۲۶ بهمن ۱۳۹۶،‏ ۸:۳۱
کد خبر: 82832587
۰ نفر
سه نوع ماهواره بومی در دست توسعه و ساخت است

تهران- ایرنا- رییس سازمان فضایی ایران در یكی از شبكه های اجتماعی درباره سه نوع ماهواره بومی كه مراحل توسعه و ساخت را طی می كند، گزارشی ارایه كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «مرتضی براری» شامگاه چهارشنبه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: امروز از پژوهشكده سامانه های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران بازدید كردم و از نزدیك، در جریان آخرین وضعیت پیشرفت پروژه های ماهواره ای این مجموعه قرار گرفتم.
براری افزود: نكته حایز اهمیت و قابل توجه، شور و اشتیاق فراوان كارشناسان و متخصصان این پژوهشكده بود كه نوید دهنده آینده ای روشن برای فعالیت های فضایی كشور است.
وی ادامه داد: سه نوع ماهواره در كشور مراحل توسعه و ساخت را طی می كند.
دسته اول ماهواره های مخابراتی است كه با ساخت ماهواره مصباح و پرتاب ماهواره امید، این خانواده شكل گرفته و با ماهواره های ناهید1 و ناهید2 در حال توسعه است.
رییس سازمان فضایی ایران افزود: گروه دوم، ماهواره های سنجشی است كه فعالیت های تحقیقاتی آن با ساخت و پرتاب ماهواره های رصد، نوید و تدبیر با وضوح تصویر (رزولوشن) در سطح چند صد متر آغاز شده و اكنون با پروژه های دوستی، پیام، ظفر و سها كه رزولوشنی چند ده متری دارند، ادامه می یابد.
«این پروژه ها عملا تشكیل دهنده مراحل توسعه برای دستیابی به ماهواره های عملیاتی بوده و گام به گام كشور را به این قابلیت ها نزدیك تر می سازد».
وی اضافه كرد: دسته سوم نیز ماهواره های مكعبی و كوچك است كه علاوه بر ایجاد بستر تجربه آموزی و آموزش نیروی انسانی متخصص، در آینده می تواند سرمنشا تحولات جدی در این عرصه باشد.
براری تصریح كرد: امیدواریم با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته و تلاش و همت مضاعف كارشناسان و متخصصان كشور، تا افق چشم انداز 1404 شاهد دستیابی كشور به ماهواره های حرفه ای و عملیاتی بومی باشیم.
به گزارش ایرنا، بیست و چهارم بهمن ماه ماهواره مخابراتی ناهید یك، به عنوان دستاورد ماهواره‌ای جمهوری اسلامی ایران در نشست كمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (كوپوس) معرفی شد.
آنگونه كه چندی پیش رییس سازمان فضایی ایران اعلام كرد، درآمد سالیانه فروش تصاویر ماهواره ای و خدمات ارزش افزوده آن نزدیك به چهار میلیارد دلار است كه این رقم در سال های آینده به حدود 150 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
به گفته وی، از آنجا كه كشور ما جزو 10 كشور بلاخیز جهان است نیاز به استفاده حداكثری از خدمات سنجش از دور احساس می شود.
براری از تلاش برای ورود بخش خصوصی به این بخش با تدوین پروانه اپراتوری ماهواره مخابراتی و سنجش از دور خبر داد.
حمایت از خودكفایی در تولید كالاهای راهبردی و تولید دانش بومی آن از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است كه در سال 1392 ابلاغ شد.
پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (1396) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: @IRNAeco
اقتصام*2078*1961*
تنظیم: محمدبهرامی بهرامی* انتشار دهنده: مریم مسعود