كره شمالی:به دنبال تكمیل ظرفیتهای هسته ای خودهستیم

پكن - ایرنا - 'چو ریون هه' از مقامات كلیدی حزب حاكم بر كره شمالی گفت همزمان با تنش زدایی با كره جنوبی، پیونگ یانگ به دنبال تقویت و تكمیل ظرفیت های هسته ای خود است.

به گزارش روز جمعه ایرنا از خبرگزاری رسمی كره شمالی، این اظهار نظر فقط چند روز پس از آن بود كه كره شمالی 'مون جائه این' رئیس جمهور كره جنوبی را به پیونگ یانگ دعوت كرد تا در نشست سران شركت كند.
'چو ریون هه' روز گذشته در همایشی كه به مناسبت هفتاد و ششمین سالگرد تولد 'كیم جونگ ایل' پدر 'كیم جونگ اون' رهبر این كشور در پیونگ یانگ پایتخت این كشور برگزار شد افزود: در حالی كه به طور جدی باید ظرفیت های دفاع از خود را در حوزه بازدارندگی هسته ای تقویت كنیم باید تجهیزات نظامی قوی و پیشرفته را نیز تولید و توسعه دهیم.
معاون رییس رهبر حزب كارگران كره شمالی افزود: كره شمالی باید قاطعانه قابلیت های بازدارندگی هسته ای دفاعی خود را تقویت كند و توسعه و تولید تجهیزات و سخت افزارهای نظامی را به پیش ببرد.


16 فوریه سالگرد تولد 'كیم جونگ ایل' پدر 'كیم جونگ اون' رهبر این كشور در كره شمالی تعطیل رسمی است.
'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی در این آیین كه در پایتخت برگزار شده بود شركت نكرد.
اما رهبر فعلی كره شمالی دیشب به همراه دیگر شخصیت های عالی رتبه این كشور از آرامگاه پدرش در پیونگ یانگ كه در كنار كیم ایل سونگ، بنیانگذار كره شمالی و پدربزرگش به خاك سپرده شده است بازدید كرد.
كیم جونگ ایل، رهبر سابق كره شمالی در اواخر سال 2011 درگذشت.
حضور هیات عالی رتبه كره شمالی در مراسم افتتاح رقابت های المپیك زمستانی و دعوت رییس جمهور كره جنوبی به كره شمالی، این امید را در میان فعالان منطقه ایجاد كرده بود كه كره شمالی و جنوبی در مسیر خلع سلاح هسته ای گام بردارند.
در عین حال 'شینزو آبه' نخست وزیر ژاپن و 'دونالد ترامپ' رییس جمهور آمریكا نیز روز گذشته در تماس تلفنی، بر اعمال فشارهای بیشتر بر كره شمالی با هدف خلع سلاح هسته ای تاكید كردند.
**آساق**1904**