100 دانشجو در رشته زبان و ادبيات فارسي دانشگاه باكو تحصيل مي كنند

باكو – ايرنا – مديرگروه فارسي دانشكده شرق شناسي دانشگاه دولتي باكو گفت :در حال حاضر در رشته زبان و ادبيات فارسي اين دانشگاه نزديك به 100 دانشجو در مقاطع ليسانس و فوق اليسانس مشغول به تحصيل هستند.

پروفسور مهدي كاظم اف روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا درباره شرايط تدريس زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه دولتي باكو كه يكي از قديمي ترين و بزرگترين دانشگاه هاي جمهوري آذربايجان به شمار مي رود ،افزود:
25 استاد زبان و ادبيات فارسي ، در اين دانشگاه تدريس مي كنند.
وي با اشاره به اينكه در رشته زبان و ادبيات فارسي دانشگاه دولتي باكو همه سال 15 تا 20 دانشجو فارغ التحصيل مي شوند،افزود: علاوه بر تدريس زبان و اد بيات فارسي در اين رشته در مقطع فوق ليسانس برخي درس هاي تخصصي مانند تاريخ زبان و ادبيات فارسي ، ايران شناسي ، فرهنگي و هنر ايران ، گرامر و مسائل نظري روش شناسي ادبيات فارسي تدريس مي شود .
كاظم اف ، يادآور شد كه زبان فارسي در دانشگاه دولتي باكو همچنين براي دانشجويان رشته زبان و ادبيات عربي و تركي نيز تدريس مي شود .
اين استاد دانشگاه دولتي باكو همچنين خاطر نشان كرد همه ساله روز زبان فارسي در دانشگاه دولتي باكو برگزار و در قالب آن برنامه هاي مختلف علمي و آموزشي اجرا مي شود .
پروفسور كاظم اف گفت : دانشگاه دولتي پنج سال است كه بطور متوالي ميزبان برگزاري المپياد زبان و ادبيات فارسي مي شود كه در آن علاوه بر دانشجويان اين دانشگاه بلكه دانشگاه هاي مختلف در سه مقطع ابتداي متوسطه و عالي شركت مي كنند .
وي افزود: اساتيد رشته زبان و ادبيات فارسي دانشكده شرق شناسي دانشگاه دولتي باكو ،علاوه بر تدريس و آموزش زبان و ادبيات فارسي فعاليت مطالعات علمي گسترده در همكاري تنگاتنگ با رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در جمهوري آذربايجان و نيز استادان ايراني دارند .
كاظم اف گفت : ثمره اين همكاري انتشارسه جلد كتاب و مجموعه مطالعاتي محققان ايراني و آذربايجاني مربوط به مسايل زبان و ادبيات فارسي است كه جلد چهارم آن نيز در دست تهيه است .
وي افزود: در اين مجموعه علاوه بر محققان آذربايجاني ، مقالات و گزارش هاي علمي محققان و دانشمندان ايراني منتشر مي شود .
وي همچنين خاطر نشان كرد ، بسياري از منابع تاريخي مربوط به قرون مختلف در زمينه زبان فارسي ، تاريخ زبان و ادبيات فارسي ، شعر و ادبيان معاصر فارسي از سوي اساتيد رشته زبان و ادبيات فارسي دانشگاه دولتي باكو به زبان آذري نرجمه و چاپ شده و فعاليت ها در اين زمينه با همكاري تنگاتنگ با رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران همچنان ادامه دارد .
وي همچنين يادآور شد ، اساتيد دانشگاه دولتي باكو در همايش هاي بين المللي علمي و فرهنگي مربوط به مسايل زبان و ادبيات فارسي در ايران بطور فعال حضور دارند .
به گفته اين استاد دانشگاه دولتي باكو زبان و ادبيات فارسي به همراه زبان هاي عربي و تركي از سال 1922 ميلادي در قالب دانشكده شرق شناسي اين دانشگاه تدريس مي شود .
مهدي كاظم اف گفت: اخيرا در چارچوب رشته زبان و ادبيات فارسي همچنين تدريس زبان اردو نيز آغاز شده است كه آموزش اين زبان را سه استاد اين دانشگاه بر عهده دارند .
در حال حاضر زبان فارسي علاوه بر دانشگاه دولتي باكو در دانشگاههاي خزر و تربيت معلم جمهوري آذربايجان تدريس مي شود .
همچنين در انستيتوي مطالعاتي شرق شناسي فرهنگستان علوم ملي جمهوري آذربايجان دو بخش تاريخ و ادبيات ايران فعال است .
آساق ** 337* 1579* انتشار: مرضيه فاتحي

سرخط اخبار جهان