متهم پرونده رسوايي جنسي آكسفام اتهامات عليه خود را مبالغه‌آميز خواند

لندن - ايرنا - «رولان فان هوورميرن» متهم اصلي پرونده رسوايي جنسي موسسه خيريه آكسفام، در اولين مصاحبه خود با يك نشريه بلژيكي، اتهامات عليه خود را «مبالغه‌آميز» خواند.

به گزارش ايرنا، وي در اين مصاحبه كه بخش‌هايي از آن روز پنجشنبه در رسانه‌هاي انگليسي منعكس شد ادعا كرده كه پس از بيان روايت خود درباره واقعيت‌ها، «مردم، ازجمله رسانه‌هاي بين‌المللي خجل زده خواهند شد»
هوورميرن، مدير اسبق آكسفام در هائيتي، چاد و كنگو كه به رابطه جنسي با زنان فقير در اين كشورها متهم است اظهار كرد كه دروغ‌ها و مبالغه‌هايي زيادي عليه او مطرح‌شده كه آزاردهنده هستند؛ به‌ويژه اينكه خانواده‌اش ديگر چشم ديدن او را ندارند.
رسوايي جنسي مسئولان آكسفام به سردستگي «رولان فان هوورميرن» طي يك هفته گذشته در رسانه‌هاي انگليسي خبرساز شده و در پي آن شماري از كاركنان اين نهاد خيريه استعفا و يا اخراج شده‌اند.
«رولان فان هوورميرن» بلژيكي پس از پايان خدمت در ارتش اين كشور به موسسه خيريه كاريتاس اينترنستال ايتاليا پيوست و متعاقباً در سال‌هاي 2002 تا 2004 به خدمت موسسه خيريه انگليسي مريلين در ليبريا درآمد.
يكي از همكاران پيشين او در مريلين اخيراً به پايگاه خبري «اي.آر.آي.ان» گفته است كه هوورميرن در زمان همكاري‌اش با اين موسسه نيز سابقه روابط غيراخلاقي با زنان داشته است.
هوورميرن متعاقباً به‌عنوان رئيس دفتر آكسفام در چاد، كنگو و هائيتي منصوب مي شود. رسانه هاي انگليسي مي گويند كه وي در زماني تصدي دفاتر آكسفام در اين كشورها، به ويژه در جريان امداد رساني به زلزله‌زدگان هائيتي در سال 2010 ، با زنان فقير رابطه غيراخلاقي داشته‌ است.
آكسفام تا هفته گذشته اتهام پنهان كاري رسوايي اخلاقي مسئولينش را تكذيب كرده بود اما «پني لارنس» معاون موسسه خيريه آكسفام دوشنبه گذشته ضمن پذيرش مسئوليت اين پنهان‌كاري، از مقام خود كناره‌گيري كرد.
وي با انتشار بيانيه‌اي اعلام كرد كه اين موسسه اقدامات لازم و به‌موقع را براي جلوگيري از گسترش رسوايي اخلاقي كاركنانش انجام نداده و افزود: به‌عنوان مدير وقت برنامه، از اينكه اين اتفاقات در زمان من رخ‌داده شرمسار هستم و مسئوليت كامل آن را بر عهده مي‌گيرم.
آكسفام (Oxfam) چهارمين سازمان بزرگ خيريه در انگليس از ميان 100موسسه خيريه در اين كشور، سال 1942 به هدف كاهش فقر در جهان تأسيس شد و در سال 1948 نخستين فروشگاه‌هاي خود را در انگليس افتتاح كرد. گفته مي‌شود اكنون 23هزار داوطلب بدون دريافت هرگونه حقوقي با جديت در 650 فروشگاه اين سازمان انگليسي فعاليت مي‌كنند.
اين سازمان سالانه مقادير زيادي لباس‌هاي نو و مستعمل براي فروش به اهداف خيريه از مردم دريافت مي‌كند و غذا و آب آشاميدني سالم در اختيار نيازمندان قرار مي‌دهد و درزمينهٔ آموزش‌وپرورش و ساخت مدارس نيز فعال است.
بر اساس نظرسنجي‌هاي انجام‌شده از 120 تن از كاركنان اين سازمان ،11 تا 14درصد كاركنان مي‌گويند شاهد آزار جنسي بوده يا خود در معرض آن قرارگرفته‌اند.
«جووينيل مويس» رئيس‌جمهوري هائيتي سه‌شنبه گذشته در واكنش به اين اخبار گفته است، هيچ عملي شرم‌آورتر و توهين‌آميزتر از اين نيست كه كاركنان يك موسسه فعال درزمينهٔ كمك‌هاي بشردوستانه، از افراد نيازمند، بهره‌برداري كنند.
آژانس همكاري توسعه بين‌الملل سوئد نيز موقتاً كمك‌هزينه مالي خود را به يك پروژه مشترك با آكسفام تا انجام تحقيقات درباره پرونده فساد اخلاقي هوورميرن متوقف كرده است.
اروپام ** هـ ن *شبس*1488 *انتشار دهنده: بهمن بامداد**