بزرگترین پیست اسكی خاورمیانه جاذبه ای در ارتفاعات البرز

كرج-ایرنا- پیست بین المللی دیزین، به عنوان پایتخت اسكی كشور و بزرگترین پیست ایران و خاورمیانه، جاذبه ای در دامنه های كوه البرز است كه همه ساله پذیرای گردشگران بسیاری است گرچه هنوز از همه ظرفیت های آن استفاده نشده است.

به گزارش ایرنا، پیست دیزین واقع در فاصله 70 كیلومتری شمال كرج دارای 3 تله كابین، 2 تله سیژ، 7 تله اسكی بشقابی و یك تله اسكی چكشی و مجهزترین پیست ایران نیز به شمار می رود.
ارتفاع این پیست بین 2 هزار و 650 تا 3 هزار و 600 متر و بهترین زمان اسكی روی برف در آن اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه است، در پیست بین المللی دیزین 2 هتل، 19 كلبه و 5 رستوران وجود دارد.
پیست بین المللی دیزین، هر ساله هنگامی كه لباس سپید را به تن می كند، جاذبه ای منحصر به فرد برای علاقمندان به طبیعت و ورزش اسكی از نقاط مختلف كشور است.
آب و هوای بسیار مناسب زمستانی با تعداد روزهای آفتابی زیاد و آب و هوای دلپذیر تابستانی، امكانات فراوان، دسترسی مناسب، دیزین را به یك دهكده توریستی كم‌نظیر زمستانی و تابستانی در خاورمیانه تبدیل كرده است.
با شروع فصل سرما و ریزش برف، هر ساله شاهد برگزاری مسابقات ملی و بین المللی بسیاری به میزبانی این پیست هستیم كه نشان از ظرفیت های بالای پیست بین المللی دیزین در برگزاری مسابقات و جذب هر چه بیشتر گردشگر داخلی و خارجی را دارد.
در روزهای اخیر، هتل دیزین به عنوان اولین هتل 4 ستاره این استان شناخته شد تا علاقمندان به ورزش اسكی بتوانند در كنار این ورزش مفرح، اقامتی بهتر را داشته باشند.
دوچرخه سواری كوهستانی، تیراندازی با كمان، كایت سواری و باغ گل و گونه‌های نادر گیاهان كوهستانی از دیگر جاذبه های این پیست بین المللی است.
در فصل تابستان نیز، مسابقات اسكی روی چمن یكی دیگر از ورزش های مفرح و پرطرفداری است كه در این پیست بین المللی انجام می شود كه در تابستان گذشته، مسابقات اسكی روی چمن با شركت اسكی بازانی در رده سنی پایه نوجوانان و جوانان 1 از استان های البرز، تهران، اردبیل و چهارمحال و بختیاری در دیزین انجام شد.
مدیر كل ورزش و جوانان البرز در گفت وگو با ایرنا با اشاره به ظرفیت های پیست بین المللی دیزین گفت: این پیست به دلیل ظرفیت های زیادی كه دارد، هر ساله مسابقات بزرگی در سطح بین المللی در آن انجام می شود.
امیر غفرانی افزود: پیست بین المللی دیزین یك جاذبه بی نظیر گردشگری است، كه در صورت معرفی بیشتر آن به مردم می توان گردشگران بیشتری را جذب كرد.
وی اضافه كرد: مسابقات آسیایی بزرگسالان اسكی و مسابقات پاراآسیایی اسكی با حضور ورزشكارانی از كشورمان و كشورهای خارجی سال جاری در پیست بین المللی دیزین برگزار می شود.
رییس هیات اسكی البرز گفت: پیست بین المللی دیزین، به عنوان پایتخت اسكی كشور و بزرگترین پیست ایران و خاورمیانه یك برند جهانی است، با این وجود آنچنان كه باید اراده ای برای معرفی هر چه بیشتر این پیست در استان دیده نمی شود.
علی عمران سولقانی افزود: انتظار ما از مسئولان این است كه در معرفی هر چه بیشتر این موهبت الهی كه مانند نگینی در استان قرار دارد تلاش بیشتری كنند.
