گسترش افقی شهرها هزینه شهرسازی و شهرداری ها را بالا برده است

قزوین-ایرنا-مشاور وزیر كشور در امور توسعه مناطق گفت: گسترش افقی ضمن ایجاد مشكل در بخش قدیمی شهرها، هزینه های شهرسازی و شهرداری ها را نیز بالا برده است.

به گزارش ایرنا،علی عبدالعلی زاده روز پنجشنبه در نشست آغاز به كار شورای مشورتی سیاست گذاری (شمس) شهر قزوین افزود: امروزه افزایش بی رویه سطح شهرها، بانك پذیر نشدن، مدیریت یكسویه، نداشتن راهبرد مشخص توسعه و فقدان برنامه ریزی در اجرای طرح ها از چالش های شهرهای بزرگ كشور به شمار می روند.
وی با اشاره به اینكه برخی سیاست های اجرا شده در حوزه شهری اشتباه بوده است،اضافه كرد: پس از انقلاب اسلامی سیاست واگذاری زمین برای حل مشكل مسكن مانند این بود كه به مردم در سر چهارراه ها كیسه آرد داده و آنها را این گونه تغذیه كنیم.
عبدالعلی زاده ادامه داد: افزایش سطح شهرها مشكلات زیادی به دنبال داشته است به گونه ای كه گسترش افقی شهرها هزینه شهرسازی و شهرداری را بالا برده و بافت فرسوده نیز علاوه بر مشكلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به چالشی جدی در حوزه امنیت تبدیل شده است.
وی همچنین گفت: درآمدهای شهری در شهرهای بزرگ ما كفاف هزینه ها را نمی دهد چون توسعه شهر بیهوده انجام شده و علمی نبوده است.
عبدالعلی زاده خاطر نشان كرد: در توضیح بانك ناپذیر شدن شهرها همین بس كه دادن پروانه های تجاری و مسكونی براساس نیاز شهر و توجیه اقتصادی نبوده و تراكم فروشی را ایجاد كرده است.
وی به پیامدهای اولویت قرار داشتن مسكن در حوزه توسعه اقتصادی اشاره كرد و افزود: در كشور ما همیشه به علت ضعف صنعت، مسكن موتور توسعه بوده بنابراین با ایستایی بخش ساخت و ساز امروز شاهد ركود در اقتصاد كشور هستیم.
عبدالعلی زاده گفت: تا زمانی كه سیاست ها برای رفع ركود در ساخت و ساز شهری اصلاح نشود و قانون پیش فروش واحدهای ساختمانی كه قانون تنبیه انبوه سازان است ادامه داشته باشد، ساخت و سازها همچنان راكد خواهد ماند.
وی، بیكاری و ركود اقتصادی را پیامد ایست سرمایه گذاری در شهرها دانست و گفت: با این وضعیت درآمد شهرداری و دیگر نهادهای وابسته به ساخت و ساز شهری به وضعیت بحران رسیده است.
عبدالعلی زاده درباره مدیریت یكسویه شهری نیز با بیان اینكه شهرداری و مردم رابطه معناداری ندارند،گفت: واسطه ها با دلالی كردن بین مردم آسیب زیادی بر مدیریت شهرها وارد می كنند ولی اگر مدیریت دوسویه باشد كسی نمی تواند رفتاری خلاف قانون انجام دهد.
وی با بیان اینكه نداشتن راهبرد توسعه شهر از دیگر چالش های حوزه شهری در كشور به شمار می رود،گفت: شهر، خانه شهروند و امانتی در دست مدیر شهری است و نخستین كار مدیر تعریف روشن راهبرد توسعه شهر است كه می گوید چگونه شهر امروز به شهر فردا خواهد رسید و ماموریت مدیر در رابطه با شهروندان را تعریف می كند.
وی در ادامه بر لزوم مشاركت هرچه بیشتر شهروندان در اداره امور شهرها تاكید كرد و گفت: هرچه در به صحنه آوردن مردم كار كنیم موفق تز خواهیم بود و باید بدانیم بهترین افكار در شهر بدون حضور مردم محقق نمی شود و اگر هم شود موفق باقی نمی ماند.
عبدالعی زاده با بیان اینكه راهبرد، پاسدار هویت شهری است،گفت: قزوین از نظر داشتن هویت شهری جایگاه ممتازی در بین شهرهای ایران دارد و باید در شورای مشورتی سیاست گذاری راه اندازی شده به این جایگاه نگاهی ویژه شود.
عبدالعلی زاده اضافه كرد: شهرها برای انسانها هستند و شهروندان اسیر شهر نیستند بنابراین جامعه مدنی قوی آن است كه انسان خلیفة الله آن باشد.
وی، آرامش را حق شهروندان دانست و با بیان اینكه برای مردم را در احساس مسئولیت نسبت به شهرهای خود حساس تر كنیم، گفت: گرچه ما تمدنی ارزشمندی داریم و برگ زرینی به نام شهدا و بسیج به آن افزوده ایم اما فرهنگ ما ضعیف مانده و شهروند ما حاضر به كمك كردن و دادن حق خود به دیگری نیست.
مشاور وزیر كشور در امور توسعه مناطق افزود: این ضعف فرهنگی نتیجه عملكرد ضعیف مدیران دوره های مختلف كشور است كه باید آنرا جبران كنیم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: برای حل تمام چالش های شهری هیچ سرمایه ای مفیدتر و ارزان تر از آموزش نیست و تمام مدیران ما هم باید آنرا از خود شروع كنند.
عبدالعلی زاده، شفاف سازی رفتار مدیران با مردم را از دیگر راهكارهای رفع این چالش ها عنوان كرد و گفت: همراهی و مشاركت با مردم كه البته نه نگاه به پول شهروندان بلكه استفاده از ایده و فكر آنهاست از همان لحظه تصمیم گیری و ایده پردازی باید در دستور كار مدیران قرار گیرد.
وی بر استفاده مدیران شهری از ظرفیت سمن ها برای بهبود عملكرد مدیریت شهری تاكید كرد و افزود: شهرداران باید برای ارتباط آسان با مردم به منظور اداره بهتر شهر، با سمن ها در ارتباط باشند چرا كه این سازمان ها اساس دموكراسی را تشكیل می دهند.
7388**3013
خبرنگار: پریسا نوروزی**انتشار دهنده: رضا اولادی