جهانگیری: دولت مصمم به تامین 2 هزار واگن مورد نیاز راه آهن شهری است

تهران- ایرنا- معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به موضوع آلودگی هوا و با بیان اولویت‌ دولت در كمك به توسعه مترو در تهران و كلانشهر‌ها برای مقابله با این آلودگی گفت: دولت مصمم است در سریع ترین زمان ممكن 2 هزار واگن های مورد نیاز راه آهن شهری تامین شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری امروز- چهارشنبه- در نشست با مسئولان دستگاه های دولتی، شهرداری و شورای شهر تهران برای تامین 2 هزار دستگاه واگن مترو، افزود: برای مقابله با آلودگی هوا در شهرهای بزرگ مناسب ترین راهكار گسترش شبكه حمل و نقل عمومی بویژه راه آهن درون شهری است.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد برای تامین و خرید 2 هزار دستگاه واگن مترو بیان كرد: خوشبختانه در پایتخت زیرساخت های لازم برای گسترش مترو ایجاد شده و دولت مصمم است در سریع ترین زمان ممكن 2 هزار واگن های مورد نیاز راه آهن شهری تامین شود.
جهانگیری با اشاره به رنج و سختی مسافران در استفاده از مترو بویژه در ساعات پرتردد و نیز برنامه كلان دولت در مقابله با آلودگی هوا نظیر نوسازی ناوگان باری كشور، از مسئولان مربوطه خواست تا ظرف یك هفته، در خصوص نخستین قرارداد این مصوبه و تامین 630 واگن مورد نیاز شهر تهران برنامه و ساز و كار اجرایی ارایه كنند.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین ضمن تاكید بر استفاده از توانمندی داخلی ضرورت لحاظ موضوعاتی نظیر انتقال دانش و فناوری به كشور در زمینه ساخت واگن و لكوموتیو در قرارداد با شركت های خارجی را یادآور شد و گفت: امروز ظرفیت مناسبی در روابط خارجی كشور بوجود آمده و محدودیتی برای استفاده از فاینانس در توسعه این طرح ها وجود ندارد.
پیش از سخنان معاون اول رئیس جمهوری، نجفی شهردار تهران در گزارشی از وضعیت متروی تهران و نیاز راه آهن شهری پایتخت، با تاكید بر استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای مقابله با آلودگی هوا و ترافیك سنگین بیان كرد: مترو در پایتخت برای ارایه بهترین خدمات نیازمند بیش از هزار واگن است.
همچنین در این جلسه هریك از اعضا دیدگاه ها و راهكارهای خود برای تامین نیاز شبكه ریلی درون شهری 9 كلان شهر كشور ارایه كردند.
سیام*3061*1449*تنظیم: میترا بلندقامتی*انتشار: امیر كاردان راد