دبیركل ناتو در كنفرانس مونیخ: برجام برای ما بسیار حائز اهمیت است

وین - ایرنا - دبیركل سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) روز جمعه در كنفرانس امنیتی مونیخ تاكید كرد: توافق هسته ای با ایران (برجام) برای ما بسیار مهم است و خواستار اجرای كامل آن هستیم.

به گزارش ایرنا ، 'ینس استولتنبرگ' پس از سخنرانی در پنجاه و چهارمین دوره كنفرانس امنیتی مونیخ در پاسخ به پرسش یكی از حاضران اهمیت توافق هسته ای با ایران و لزوم تداوم اجرای كامل آن را مورد تاكید قرار داد.
دبیركل ناتو بعدازظهر جمعه در اولین روز از كنفرانس امنیتی مونیخ در سخنانی، اهمیت مشاركت فراآتلانتیك و همچنین همكاری های ناتو با اتحادیه اروپا را مورد تاكید قرار داد و گفت: پیوند فراآتلانتیك ثابت كرده كه پیوندی مقاوم و پایدار است زیرا هر دو طرف اروپایی و آمریكایی از آن سود می برند.
وی گفت: من از تلاش های اتحادیه اروپا در زمینه دفاعی استقبال می كنم. این تلاش ها فرصتی برای تقویت تكیه گاه اروپایی در درون ناتو و تقسیم بهتر هزینه ها است. اما همراه با فرصت ها خطراتی هم ایجاد می شود. خطر موجود تضعیف پیوند فراآتلانتیك و دوباره كاری اقدامات ناتو است؛ باید از این خطرات پرهیز شود.
دبیركل ناتو افزود: واقعیت این است كه اتحادیه اروپا نمی تواند به تنهایی از اروپا محافظت كند. رهبران اروپایی خود به این موضوع اذعان كرده اند. كشورهای ناتو خارج از اتحادیه اروپا نقشی اساسی در دفاع از اروپا دارند.
دبیركل ناتو در بخش دیگری از سخنانش درباره ظهور مجدد چالش هسته ای گفت: اشاعه هسته ای امروز درحال روی دادن است و توافق های هسته ای از جمله INF (معاهده نیروهای هسته ای میان برد) با تهدید رو به هستند. ما باید از این معاهده محافظت كنیم و از روسیه می خواهیم كه نگرانی های متحدان ناتو را به شكلی شفاف و اساسی مورد توجه قرار دهد.
وی همچنین برنامه هسته ای و موشكی كره شمالی را تهدیدكننده تمام اعضای ناتو دانست و گفت: پیونگ یانگ به مونیخ نزدیكتر از واشنگتن است و بنابراین باید از طریق ابزارهای دیپلماتیك و تحریم های اقتصادی ، حداكثر فشار را بر كره شمالی وارد كنیم تا برنامه هسته ای خود را كنار بگذارد. روسیه و چین به عنوان اعضای شورای امنیت و همسایگان كره شمالی مسئولیت بزرگی در این زمینه دارند.
وی افزود: ایران نیز نگرانی در زمینه اشاعه هسته ای ایجاد می كند و به همین علت است كه متحدان ناتو اهمیت زیادی برای توافق هسته ای قائل هستند و لازم است كه این توافق بطور مناسب اجرا شود.
دبیركل ناتو همچنین بر اهمیت ثبات در عراق به عنوان همسایه تركیه یكی از اعضای ناتو تاكید كرد و گفت: ناتو در این زمینه احساس مسئولیت می كند و این كار را با همكاری نزدیك با دولت عراق انجام می دهیم.
وی با بیان اینكه ناتو ساختارها و دانش لازم برای آموزش نیروها را دارد ، افزود: ما در سالهای گذشته شاهد تغییر در نحوه كمك ناتو به مبارزه با تروریسم بوده ایم. قبلا در عملیات رزمی دخالت داشتیم اما درحال حاضر درحال تغییر از عملیات رزمی به آموزش نیروها هستیم. در افغانستان عملیات رزمی را پایان دادیم و مشغول آموزش نیروها شدیم و در عراق نیز همین كار را خواهیم كرد.
به گزارش ایرنا، كنفرانس امنیتی مونیخ 2018 كه پنجاه و چهارمین دوره این نشست است، از ساعت 14 امروز جمعه به وقت محلی در هتل «بایریشر هوف» مونیخ به طور رسمی آغاز به كار كرد.
ولفگانگ ایشینگر رئیس كنفرانس امنیتی مونیخ در آغاز این كنفرانس گفت: هر چند در جهان شاهد پیشرفت هایی در زمینه كاهش فقر و بیماری بوده ایم اما با چالش هایی نیز رو به رو هستیم. دمكراسی و آزادی و ارزش های غربی درحال افول است و با تهدید رو به رو است.
در ادامه 'اوزولا فان در لاین' وزیر دفاع آلمان به عنوان اولین سخنران كنفرانس مونیخ درباره چالش های جهانی به سخنرانی پرداخت.
وی تاكید كرد كه اروپا نیازمند طرحی همانند طرح همكاری های دفاعی موسوم به 'همكاری ساختارمند دائمی' ( PESCO) در زمینه سیاست خارجی است.
در روز اول كنفرانس امنیتی مونیخ پس از ایشینگر و وزیر دفاع آلمان ، فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه ، آنتونیو گوترش دبیركل سازمان ملل، شیخ تمیم آل ثانی امیر قطر و 'ینس استولتنبرگ' دبیركل سازمان پیمان آتلانتیك شمالی ( ناتو) سخنرانی كردند.
عصر جمعه میزگردی درباره همكاری های دفاعی در اتحادیه اروپا و ناتو با حضور رز گوتمولر معاون دبیركل ناتو و وزیران دفاع نروژ و استونی و همچنین رئیس آژانس دفاعی اروپا و سناتور لیندسی گراهام عضو كمیته خدمات نظامی سنای آمریكا برگزار می شود.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه كشورمان قرار است بعدازظهر یكشنبه در این كنفرانس سخنرانی كند.
شبك**اروپام**1078**1392** خبرنگار: بابك جعفری**انتشار: ابوالفضل بابایی

سرخط اخبار جهان