6 هزار موقوفه با افزون بر 36 هزار رقبه در آذربايجان غربي وجود دارد.
وقف هاي منفعتي داراي درآمد بوده و اين درآمد در راستاي نيت واقف هزينه مي شود ولي وقف هاي انتفاعي بدون درآمد بوده و تنها اصل موقوفه براي نيت واقف هزينه مي شود.
در سال هاي اخير با فرهنگ سازي در حوزه وقف، تعداد موقوفات سالانه از كمتر از 50 مورد در سال به بيش از 150 مورد افزايش يافته است.
8137/2093
خبر: سيده فاطمه سجادي ** انتشار: صابرچهرقاني