مدیر پیست بین المللی دیزین نیز گفت: با بارش های چند روز گذشته، هم اكنون این پیست آمادگی بازگشایی دارد، همچنین پیش از این با توجه به كاهش نزولات جوی، تمهیداتی از سوی مدیرعامل و هیات مدیره شركت بهره بردار پیست دیزین در خصوص نصب 2 دستگاه برف ساز در این پیست صورت گرفت.
عبدالرضا آژیر در گفت وگو با ایرنا افزود:. اقدامات لازم برای بهره برداری و استاندارد سازی دستگاه های پیست دیزین انجام شده و با بارش برف ، پیست بین المللی دیزین از هفته پیش به صورت آزمایشی بازگشایی شده است.
وی اضافه كرد: با اقدامات صورت گرفته، این مكان ورزشی تفر یحی به عنوان اولین پیست آسیا و ایران تائید فدراسیون جهانی اسكی، مجوز برگزاری مسابقات فوق سرعت را تا سال 2022 میلادی در یافت كرد.
آژیربا اشاره به بازدید نماینده فدراسیون جهانی از این پیست اظهار داشت: با تائید این فدراسیون، میزبانی پیست بین المللی دیزین برای كلیه رقابت های اسكی تائید شد.
وی اضافه كرد: از سوی شركت بهره بردار پیست دیزین، اقدامات با هدف استاندارد سازی تجهیزات در این پیست طی ماه های گذشته انجام شده كه پس از تائید فدراسیون جهانی ، گواهینامه های فنی از سوی فدراسیون برای این پیست صادر شد.
آژیر گفت: با تائید فدراسیون جهانی، پیست بین المللی دیزین به عنوان تنها پیست در آسیا معرفی شد كه توانایی برگزاری تمامی رشته های ورزش اسكی شامل آلپاین، اسنوبرد و فری استایل را در یك مجموعه داراست.
رئیس هیات آلپاین البرز نیز گفت: با بازگشایی پیست ، مسابقات بین المللی اسكی در رشته مارپیچ بزرگ و سرعت بین المللی زیر نظر فدراسیون جهانی در دی ماه امسال در پیست دیزین برگزار شد.
صادق كلهر افزود: همچنین از 9 تا 12 بهمن ماه مسابقات پارارآسیایی در رشته آلپاین به میزبانی پیست دیزین انجام شد.
كلهر گفت: تمامی دستگاه های پیست دیزین از جمله بالابر، تله كابین و تله اسكی آماده بهره برداری هستند و و با بازگشایی پیست بین المللی دیزین مردم می توانند از آنها استفاده كنند.
مدیر عامل شركت بهره بردار پیست دیزین در گفت و گو با ایرنا گفت: امسال ظرفیت دستگاههای بالابر و تله كابین پیست بین المللی دیزین برای حمل مسافر ،نسبت به سال های قبل 30 درصد افزایش دارد، همچنین با هدف استفاده هر چه بیشتر توریست و ورزشكاران از این پیست، 2 نقطه جدید در پیست ایجاد شده است.
حمید رضا تفته افزود: ظرفیت پیست بین المللی دیزین در 30 سال گذشته به دلیل مستهلك بودن و مسایل فنی به نصف رسیده بوده كه امسال با تدابیری كه از نظر فنی، استاندارد سازی و مدیریتی اندیشیده شده سعی كردیم تا ظرفیت این پیست را از نظر جذب توریست، مسافر و ورزشكار افزایش دهیم.
وی با اشاره به تعمیر،نگهداری و به روز رسانی دستگاههای پیست بین المللی دیزین خاطر نشان كرد: در تابستان گذشته بعد از 50 سال برای اولین بار عملیات استاندارد سازی دیزین آغاز و در 3 فاز تعریف شده كه فاز اول استاندارد سازی نهایی شد.
تفته ادامه داد: اجرای فاز دوم و سوم بستگی به تصمیم دولت مبنی بر تخصیص اعتبار، ارائه مجوز و نوع قرارادهایی كه با بخش خصوصی بسته می شود دارد، فاز اول این طرح انجام شده، دستگاههای بالابر و تله كابین مورد خطرناكی نداشته و ندارند و تمامی تلاش خود را داشته ایم تا مواردی را كه سازمان استاندارد متذكر شده بود را برطرف نماییم.
7414/1535خبرنگار:وحیده عسكری**انتشار دهنده:داریوش غفاری