۲۷ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۰۵
کد خبر: 82833565
۰ نفر
نقش آلودگی صوتی در سقط جنین

تهران- ایرنا- دانشیار دانشگاه علوم پزشكی مشهد به نقش آلودگی صوتی به عنوان یكی از عوامل بروز سقط جنین اشاره كرد و گفت: مطالعات صورت گرفته نشان می دهد كه آلودگی صوتی می تواند سبب بروز مشكلات باروری مانند سقط جنین شود.

دكتر نزهت موسوی فر در حاشیه دومین كنگره بین المللی چالش های بالینی در مامایی، زنان و نازایی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار كرد: علاوه بر این آلودگی صوتی می تواند سبب بروز مشكلات باروری دیگری مانند زایمان های زودرس و یا تولد نوزدان كم وزن شود.
وی افزود: این مشكلات بیشتر در افرادی كه در مجاورت اماكنی مانند بزرگراه ها زندگی می كنند، دیده شده و این درحالی است كه به این مساله كمتر توجه می شود.

** سقط جنین چیست
متخصص زنان و مامایی و فلوشیپ آی وی اف و ناباروری درخصوص اصطلاح پزشكی سقط جنین و باور اشتباهی كه در بین برخی زنان رایج است، توضیح داد: به ختم بارداری زیر 20 هفتگی سقط جنین گفته می شود. به عبارت دیگر اگر دوره بارداری به هر دلیلی به بالای 20 هفته نرسد، به آن سقط جنین گفته می شود.
موسوی فر افزود: تصور اشتباهی در بین زنان رایج است كه سقط را فقط از دست رفتن خودبه خودی جنین تلقی می كنند و موارد دیگر مانند از دست رفتن جنین از طریق كورتاژ و مصرف یا تزریق دارو را سقط نمی دانند و وقتی پزشك از آنها سوال می كند كه سقط داشته اید، می گویند نداشته ایم كه این مساله می تواند مانع از ارائه درمان های صحیح شود.

** شایع ترین علل سقط جنین و میزان شیوع
دانشیار دانشگاه علوم پزشكی مشهد در خصوص شایعترین علل سقط جنین گفت: شایعترین علت سقط های زیر 12 هفتگی عوامل ژنتیكی هستند و پس از آن دلایلی مانند كمبود برخی هورمون ها همچون هورمون پروژسترون یا اختلالات عملكردی غده تیروئید، مشكلات رحمی مانند چسبندگی های رحمی یا گنجایش كم رحم كه نمی تواند جنین را بیشتر از 20 هفته نگه دارد و جنین را دفع می كند.
موسوی فر اظهار كرد: آمار سقط جنین در كشور ما با آمار جهانی چندان تفاوتی ندارد؛ طبق آمار جهانی حدود 15 درصد جمعیت زنان باردار دچار سقط می شوند كه در ایران نیز همین طور است.

** نقش آلودگی هوا و استرس در بروز سقط جنین
متخصص زنان و مامایی و فلوشیپ آی وی اف و ناباروری در پاسخ به پرسشی درباره نقش آلودگی هوا یا استرس در بروز سقط جنین، توضیح داد: در مورد آلودگی هوا تحقیقات و مطالب زیادی منتشر شده است كه نشان می دهد این مساله می تواند سبب ناهنجاری ها یا بیماری هایی مانند اوتیسم در نوزادان شود.
موسوی فر افزود: همچنین نتایج این تحقیقات نشان می دهند كه آلودگی هوا می تواند سبب زایمان زودرس و وزن كم جنین در موقع تولد شود اما این كه به عنوان عامل سقط ثابت شده باشد، هنوز مطلب ثابت شده ای وجود ندارد زیرا اثبات آن به بررسی های دقیق، طولانی مدت و با جامعه آماری بالایی دارد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشكی مشهد گفت: با این حال تحقیقات انجام شده در مورد افرادی كه در مجاورت معادن یا كارگاه های صنعتی زندگی می كردند، نشان داده است كه آلودگی های موجود در هوای این اماكن در سقط جنین موثر بوده است.
موسوی فر اظهار كرد: درخصوص ایجاد مشكل كم وزنی و زایمان زودرس، به دلیل وجود استنشاق آلاینده های موجود در هوا توسط مادر باردار، اكسیژن رسانی خوبی به جفت صورت نمی گیرد كه در نتیجه منجر به زایمان زودرس یا نوزاد با وزن كم می شود.
وی در مورد این كه زایمان زودرس چیست و به چه زایمان هایی زودرس گفته می شود، توضیح داد: زایمان هایی كه بین 20 و 28 هفتگی بارداری رخ دهد، زایمان زودرس گفته می شود.
متخصص زنان و مامایی و فلوشیپ آی وی اف و ناباروری درخصوص نقش استرس در بروز سقط جنین نیز گفت: استرس باید بسیار شدید باشد تا بتواند سبب سقط شود؛ مانند مواجهه با وقایع ناگهانی و شوك برانگیز اما استرس های روزانه بعید است كه سبب سقط جنین شود و مطالعاتی نیز تاكنون در این خصوص منتشر نشده است.
دومین كنگره بین المللی چالش های بالینی در مامایی، زنان و نازایی كه روز چهارشنبه با حضور جمعی از متخصصان داخلی و خارجی این حوزه در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد، امروز( 27 بهمن) پایان می یابد.
علمی **1834
خبرنگار: ناهید شفیعی **انتشار: محتشمی پور